Увага! Cайт не оновлюється

Головна > Документи > Слухання у Комітеті
21 серпня 18:21
Перелік законопроектів, прийнятих Верховною Радою України VIII скликання у період з грудня 2014 року по липень 2019 року, головним з опрацювання яких був визначений Комітет у справах ветеранів та осіб з інвалідністю посилання...
21 серпня 18:19
Народні депутати та працівники секретаріату Комітету щиро вітають з Днем народження Гліба Загорія! докладніше
15 серпня 10:34
Народні депутати та працівники секретаріату Комітету щиро вітають з Днем народження заступника голови Комітету Михайла Гаврилюка! докладніше
25 липня 13:15
Звіт про роботу Комітету за період роботи Верховної ради України восьмого скликання (27.11.2014 – 19.07.2019) посилання...
26 червня 14:52
Щодо дотримання законодавства при призначені директора "Львівського учбово-виробничого підприємства" Українського товариства сліпих посилання...
07 червня 11:09
30 травня 2019 року у Комітеті відбулось засідання робочої наради з питання надання статусу та виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення Ткаченко Т.В. як члену сім’ї померлого учасника антитерористичної операції докладніше
05 червня 15:13
5 червня 2019 року відбулось засідання Комітету докладніше
03 червня 12:17
Ініціатива Комітету - проект Постанови Верховної Ради України про передачу Клінічної лікарні «Феофанія» Державного управління справами до сфери управління Міністерства у справах ветеранів України докладніше
23 лютого 2017, 14:24

Рекомендації слухань 22 квітня 2015 року

Схвалено:

на засіданні Комітету

(протокол № 13  від 13 травня 2015 р.)

 

Рекомендації слухань у Комітеті на тему:

Про соціальний захист

і медичне забезпечення ветеранів війни

та відзначення 70-річчя Перемоги над нацизмом у Європі

 

 

Учасники слухань у Комітеті Верховної Ради України у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції та людей з інвалідністю, які відбулися 22 квітня 2015 року, заслухавши та обговоривши виступи народних депутатів України, представників центральних органів виконавчої влади, активістів ветеранських громадських об’єднань, зазначають наступне.

Правову основу соціального захисту та пенсійного забезпечення ветеранів війни та членів їх сімей складають: Конституція України, закони України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист», "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, те деяких інших осіб», «Про жертви нацистських переслідувань», «Про соціальний захист дітей війни» та інші законодавчі акти України.

Невід’ємною частиною законодавства України є також  угоди: «Про взаємне визнання пільг і гарантій для учасників та інвалідів Великої Вітчизняної війни, учасників бойових дій на території інших держав, сімей загиблих військовослужбовців» від 15 квітня 1994 року (ратифіковано Верховною Радою України 26 квітня 1996 року) та «Про державну соціальну допомогу членам сімей військовослужбовців, загиблих в Афганістані та інших державах, в яких велися бойові дії» від 24 вересня 1993 року (ратифіковано  Верховною Радою України 20 квітня 2011 року).

На необхідність проведення роботи, спрямованої на посилення турботи про захисників Вітчизни та створення належних умов життєзабезпечення ветеранів війни, насамперед учасників бойових дій та інвалідів війни з їх числа, а також жертв нацистських переслідувань, сімей загиблих (померлих) воїнів, дітей війни, акцентовано увагу Президентом України П. Порошенком (Указ Президента України від 24 березня 2015 року № 169/2015)

Відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»  (далі – Закон про ветеранів війни) до ветеранів війни відносяться: інваліди війни;  учасники бойових дій;  учасники війни. 

Дія Закону про ветеранів війни, в частині питань соціального захисту, поширюється також на: членів сім’ї загиблих (померлих) осіб, які відносяться до ветеранів війни (далі - члени сімей загиблих);  осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною (особи, нагороджені орденом Героїв Небесної Сотні, Герої Радянського Союзу, повні кавалери ордена Слави, особи, нагороджені чотирма і більше медалями "За відвагу", а також Герої Соціалістичної Праці, удостоєні цього звання за працю в період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років).

