Увага! Cайт не оновлюється

Надрукувати Зменшити зону перегляду

Звіти про роботу Комітету

20 лютого 2017, 17:26 ( Секретаріат Комітету )

Звіт про роботу Комітету за період третьої сесії

Затверджено

на засіданні Комітету

28 січня 2016 року

(зі змінами)

ЗВІТ

щодо роботи Комітету Верховної Ради України у справах  ветеранів, учасників бойових дій,  учасників антитерористичної операції та людей з інвалідністю за період  третьої  сесії  Верховної Ради України восьмого скликання (вересень 2015 – січень 2016 року)

 

Впродовж третьої сесії Верховної Ради України восьмого скликання членами Комітету Верховної Ради України у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції та людей з інвалідністю (далі – Комітет) та працівниками його секретаріату було здійснено роботу з підготовки і проведення      11 засідань Комітету із 16 можливих, на яких розглянуто 45 питань.

 

РОБОТА КОМІТЕТУ ПРИ РЕАЛІЗАЦІЇ ЗАКОНОПРОЕКТНОЇ ФУНКЦІЇ

За результатами попереднього розгляду законопроектів на засіданнях Комітету подано до Верховної Ради України 28 висновків по законопроектах, з опрацювання яких Комітет визначений головним. З них рекомендовано:

прийняти за основу та в цілому – 6  законопроектів;

прийняти за основу – 5 законопроектів;

повернути на доопрацювання ініціаторам –6 законопроектів;

визначитися Верховній Раді України  шляхом голосування – 5 законопроектів;

відхилити – 5 законопроектів;

прийняти у другому читанні та в цілому – 1 законопроект.

 

Залишились 6 законопроектів для розгляду та підготовки висновків.

Висновки до 5 проектів законодавчих актів подані до відповідних парламентських комітетів, що визначені головними з їх опрацювання.

На пленарних засіданнях Верховної Ради України розглянуто 9 проектів законодавчих актів, з підготовки яких Комітет визначено головним. З них прийнято:

один законопроект - за основу;

6 законів України та 2 Постанови Верховної Ради України, а саме:

1) Закон № 715-VIII від 6 жовтня 2015 року «Про внесення зміни до статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щодо посилення соціального захисту родин Небесної Сотні».

Згідно з цим Законом сім’ям осіб, які загинули або померли внаслідок участі у Революції Гідності, надається статус особи, на яку поширюється Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

 

2) Закон № 735-VIII від 3 листопада 2015 року «Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щодо виплати одноразової грошової допомоги волонтерам, добровольцям, які захищають незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, та членам сімей загиблих».

Законом:

а) надано всім особам (у тому числі добровольцям), які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, право на одержання одноразової грошової допомоги у розмірах, визначених підпунктом «б» пункту 1 статті 162 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а саме:

- 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для  працездатних осіб (з 01.09.2015 р. - 344 500 грн), - у разі встановлення інвалідності I групи;

- 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб (з 01.09.2015 р. – 275 600 грн), - у разі встановлення інвалідності II групи;

- 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб (з 01.09.2015 р. – 206 700 грн), - у разі встановлення інвалідності III групи;

б) у разі смерті зазначених вище осіб, надано членам їх сімей право на одержання одноразової грошової допомоги у розмірах, визначених підпунктом «а» пункту 1 статті 162 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а саме:

- 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб (з 01.09.2015 р.- 689 000 грн);

в) встановлено, що зазначені вище положення поширюються на осіб, які визнані інвалідами до набрання чинності цим Законом, а також на членів сімей осіб, які загинули (померли) до набрання чинності цим Законом;

 

3) Закон № 688-VIII від 15 вересня 2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення інвалідів автомобілями».

Законом надано право передавати у власність інваліду, законному представнику недієздатного інваліда чи дитини-інваліда автомобіль, виданий безоплатно чи на пільгових умовах, у тому числі визнаний гуманітарною допомогою, після закінчення 10-річного строку експлуатації такого автомобіля;

 

4) Закон № 865-VIII від 8 грудня 2015 року «Про внесення змін до статті 9 Закону України "Про гуманітарну допомогу" щодо недопущення затягування строків проведення санітарного, ветеринарного, фітосанітарного, радіологічного та екологічного контролю гуманітарної допомоги».

