Увага! Cайт не оновлюється

Головна > Документи > Слухання у Комітеті
23 лютого 2017, 12:19 ( Секретаріат Комітету )

Рекомендації слухань у Комітеті від 20 квітня 2016 року

Схвалено:

на засіданні Комітету

(протокол № 38  від 1 червня 2016 р.)

 

 

 

 

Рекомендації слухань у Комітеті на тему:

 

СТАН РЕАЛІЗАЦІЇ ЗАКОНОДАВСТВА

У СФЕРІ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ ВЕТЕРАНІВ ВІЙНИ,

ЖЕРТВ НАЦИСТСЬКИХ ПЕРЕСЛІДУВАНЬ ТА ДІТЕЙ ВІЙНИ

 

Учасники слухань у Комітеті Верховної Ради України у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції та людей з інвалідністю, які відбулися 20 квітня 2016 року, заслухавши та обговоривши виступи народних депутатів України, представників центральних органів виконавчої влади, активістів громадських об’єднань, зазначають наступне.

Правову основу соціального захисту та пенсійного забезпечення ветеранів війни, членів їх сімей, осіб, які мають особливі заслуги перед Україною, жертв нацистських переслідувань та дітей війни складають: Конституція України, закони України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про жертви нацистських переслідувань», «Про соціальний захист дітей війни» та інші законодавчі акти України.

Невід’ємною частиною законодавства України є також  угоди: «Про взаємне визнання пільг і гарантій для учасників та інвалідів Великої Вітчизняної війни, учасників бойових дій на території інших держав, сімей загиблих військовослужбовців» від 15 квітня 1994 року (ратифіковано Верховною Радою України 26 квітня 1996 року) та «Про державну соціальну допомогу членам сімей військовослужбовців, загиблих в Афганістані та інших державах, в яких велися бойові дії» від 24 вересня 1993 року (ратифіковано Верховною Радою України 20 квітня 2011 року).

Відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі – Закон про ветеранів війни) до ветеранів війни відносяться: інваліди війни; учасники бойових дій; учасники війни. 

Впродовж 2015 – 2016 років були внесені зміни до Закону про ветеранів війни, згідно з якими:

учасникам антитерористичної операції надається статус інваліда війни, учасника бойових дій або учасника війни;

особам, які стали інвалідами внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі  в Революції Гідності, статус інваліда війни.  

Дія Закону про статус ветеранів війни поширюється також на: членів сім’ї загиблих (померлих) осіб, які відносяться до ветеранів війни, Героїв Небесної Сотні (далі - члени сімей загиблих); осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною (особи, нагороджені орденом Героїв Небесної Сотні, Герої Радянського Союзу, повні кавалери ордена Слави, особи, нагороджені чотирма і більше медалями «За відвагу», а також Герої Соціалістичної Праці, удостоєні цього звання за працю в період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років).

Відповідно до Закону України «Про жертви нацистських переслідувань» особами, які належать до числа жертв нацистських переслідувань, є:

колишні в'язні концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання та місць примусових робіт у роки Великої Вітчизняної війни та Другої світової війни;

особи, які були насильно вивезені з території колишнього Союзу РСР на примусові роботи на територію Німеччини або її союзників, що перебували у стані війни з колишнім Союзом РСР, або на території окупованих ними інших держав;

діти, які народилися в місцях примусового тримання їх батьків та в місцях відбування батьками примусових робіт;

діти партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога, яких у зв'язку з патріотичною діяльністю їх батьків було піддано репресіям, фізичним розправам, гонінням.

До жертв нацистських переслідувань належать також особи, які у роки Великої Вітчизняної війни та Другої світової війни були насильно вивезені з території інших держав, що після 1944 року увійшли до складу колишнього Союзу РСР, а також особи, які після звільнення з концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання та місць примусових робіт були переселені на територію України.

Відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дитина війни - особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.