Станом на 1 січня 2015 року в Україні проживали 1 млн. 395 тис. 198 ветеранів війни, серед яких: 132,2  тис.  – інвалідів війни; 206,2 тис. - учасників бойових дій; 833,8  тис. – учасників війни; 223 тис.  – членів сімей загиблих; 39 - осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною.

У порівнянні з  2010 роком  чисельність ветеранів війни зменшилася з  2,1 млн. осіб  до 1,4 млн. осіб.

Медичне забезпечення

та санаторно – курортне лікування ветеранів війни

Ветеранам війни надано право на безплатне одержання ліків, лікарських засобів, імунобіологічних препаратів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів, санаторно – курортне лікування, позачергову (першочергову) госпіталізацію, безплатне зубопротезування.

Забезпечення реалізації цих пільг ветеранам війни здійснюється переважно комунальними лікувально-профілактичними закладами за місцем їх проживання. Обсяги асигнувань на цю мету визначаються місцевими органами виконавчої влади.

На сьогодні функціонує 32 госпіталі на 7248 ліжок та 26 госпітальних відділень на 1344 ліжка. Відсутні госпіталі для ветеранів війни в Київській та Івано – Франківській областях.

Надання медичної допомоги ветеранам війни з усіх регіонів країни здійснює Український державний медико-соціальний центр ветеранів війни  (с. Циблі), який має статус національного і перебуває під патронатом Президента України. У Центрі розгорнуто 600 ліжок в 11-ти лікувальних відділеннях. Щороку в цьому закладі отримують лікування близько 10 тисяч ветеранів.

Ветеранами війни порушується питання про перегляд норм грошових витрат на одного хворого на день (на обслуговування ветеранів війни в Українському державному медико-соціальному центрі ветеранів війни, госпіталях, відділеннях, палатах для ветеранів війни у лікувально-профілактичних закладах, які з 2008 року провадяться з розрахунку: на харчування - 35 гривень; на придбання медикаментів і перев'язувальних засобів - 40 гривень, крім спеціалізованих відділень і палат, для яких передбачено вищі норми).

У закладах охорони здоров'я системи Міністерства охорони здоров’я України (далі – МОЗ  України)  на кінець 2014 року під диспансерним наглядом перебувало близько 168 тисяч учасників бойових дій,  92 тисячі інвалідів війни,  851 тисяча учасників війни та 150 тисяч членів сімей загиблих.

За 2014 рік у стаціонарних умовах лікувально-профілактичних закладів пройшли лікування близько 60 тисяч учасників бойових дій, 53 тисячі інвалідів війни, 204 тисячі учасників війни та 38 тисяч членів сімей.

Безкоштовний та пільговий відпуск медикаментів при амбулаторному лікуванні хворих здійснюється окремим категоріям населення за переліком груп населення (включаючи ветеранів війни), в залежності від захворювання та за переліком лікарських засобів вітчизняного та іноземного виробництва (постанови Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998 року № 1303 „Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань”; від 5 вересня 1996 року № 1071 „Про порядок закупівлі лікарських засобів закладами та установами охорони здоров’я, що фінансуються з бюджету”).

У 2014 році:  рецепти на безоплатне отримання ліків одержали понад 200 тисяч ветеранів війни, понад 30 тисяч учасників бойових дій, близько  25 тисяч членів сімей загиблих;  рецепти на безоплатне отримання виробів медичного призначення одержали більш ніж 20 тисяч ветеранів війни;  забезпечені безплатним зубопротезуванням близько 25 тисяч ветеранів війни.

Медична служба Збройних Сил України у своєму складі має: Головний військово-медичний клінічний центр “ГВКГ”; 4 Військово-медичних клінічних центрів регіонів; Військово-медичний клінічний центр професійної патології особового складу Збройних Сил України;  16 військових госпіталів (загальна ліжкова місткість складає 5830 ліжок).