Законом передбачено, що:

- рішення Мінсоцполітики про визнання товарів гуманітарною допомогою в той же день розміщується на його офіційному веб-сайті;

- це рішення, розміщене на веб-сайті, вже є підставою для проведення призначених видів контролю;

- строк проведення всіх видів контролю не перевищує 8 днів. І тільки у виняткових випадках – не більше 30 днів;

- обмін інформацією між Мінсоцполітики та органами доходів і зборів про товари, які визнані гуманітарною допомогою, відбувається в електронному вигляді в одноденний строк;

- за нерозміщення (або несвоєчасне розміщення на веб-сайті рішення про визнання товарів гуманітарною допомогою, за не дотримання термінів проведення всіх видів контролю настає адмінвідповідальність посадових осіб;

 

5) Закон від 2 лютого 2016 року «Про внесення зміни до статті 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щодо посилення соціального захисту членів сімей загиблих (проект Закону р. № 3150, доопрацьований, передано на підпис Голові Верховної Ради України).

Законом передбачається членам сімей осіб, які загинули або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час участі у Революції Гідності, а також під час участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, надати право на пільги з оплати за користування житлом, житлово-комунальними послугами (газом, електроенергією, скрапленим балонним газом для побутових потреб), безплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення, безплатне першочергове зубопротезування без урахування середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

 

6) Закон  від 2 лютого 2016 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо гарантій соціального захисту деяких категорій осіб із числа учасників антитерористичної операції» (проект Закону р. № 3206, передано на підпис Голові Верховної Ради України).

Законом передбачено надати статус учасників бойових дій особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції Державної фіскальної служби (підрозділ «Фантом), які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, а також визнати інвалідами війни зазначених осіб, які стали інвалідами під час участі в АТО. Крім того передбачається поширити чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»  на членів сімей зазначених осіб (зміни до статей 6, 7 та 10 зазначеного Закону). Також пропонується включити до переліку суб’єктів, які безпосередньо здійснюють боротьбу з тероризмом, центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, який згідно з чинною редакцією відповідної норми залучається у разі необхідності до участі у здійсненні заходів, пов’язаних з попередженням, виявленням, припиненням терористичної діяльності (зміни до частини 3 статті 4 та статті 5 Закону України «Про боротьбу з тероризмом»).

 

1) Постанову ВРУ № 851-VIII від 8 грудня 2015 року «Про забезпечення належним медичним обслуговуванням осіб, які отримали ушкодження здоров'я під час участі у Революції Гідності».

Постановою надано право учасникам Революції Гідності, які занесених МОЗ до переліку осіб, які за результатами судово-медичної експертизи отримали під час участі в Революції Гідності тяжкі і середньої тяжкості тілесні ушкодження, право на безплатне медичне обслуговування у Клінічній лікарні "Феофанія", госпіталях ветеранів війни та у військово-медичних закладах (госпіталях);
 

2) Постанову ВРУ від 2 лютого 2016 року «Про внесення зміни до Постанови Верховної Ради України від 29.05.2014 № 1286-VІІ «Про забезпечення належним медичним обслуговуванням військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу, які зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров'я під час проведення антитерористичної операції на сході України» (проект Постанови           р. № 3137, передано на підпис Голові Верховної Ради України).

Постановою передбачено право на безоплатне медичне обслуговування в Клінічній лікарні "Феофанія" Державного управління справами особам рядового та начальницького складу Державної фіскальної служби України, які зазнали поранень під час участі в антитерористичній операції, захищаючи незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.

 

2. Прийнято також 2 закони, авторами або співавторами яких є народні депутати України – члени Комітету:

1) Закон України № 804-VIII від 24 листопада 2015 року «Про внесення зміни до статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника членам сімей осіб, загиблих внаслідок поранення, каліцтва, контузії, одержаних під час участі в Революції Гідності».

Законом передбачено, що членам сімей осіб, які померли (загинули) внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), пенсії у зв’язку з втратою годувальника призначаються незалежно від  страхового стажу годувальника.

Довідково: згідно із статтею 36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» непрацездатним членам сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні, пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, необхідного для призначення пенсії по ІІІ групі інвалідності. Це від 1 року (у разі смерті до 23 років) до 15 років (у разі смерті після досягнення 60 років);

 

2) Закон України № 927-VIII від 25 грудня 2015 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо розширення доступу сліпих, осіб з порушеннями зору та осіб з дислексією до творів, виданих у спеціальному форматі».

Мета Закону - закріпити на законодавчому рівні правові норми, які сприятимуть розширенню доступу людей з вадам зору до виданих творів у спеціальному цифровому форматі, поповненню бібліотечних фондів, у тому числі й документами з рельєфно-крапковим шрифтом для людей з вадам зору, пристосуванню бібліотек для користування їхніми послугами людьми з особливими потребами, популяризації вітчизняного книговидавництва, створенню і функціонуванню електронних бібліотек.