 

МЕДИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

ТА САНАТОРНО – КУРОРТНЕ ЛІКУВАННЯ

Інвалідам війни, учасникам бойових дій, членам сімей загиблих Героїв Небесної Сотні та учасників антитерористичної операції надано право:

- на безплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів;

- на санаторно – курортне лікування;

- на позачергову (першочергову) госпіталізацію;

- на  безплатне зубопротезування.

Учасникам війни, жертвам нацистських переслідувань, іншим категоріям членів сімей загиблих зазначені вище пільги (крім санаторно-курортного лікування) надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу (з 01.01.2016 р. - 1930 грн).

Забезпечення реалізації цих пільг здійснюється переважно комунальними лікувально-профілактичними закладами за місцем проживання особи. Обсяги асигнувань на цю мету визначаються місцевими органами виконавчої влади.

В Україні функціонує також 29 госпіталів та 20 госпітальних відділень для ветеранів війни. Проте, до цього часу відсутні госпіталі для ветеранів війни в Київській та Івано – Франківській областях.

Ветерани війни з усіх регіонів країни мають також право на лікування в Українському державному медико-соціальному центрі ветеранів війни (с. Циблі, Київська область). Цей Центр має статус національного і перебуває під патронатом Президента України. У Центрі розгорнуто 600 ліжок в 11-ти лікувальних відділеннях. Щороку в цьому закладі отримують лікування близько 10 тис. ветеранів.

Право на стаціонарну медичну допомогу в госпіталях для ветеранів війни та у військово-медичних закладах охорони здоров’я (госпіталях), при відповідних показаннях за наявності вільних місць, мають також діти війни, які є інвалідами.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2016 року № 34 збільшено норми грошових витрат на обслуговування ветеранів війни в Українському державному медико-соціальному центрі ветеранів війни, госпіталях, відділеннях, палатах для ветеранів війни у лікувально-профілактичних закладах. З 2016 року норми грошових витрат у розрахунку на одного хворого на день становлять:

на харчування - 55 грн. (до 2016 року - 35 грн);

на придбання медикаментів і перев’язувальних засобів - 65 грн (до 2016 року – 40 грн), крім спеціалізованих відділень і палат, для яких передбачено вищі норми.

У закладах охорони здоров'я системи Міністерства охорони здоров’я України на кінець 2015 року під диспансерним наглядом перебувало близько 220 тис. учасників бойових дій,  87 тис. інвалідів війни, 743 тис. учасників війни                        та 141 тис. членів сімей загиблих.

За 2015 рік у стаціонарних умовах лікувально-профілактичних закладів пройшли лікування близько 64 тис. учасників бойових дій, 47 тис. інвалідів війни, 172 тис. учасників війни та 34 тис. членів сімей загиблих.

За повідомленням Міністерства оборони України щорічний профілактичний огляд в закладах охорони здоров’я зазначеного міністерства протягом 2015 року пройшли понад 67,6 тис. осіб, у тому числі:

понад 7 тис. ветеранів періоду Другої світової війни;

понад 5 тис. інвалідів війни;

близько 5 тис. воїнів - інтернаціоналістів;

близько 49 тис. учасників антитерористичної операції;

понад 1 тис. членів сімей загиблих військовослужбовців.

Безкоштовний та пільговий відпуск медикаментів при амбулаторному лікуванні хворих здійснюється окремим категоріям населення за переліком груп населення (включаючи ветеранів війни), в залежності від захворювання та за переліком лікарських засобів вітчизняного та іноземного виробництва (постанови Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998 року № 1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань»; від 5 вересня 1996 року № 1071 «Про порядок закупівлі лікарських засобів закладами та установами охорони здоров’я, що фінансуються з бюджету»).

Видатки на забезпечення санаторно-курортного лікування ветеранів війни здійснюються за бюджетною програмою (КПКВК 2501470) «Санаторно-курортне лікування ветеранів війни, осіб, на яких поширюється чинність законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про жертви нацистських переслідувань». Загальний обсяг видатків з державного бюджету за вказаною бюджетною програмою у 2015 році становив 93,3 млн гривень, у 2016 році видатки передбачені в обсязі 94,2 млн гривень.