Право на отримання медичної допомоги у військово – лікувальних закладах Міністерства оборони України мають 105 тис. ветеранів війни та членів сімей загиблих військовослужбовців, в тому числі    24 тис. ветеранів війни періоду Другої світової війни.

З 1 липня  2015 року, відповідно до Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» 76-VIII від 28.12.2014 року, учасники війни, члени сімей загиблих, особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною та жертви нацистських переслідувань право на безплатне зубопротезування матимуть за умови, що розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищуватиме величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу (1710 грн.)

Путівки до санаторно – курортних закладів видаються ветеранам війни та членам сімей загиблих органами праці та соціального захисту населення, а також іншими державними органами.

У сфері управління Міністерства соціальної політики  України діє 4 санаторії  („Перемога” (м. Київ); „Батьківщина” (м. Трускавець); „Слава” (м. Миргород); „Салют” (м. Одеса). В зв’язку з анексією АР Крим немає можливості проводити оздоровлення ветеранів війни в двох відомчих санаторіях „Ветеран” (м. Алушта) та ім. М. О. Семашка (смт. Сімеїз), в яких щорічно проходили санаторно-курортне лікування майже 5 тисяч осіб.

Видатки на забезпечення санаторно-курортного лікування ветеранів війни здійснюються за бюджетною програмою (КПКВК 2501470) „Санаторно-курортне лікування ветеранів війни, осіб, на яких поширюється чинність законів України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, „Про жертви нацистських переслідувань”. Загальний обсяг видатків з державного бюджету за вказаною бюджетною програмою у 2014 році становив 109,5 млн. грн. У 2015 році  видатки на забезпечення ветеранів війни санаторно – курортним лікуванням передбачені в обсязі 93,3 млн. грн.

В органах соціального захисту населення у 2014 році на черзі для забезпечення санаторно-курортними путівками перебувало майже 244 тис. ветеранів війни та інвалідів (з них понад 13,8 тис. інвалідів війни).

Впродовж 2014 року забезпечено санаторно-курортними путівками майже 18 тисяч ветеранів війни, членів їхніх сімей та осіб, на яких поширюється дія Закону України „Про жертви нацистських переслідувань”.  Надано 1649 путівок особам, які супроводжували інвалідів І групи.

Водночас, за інформацією Рахункової палати України, рівень забезпечення ветеранів війни санаторно – курортним лікуванням щороку зменшується (у 2013 році – 28,7% від потреби, у 2014 році – 21,1% від потреби). Кількість ліжко-днів скоротилася до 341,1 тисячі, або на 26,3%.

У підпорядкуванні Міністерства оборони України діє 3 санаторно-курортні заклади (Центральний військовий клінічний санаторій «Хмільник»; Центр медичної реабілітації та санаторного лікування Міністерства оборони України «Пуща-Водиця»; Трускавецький Центральний військовий клінічний санаторій)  і одне санаторне відділення із штатною ліжковою місткістю 1400 ліжок. До анексії АР Крим у підпорядкуванні Міністерства оборони України були  9 санаторно-курортних закладів і одне санаторне відділення із штатною ліжковою місткістю 5650 ліжок. У 2014 році з державного бюджету на санаторно-курортне лікування виділено 25,0 млн. грн., що дало змогу забезпечити оздоровлення 4 тис. 973 особам. У 2015 році на ці потреби виділено 20,0 млн. грн., що дасть можливість оздоровити  3 тис. 850 осіб.

Ветерани війни мають право на отримання компенсації замість невикористаної санаторно-курортної путівки, якщо ці особи протягом двох років не одержували безоплатних санаторно-курортних путівок, незалежно від наявності медичного висновку про необхідність санаторно-курортного лікування або медичних протипоказань. 

Грошова компенсація виплачується у таких розмірах: інвалідам I і II групи - 100 відсотків середньої вартості путівки; інвалідам III групи - 75 відсотків середньої вартості путівки.