Для цього Законом внесені зміни до законів «Про авторське право і суміжні права», «Про бібліотеки та бібліотечну справу», «Про розповсюдження примірників аудіовізуальних творів, фонограм, комп’ютерних програм, баз даних», «Про обов’язковий примірник документів», «Про видавничу справу». Зокрема, якими передбачено обов’язок держави в частині:

підтримки видавництв, видавничих організацій, поліграфічних та книготорговельних підприємств, що випускають або розповсюджують не менше 50 відсотків продукції, аудійованої у спеціальному цифровому форматі для людей з вадам зору,  шляхом надання пільг щодо сплати податків та зборів;

включення до переліку книжкових видань, передбачених до випуску за державним замовленням, видань, що аудійовані у спеціальному цифровому форматі для людей з порушеннями зору;

надання права без згоди автора, але із зазначенням його імені, видавати та відтворювати випущені у світ твори рельєфно-крапковим шрифтом для людей з вадами зору, аудіотворів (аудіодокументів, аудіокниг) з нанесенням спеціального цифрового формату з метою розповсюдження між людьми з інвалідністю, поповнення бібліотечних фондів, бібліотек навчальних закладів та центрів реабілітації для людей з інвалідністю і дітей-інвалідів по зору, підприємств, де працюють люди з вадами зору, крім випадків прямого чи опосередкованого використання цих творів з комерційною метою;

 

Наразі Комітетом підготовлено для розгляду впродовж четвертої сесії Верховної Ради України, зокрема, такі проекти законів:

1) про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності в частині працевлаштування людей з інвалідністю (р. № 2299а від 06.07.2015, н.д. Третьяков О.Ю., Загорій Г.В., Бурбак М.Ю., Рибчинський Є.Ю, Гаврилюк М.В., Шухевич Ю-Б. Р.);

 

2) про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо зайнятості інвалідів (р. № 2322а, Кабінет Міністрів України).

Ці законопроекти спрямовані на підвищення рівня реального працевлаштування та зайнятості людей з інвалідністю шляхом, зокрема, посилення відповідальності роботодавців за невиконання нормативу працевлаштування людей з інвалідністю та унеможливлення звільнення роботодавців від сплати адміністративно-господарських санкцій за невиконання зазначеного нормативу за рішенням суду;

 

3) про внесення змін до деяких законів України щодо гарантій соціального захисту деяких категорій осіб із числа учасників антитерористичної операції           (р. № 3206 від 01.10.2015, н.д. Недава О.А., Третьяков О.Ю.).

Законопроектом пропонується, зокрема, врегулювати питання надання  статусу учасника бойових дій та інваліда війни особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції Державної фіскальної служби, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення. У разі смерті таких осіб – членам їх сімей буде надаватися статус  особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

 

4) про внесення зміни до статті 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щодо посилення соціального захисту членів сімей загиблих (р. № 3150 від 11.12.2015 (доопрацьований), н.д. Третьяков О.Ю., Порошенко О.П., Бурбак М.Ю., Загорій Г.В., Гаврилюк М.В., Шухевич Ю-Б. Р. Рибчинський Є.Ю, Яриніч К.В.).

Законопроектом пропонується внести зміни в Закон «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та надати членам сімей загиблих учасників АТО і Героїв Небесної Сотні право на пільги по оплаті житла і комунальних послуг без урахування доходу сім'ї;

 

5) проект Постанови про внесення зміни до Постанови Верховної Ради України від 29.05.2014 № 1286-VІІ "Про забезпечення належним медичним обслуговуванням військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу, які зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров'я під час проведення антитерористичної операції на сході України" (р. № 3137 від 17.09.2015, н.д. Недава О.А., Третьяков О.Ю.).

Проектом Постанови пропонується надати право на безоплатне медичне обслуговування в Клінічній лікарні "Феофанія" Державного управління справами особам рядового, начальницького складу Державної фіскальної служби України, які зазнали поранень під час участі в антитерористичній операції, захищаючи незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України;

 

6) про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щодо першочергового безоплатного забезпечення санаторно-курортним лікуванням інвалідів війни, які брали участь в антитерористичній операції (р.№ 2215, н.д. Герега О. В. та ін.).

Законопроектом передбачено надати право на забезпечення санаторно–курортним лікуванням першочергово із числа позачерговиків інвалідам війни з числа осіб, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції (сьогодні таке право мають, інваліди війни з числа осіб, які брали безпосередню участь у бойових діях під час Великої Вітчизняної війни та війни з Японією);

 

7) про схвалення Доктрини соціального захисту та психологічної реабілітації осіб, які постраждали під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків) в Україні (р. № 2263а, Кабінет Міністрів України).