Протягом 2015 року органами соціального захисту населення забезпечено санаторно-курортним лікуванням понад 43,8 тис. осіб, з них 15,5 тис. осіб у санаторіях сфери управління Міністерства соціальної політики України.

Забезпечення санаторно-курортним лікуванням постраждалих учасників антитерористичної операції здійснюється також в межах видатків за бюджетною програмою КПКВК 2505160 «Забезпечення постраждалих учасників антитерористичної операції санаторно-курортним лікуванням», за якою впродовж  2015 - 2016 років передбачено 22,5 млн гривень щорічно.

Закупівля послуг з санаторно-курортного лікування для учасників антитерористичної операції здійснюється Державною службою України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції відповідно до Закону України «Про здійснення державних закупівель» (Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті на забезпечення постраждалих учасників антитерористичної операції санаторно-курортним лікуванням, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 2015 року № 200).

Станом на 31 грудня 2015 року на санаторно-курортне лікування було направлено понад 3,6 тис. постраждалих учасників антитерористичної операції, а на період з 1 січня по 30 квітня 2016 року вже закуплено 723 путівки на суму                           3 млн 723,9 тис. гривень.

Місцеві органи виконавчої влади можуть оздоровлювати ветеранів війни, жертв нацистських переслідувань та дітей війни за рахунок коштів місцевого бюджету в межах виконання місцевих програм щодо соціального захисту окремих категорій громадян, благодійних та спонсорських коштів.

Ветерани війни, жертви нацистських переслідувань мають право на отримання компенсації замість невикористаної санаторно-курортної путівки, якщо ці особи протягом двох років не одержували безоплатних санаторно-курортних путівок, незалежно від наявності медичного висновку про необхідність санаторно-курортного лікування або медичних протипоказань. 

Грошова компенсація виплачується у таких розмірах: інвалідам війни I і II групи - 100 відсотків середньої вартості путівки; інвалідам війни III групи – 75 відсотків середньої вартості путівки.

Середню вартість санаторно-курортної путівки визначає Міністерство соціальної політики України за поданням Фонду соціального захисту інвалідів та погодженням з Міністерством фінансів України щороку до 15 березня в межах обсягу бюджетних коштів, виділених відповідно до Закону України про Державний бюджет на поточний рік.

У 2015 році середня вартість санаторно-курортної путівки для виплати зазначених компенсацій становила 360 грн. Як наслідок, розмір компенсації за невикористання санаторно – курортного лікування майже в 13 разів менший за реальну вартість путівки (7 – 8 тис. грн).

У 2015 році грошова компенсація за невикористане санаторно-курортне лікування виплачена 26,5 тис. людям з інвалідністю (інвалідам війни, інвалідам з дитинства та інвалідам від загального захворювання) на загальну суму майже                    8,3 млн гривень.

 

ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ІНВАЛІДІВ ВІЙНИ АВТОТРАНСПОРТОМ

Інваліди війни, колишні малолітні в'язні концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, які визнані інвалідами, мають право на позачергове безоплатне забезпечення автомобілем (за наявності медичних показань для забезпечення автомобілем) на термін експлуатації до десяти років (з наступною заміною на новий), на виплату компенсації на бензин (пальне), ремонт, технічне обслуговування автомобілів або на транспортне обслуговування.

Порядок забезпечення інвалідів автомобілями затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006 року № 999.

Станом на 01 січня 2016 року на обліку в органах праці та соціального захисту населення для забезпечення автомобілями перебуває 64,7 тис. людей з інвалідністю, у тому числі 7,6 тис. інвалідів війни.

Кошти для забезпечення автомобілями інвалідів війни, жертв нацистських переслідувань, які визнані інвалідами, у 2015 - 2016 роках з державного бюджету не виділялися. 

Не були придбані у 2015 році автомобілі і за кошти, передбачені бюджетною програмою (КПКВК 2507030) «Заходи із соціальної, трудової та професійної реабілітації інвалідів» (це спеціальний фонд бюджету Фонду соціального захисту інвалідів, напрямок - «Забезпечення інвалідів та інвалідів-чорнобильців автомобілями»). За цим напрямком були затверджені бюджетні призначення в сумі 3,4 млн гривень (2,3 млн. - на здійснення капітальних видатків для забезпечення інвалідів автомобілями та 1,1 млн. - на здійснення поточних видатків для навчання інвалідів керуванню автомобілем та оплати послуг, пов’язаних із поверненням, вилученням, зберіганням і реалізацією автомобілів), за  рахунок яких було заплановано придбати 15 автомобілів та проведено відповідні конкурсні торги (23.10.2015 р. та 03.12.2015 р.). Проте, на участь у торгах не було подано жодної пропозиції, в зв’язку з чим процедура закупівлі була відмінена.

Державним бюджетом України на 2016 рік на ці цілі для Фонду соціального захисту інвалідів передбачено 2,5 млн гривень.

Водночас, впродовж 2015 року 183 людини з інвалідністю, з яких 15 інвалідів війни, були забезпечені автомобілями за рахунок коштів місцевих бюджетів та в якості гуманітарної допомоги.

Інваліди війни мають право на компенсацію на бензин (пальне), ремонт, технічне обслуговування автомобілів або на транспортне обслуговування.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року № 228 розміри щомісячної грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування розраховуються у відсотковому відношенні від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, і становлять:

для автомобілів – 22 відсотки ( або 236,28 грн); 

для мотоколяски – 16 відсотків (або 171,84 грн).

Розмір компенсації на транспортне обслуговування становить 29 відсотків прожиткового мінімуму (або 311,46 грн) для осіб, які втратили працездатність. 

У 2015 році грошова компенсація на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів виплачена 24 тис. людям з інвалідністю на суму          5,1 млн гривень.

З урахуванням реальної вартості бензину та послуг таксі зазначені розміри компенсації абсолютно не співмірні з реальними витратами інвалідів війни, яким держава надала автомобіль як засіб реабілітації.

 

ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЖИТЛОМ

Ветерани війни, жертви нацистських переслідувань, члени сімей загиблих мають право на позачергове (першочергове) забезпечення житлом.

Впродовж 2014 - 2016 років для придбання житла пільговим категоріям громадян, зокрема інвалідам війни, воїнам-інтернаціоналістам, кошти з державного бюджету не виділялися.

У Державному бюджеті України на 2015 рік та на 2016 рік передбачена державна програма «Забезпечення житлом осіб, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції та/або у забезпеченні її проведення і втратили функціональні можливості нижніх кінцівок» у сумі 63,9 млн. гривень (на кожен рік). Відповідальним розпорядником коштів цієї програми є Державна служба України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції. 

Проте, на кінець 2015 року бюджетні призначення по цій програмі були зменшені до 32,5 млн гривень, з яких використані лише 29,3 млн гривень для придбання 48 квартир.

Станом на квітень 2016 року обласним державним адміністраціям перераховано кошти у сумі 11,6 млн гривень на придбання житла 17 учасникам антитерористичної операції.

 

 

 

 

ПІЛЬГИ З ОПЛАТИ ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ, КОРИСТУВАННЯ ЖИТЛОМ, ПРИДБАННЯ ПАЛИВА

Учасники війни, особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, члени сімей загиблих, жертви нацистських переслідувань, діти війни мають право на пільги з оплати за користування: житлом; комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами); паливом, в тому числі рідким за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу (1930 грн).

Інваліди війни, учасники бойових дій, члени сімей загиблих учасників антитерористичної операції, Героїв Небесної Сотні мають право на такі пільги без урахування середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Пільги з плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та крапленим балонним газом для побутових потреб надаються в межах середніх норм споживання.

Площа житла, на яку надається знижка, становить 21 кв. метр на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково  10,5 кв. метра на сім’ю.

Соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами, щодо оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії, визначено постановою Кабінету Міністрів України «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово – комунального обслуговування»  від 6 серпня 2014 року № 409.