Проект Доктрини визначає основні напрямки, завдання та вимоги, які мають бути відображені в законах та підзаконних нормативно-правових актах, що регулюють правовідносини в сфері соціального захисту та психологічної реабілітації осіб, які постраждали під час виконання обов’язків військової служби (службових обов’язків) в Україні, у тому числі учасників антитерористичної операції;

 

8) про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо порядку особистого прийому деяких категорій осіб (р. № 2469а, Кабінет Міністрів України).

Законопроектом пропонується упорядкувати категорії осіб з числа тих, що мають особливі заслуги перед Батьківщиною та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, для їх першочергового особистого прийому керівниками та іншими посадовими особами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій громадян.

 

РОБОТА КОМІТЕТУ ПРИ РЕАЛІЗАЦІЇ КОНТРОЛЬНОЇ ФУНКЦІЇ

 

25 листопада 2015 року відбулося розширене засідання Комітету, на якому розглянуто питання забезпечення рівного доступу людей з інвалідністю до правосуддя.

Участь у  засіданні Комітету взяли керівники  проекту USAID «Справедливе правосуддя», Уповноважений Президента України з прав людей з інвалідністю, представники громадських організацій людей з інвалідністю, Міністерства соціальної політики України, Державної судової адміністрації, Державної архітектурно-будівельної інспекції України, Координаційного  центру з надання правових послуг Міністерства юстиції України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

1 грудня 2015 року  відбулася Робоча нарада з питань виконання пункту 4 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щодо статусу осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України»   № 291 та стану реалізації Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в частині надання статусу учасника бойових дій особам із числа тих, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.

 

На засіданнях Комітету заслухано також питання:

- 4 листопада 2015 року - про стан виконання бюджетних програм щодо соціального захисту учасників антитерористичної операції;

- 11 листопада та 9 грудня 2015  року - інформацію Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції про вжиті заходи щодо забезпечення виконання бюджетних програм з питань соціального захисту учасників антитерористичної операції, відповідальним виконавцем яких є Служба.

 

 

 

РОБОТА КОМІТЕТУ ПРИ РЕАЛІЗАЦІЇ ОРГАНІЗАЦІЙНОЇ ФУНКЦІЇ

 

Головою Комітету Третьяковим О.Ю. 29 вересня 2015 року проведено особистий прийом громадян, на якому прийнято 16 відвідувачів, серед яких - одна мати-героїня, два інваліди війни, шість інвалідів І-ІІІ груп та один ветеран праці.

24 вересня 2015 року,  напередодні відзначення в Україні Міжнародного дня громадян похилого віку та Дня ветерана, Голова Комітету Третьяков О.Ю. провів зустріч з ветеранами України. На зустріч прибули представники 25 обласних громадських організацій ветеранів та міста Києва. Під час зустрічі було обговорено низку найгостріших питань соціального захисту ветеранів та запропоновано конкретні шляхи їх вирішення.

Всього протягом третьої сесії народні депутати України – члени Комітету та працівники секретаріату взяли участь у різних заходах, зокрема у таких як:

- XV Міжнародна науково-практична конференція на тему "Актуальні проблеми навчання та виховання людей в інтегрованому освітньому середовищі у світлі реалізації Конвенції ООН про права інвалідів" (18 листопада 2015 року, Університет «Україна»);

- «круглий стіл» на тему: «Права людини в період військового конфлікту та реформ»  (10 грудня 2015 року, організатор - Комітет Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин);

- «круглий стіл» на тему: «Професійні та етичні стандарти для парламентаріїв: розробка та імплементація Кодексу парламентської етики» (17 грудня 2015 року. організатори - Програма РАДА та USAID);

- круглий стіл на тему: «Жінки в часи конфліктів» (21 грудня 2015 року, організатор - ГО «Інформаційно-консультативний жіночий центр» і Міжнародний жіночий правозахисний центр «Ла Страда Україна»);

- засідання міжвідомчої робочої групи при Міністерстві оборони України щодо реформування системи забезпечення житлом військовслужбовців Збройних сил України (24 грудня 2015 року).

Народні депутати України - члени Комітету брали участь у роботі колегій, семінарів, конференцій, симпозіумів, заходів Міністерства соціальної політики, Ради у справах інвалідів при Кабінеті Міністрів України, Ради з координації роботи щодо надання волонтерської та благодійної допомоги при Міністерстві соціальної політики України, Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції, ветеранських об’єднань, громадських організацій інвалідів і ветеранів, присвячених проблемам соціального захисту вразливих верств населення.

За звітний період у Комітеті  опрацьовано близько 950 звернень громадян і громадських організацій та 7 запитів на публічну інформацію.

Питання організаційного забезпечення секретаріатом законотворчої, інформаційної та іншої фахової діяльності Комітету регулярно розглядались на нарадах працівників секретаріату.

 

        Завідувач секретаріату Комітету                                                     Н. Шамбір