Середні норми споживання електроенергії для пільгових категорій споживачів розраховані на підставі результатів практичних досліджень середньомісячного обсягу споживання електроенергії та природного газу середньостатистичною сім’єю. Норми кількісно визначають величину пільгового споживання електроенергії та природного газу для громадянина (абонента, споживача), який має пільгу та з урахуванням складу його сім’ї.

Державним бюджетом України на 2016 рік місцевим бюджетам передбачені, зокрема, такі субвенції:

 у сумі 35 млрд грн - на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття;

у сумі 1,2 млрд грн- на надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу.

Станом на 01 січня 2016 року пільги з оплати житлово-комунальних послуг отримують:

935,2 тис. ветеранів війни, членів сімей загиблих;

1,1 тис. осіб з числа жертв нацистських переслідувань;

1,9 млн дітей війни.

 

 

ЩОРІЧНА РАЗОВА ГРОШОВА ДОПОМОГА

Ветерани війни, жертви нацистських переслідувань, члени сімей загиблих, особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щорічно до 5 травня отримують разову грошову допомогу у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

На ці цілі у 2015 році було передбачено 774,4 млн гривень, у 2016 році –                     874,9 млн гривень (бюджетна програма (КПКВ 2501150) «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань»).

Розмір разової грошової допомоги до 5 травня у 2015 році визначений постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 2015 року № 147. Виплачена така допомога 1,3 млн осіб, зокрема:

-  58,9 тис. інвалідам війни І групи по 2 835 грн,

-   46,9 тис. інвалідам війни II групи по 2 475 грн,

-   40,9 тис. інвалідам війни III групи по 2 200 грн,

-   208,4 тис. учасникам бойових дій по 875 грн,

-   40 особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною,                    по 2 835 грн,

-   232,9 тис. членам сімей загиблих і жертв нацистських переслідувань по 440 грн,

-        688,7 тис. осіб з числа учасників війни та колишніх в'язнів концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, осіб, які були насильно вивезені на примусові роботи, дітей партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога по 160 грн.

Розмір разової грошової допомоги до 5 травня у 2016 році визначений постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 року № 141 (збільшений на 6,7 відсотків у порівняні з 2015 роком).

 

ПІЛЬГОВИЙ ПРОЇЗД

 

Учасники бойових дій, інваліди війни мають право на безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання. Це право поширюється і на особу, яка супроводжує інваліда I групи.

Інвалідам війни I і II груп надається також право безплатного проїзду один раз на рік (туди і назад) залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом, а особам, які супроводжують інвалідів I групи (не більше одного супроводжуючого), - 50-процентна знижка вартості проїзду один раз на рік (туди і назад) зазначеними видами транспорту.

Учасники бойових дій мають також право на безплатний проїзд один раз на два роки (туди і назад) залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом, незалежно від наявності залізничного сполучення, або право на проїзд один раз на рік (туди і назад) вказаними видами транспорту з 50-процентною знижкою.

Державним бюджетом України на 2016 рік субвенція місцевим бюджетам на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян не передбачена.

За інформацією Міністерства інфраструктури України, у зв’язку із відсутністю в Державному бюджеті України відповідної субвенції, органи місцевого самоврядування відмовляються укладати договори з перевізниками, посилаючись на відсутність коштів у місцевому бюджеті на компенсацію збитків підприємствам транспорту.

 

ФІНАНСОВА ПІДТРИМКА

ВСЕУКРАЇНСЬКИХ ГРОМАДСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ ВЕТЕРАНІВ

Відповідно до статті 20 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» центральні та місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування у межах своєї компетенції надають ветеранським організаціям фінансову підтримку, кредити з коштів відповідних бюджетів, а також безплатно надають будинки, приміщення, обладнання та інше майно, необхідне для здійснення їх статутних завдань.

Державним бюджетом також передбачені кошти на фінансову підтримку громадських організацій інвалідів та ветеранів. Так, в межах бюджетної програми (КПКВК 2501220) «Фінансова підтримка громадських організацій інвалідів та ветеранів, заходи з відвідування військових поховань і військових пам’ятників та з увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років» у 2015 році для надання фінансової підтримки було спрямовано 9,8 млн гривень.

Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті на фінансову підтримку громадських об’єднань інвалідів та ветеранів, заходи з відвідування військових поховань і військових пам’ятників та з увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 7 березня 2012 року № 176.

Головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Міністерство соціальної політики України. 

Розпорядником зазначених бюджетних коштів нижчого рівня є Державна служба у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції.

Одержувачами бюджетних коштів є громадські об’єднання ветеранів, що мають статус всеукраїнських.

 

 

ПЕНСІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ВЕТЕРАНІВ ВІЙНИ

Ветерани війни, жертви нацистських переслідувань, дружини (чоловіки) загиблих, діти війни одержують підвищення до пенсії у таких розмірах, виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність:

1) інваліди війни та колишні малолітні  в’язні концентраційних таборів, ґетто та інших місць примусового тримання, визнаних інвалідами:

I групи - 50 процентів (або 537 грн);

II групи – 40 процентів  (або 429,60 грн);

III групи –30 процентів (або 322,20 грн);

2) учасники бойових дій, колишні неповнолітні в'язні концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, – 25 процентів                                     (або 268,85 грн).

Учасникам бойових дій у період Другої Світової війни, інвалідам війни II і III груп з числа учасників бойових дій у період Другої світової війни, яким виповнилося 85 років і більше, встановлюється підвищення в розмірі як для інвалідів війни І групи, тобто 50 процентів (або 537 грн);

3)  учасники війни, нагороджені орденами та медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю і бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, - 20 процентів  (або на 189,80 грн), інші учасники війни –                     15  процентів (або на  142,35 грн);

4) колишні в'язні концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, нагороджені орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю і бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, - 15 процентів (або 161,10 грн), інші особи - 10 процентів (або 107,40 грн);

5) дружини (чоловіки) померлих інвалідів Другої світової війни, учасників війни і бойових дій, партизанів і підпільників, колишніх малолітніх в'язнів концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнаних за життя інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, - від 10 процентів (або 107,40 грн) до 398,58 грн.

У разі виповнення  зазначеним вище особам 100 і більше років, підвищення до пенсії здійснювати у потрійному розмірі (постанова Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2012 року № 908 «Про підвищення рівня соціального захисту ветеранів війни та деяких інших осіб, яким виповнилося 100 і більше років”»);

6) діти війни - 66,43 грн.

За повідомленням Міністерства соціальної політики України станом                          на 1 березня 2016 року підвищення до пенсії отримують:

1) відповідно до Закону про статус ветеранів війни:

915 796 ветеранів війни (у тому числі 121 290 – інвалідів війни; 129 858 – учасників бойових дій; 664 648 – учасників війни);

220 573 членів сімей загиблих;

2) відповідно до Закону України «Про жертви нацистських переслідувань»: 9 933 жертв нацистських переслідувань (у тому числі 495 – колишніх неповнолітніх в’язнів, 149 – колишніх малолітніх в’язнів І,ІІ,ІІІ групи інвалідності, 8 976 – колишніх в’язнів концтаборів та інших місць примусового тримання, 313 – дружин (чоловіків) померлих;

3) відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» -    3 175 521 дітей війни.

Відповідно до Закону України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни» встановлюється щомісячна виплата цільової грошової допомоги на прожиття: інвалідам війни I групи у розмірі 70 грн; інвалідам війни II та III груп у розмірі 50 грн; учасникам бойових дій у розмірі                  40 грн.

Згідно із Законом України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» ветеранам війни, нагородженим за бойові дії орденом, медаллю «За відвагу» або медаллю Ушакова, незалежно від часу нагородження, встановлюється пенсія за особливі заслуги як надбавка до одержуваної ними пенсії, у розмірі від 20 до 40 відсотків прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.

Інвалідам війни відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам» встановлюється державна соціальна допомога на догляд в розмірі від 15 до 100 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Інвалідам війни та учасникам бойових дій гарантується найменша пенсійна виплата у таких розмірах прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність: інвалідам війни I групи – 285 відсотків (або 3 060,90 грн), інвалідам війни II групи – 255 відсотків (або 2 738,70 грн), інвалідам війни III групи – 225 відсотків (або 2 416,50 грн), учасникам бойових дій - 165 відсотків                                              (або 1 772,10 грн).

Обмеження щодо виплати пенсій в період роботи не поширюються на інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи, учасників бойових дій та членів сімей загиблих.

17 липня 2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до статті 164 Податкового кодексу України щодо оподаткування пенсій інвалідів війни та деяких інших категорій осіб» № 653, поданий народними депутатами України – членами Комітету у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції та людей з інвалідністю. Зазначеним Законом звільнено від оподаткування пенсії, які виплачуються учасникам бойових дій у період Другої світової війни, інвалідам війни та членам сімей загиблих.

За інформацією Міністерства соціальної політики України середній розмір пенсійної виплати станом на 01 березня 2016 року становить:

у інвалідів війни – 3 823,96 грн;

у учасників бойових дій – 2 702,84 грн;

у учасників війни-1 718,64 грн;

у членів сімей загиблих – 2 240,36 грн;

у жертв нацистських переслідувань – 1 737,58 грн;

у дітей війни – 1 680,98 грн.

На підставі викладеного, за підсумками проведеного обговорення, Комітет вирішив:

1. Інформацію представників органів державної влади, представників громадських об’єднань взяти до відома.

2. З метою системного і комплексного опрацювання питань соціального захисту і медичного забезпечення ветеранів війни, членів сімей загиблих, жертв нацистських переслідувань, дітей війни рекомендувати:

2.1 Кабінету Міністрів України:

2.1.1. За результатами виконання Державного бюджету України за перше півріччя 2016 року:

- опрацювати питання щодо збільшення розміру грошової компенсації замість санаторно-курортної путівки та самостійного санаторно – курортного лікування, виходячи із реальної її вартості;

- опрацювати питання щодо збільшення розміру фінансової підтримки громадських організацій ветеранів;

2.1.2. Посилити контроль за якістю обслуговування ветеранів війни, жертв нацистських переслідувань та дітей війни в профільних госпіталях та недопущенням ліквідації госпіталів (відділень в госпіталях) ветеранів війни;

2.1.3. Вжити відповідні заходи щодо недопущення затягування військово-лікувальними закладами та медико-соціальними експертними комісіями підготовки та розгляду матеріалів для встановлення постраждалим учасникам антитерористичної операції інвалідності, пов’язаної з пораненням, контузією або каліцтвом, одержаними під час безпосередньої участі в антитерористичній операції;

2.1.4. Опрацювати питання щодо:

- надання права учасникам антитерористичної операції безоплатно здобувати вищу освіту за другою спеціальністю у державних та комунальних вищих навчальних закладах;

- встановлення статусу та відповідного соціального захисту цивільному населенню, у тому числі дітям, які зазнали ушкоджень під час проведення антитерористичної операції;

- розділення державної бюджетної програми КПКВК 2501220 «Фінансова підтримка громадських організацій інвалідів та ветеранів, заходи з відвідування військових поховань і військових пам’ятників та з увічнення Перемоги у Великій вітчизняній війні 1941-1945 років» на дві окремі бюджетні програми: окремо для громадських організацій ветеранів і окремо для громадських організацій інвалідів.

 

3.1 Місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування:

3.1.1. Забезпечити виконання норм Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в частині забезпечення реалізації права інвалідів війни та учасників бойових дій на пільговий проїзд;

3.1.2. Забезпечити виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 27 січня 2016 року № 34 «Про збільшення норм грошових витрат на медикаменти та харчування в закладах охорони здоров’я для ветеранів війни»;

3.1.3. Взяти під особистий контроль забезпечення осіб, статус яких визначений законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», медичним забезпеченням, зубопротезуванням та безоплатними ліками, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, щорічним медичним обстеженням та диспансеризацією із залученням необхідних спеціалістів.

Голова Комітету                                                                 О. ТРЕТЬЯКОВ