Середню вартість санаторно-курортної путівки визначає Міністерство соціальної політики України за поданням Фонду соціального захисту інвалідів та погодженням з Міністерством фінансів України щороку до 15 березня в межах обсягу бюджетних коштів, виділених відповідно до Закону України про Державний бюджет на поточний рік.

У 2015 році середня вартість санаторно-курортної путівки для виплати зазначених компенсацій залишилась на рівні 2014 року і становить 360 грн. Як наслідок, розмір компенсації за невикористання санаторно – курортного лікування майже в 13 разів менший за реальну вартість путівки ( 6 –7 тис. грн.).

Грошову компенсацію замість санаторно-курортної путівки у 2014 році отримали 30,5 тисяч інвалідів війни на суму 10,4 млн. грн. У 2015 році виявило бажання отримати компенсацію за невикористане санаторно-курортне лікування понад 22 тисячі інвалідів війни на суму більше ніж 7,5 млн. грн.

 

Забезпечення інвалідів війни автотранспортом

Інваліди війни мають право на позачергове безоплатне забезпечення автомобілем (за наявності медичних показань для забезпечення автомобілем) на термін експлуатації до десяти років (з наступною заміною на новий), на виплату компенсації на бензин (пальне), ремонт, технічне обслуговування автомобілів або на транспортне обслуговування.

Механізм забезпечення інвалідів автотранспортом регламентується Порядком забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006 року № 999.

Станом на 01.01.2015 року на обліку в органах праці та соціального захисту населення для забезпечення автомобілями перебуває близько 66 тис. інвалідів, в тому числі близько 8 тис. інвалідів війни.

За повідомленням Рахункової палати України показник забезпечення інвалідів війни автомобілями щороку зменшується (у 2013 році – 5,9 %, у 2014 році – 1% від чисельності інвалідів війни, які мають право на їх отримання). У 2014 році по спеціальному фонду державного бюджету було затверджено бюджетні призначення для забезпечення інвалідів автомобілями в сумі 40,8 млн. грн., які не були використані Фондом соціального захисту інвалідів.

На забезпечення інвалідів війни автомобілями Державним бюджетом України  на 2015 рік  кошти не передбачені.

Разом з тим, впродовж 2014 року 69 інвалідів війни були забезпечені автомобілями за рахунок благодійних коштів (28 автомобілів); коштів місцевих бюджетів (13 автомобілів); в якості гуманітарної допомоги (28 автомобілів).

Інваліди війни мають право на компенсацію на бензин (пальне), ремонт, технічне обслуговування автомобілів або на транспортне обслуговування.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року № 228 розміри щомісячної грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування становлять: для автомобілів – 22 відсотки прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (208,78 грн.);  для мотоколяски – 16 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (151,84грн.). Розмір компенсації на транспортне обслуговування становить 29 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність  (275,21 грн.).

У 2014 році грошові компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів отримали близько 7,4 тис. інвалідів війни на суму 1,3 млн. грн.;  близько 6,2 тис. інвалідів війни отримали грошову компенсацію на транспортне обслуговування в сумі 1,4 млн. грн.

З урахуванням реальної вартості бензину та послуг таксі зазначені розміри компенсації абсолютно не співмірні з реальними витратами інвалідів війни, яким держава надала автомобіль, як засіб реабілітації.

 

Забезпечення ветеранів війни житлом

Ветерани війни та члени їх сімей мають право на позачергове (першочергове) забезпечення житлом.

У 2014 році забезпечення житлом громадян пільгових категорій планувалося здійснювати в межах бюджетних призначень у сумі 300 млн. грн., передбачених Міністерству соціальної політики України за бюджетною програмою   (КПКВК 2501100) „Забезпечення житлом інвалідів війни, воїнів-інтернаціоналістів, громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інвалідів по зору та слуху, військовослужбовців, звільнених у запас або відставку, для відселення їх із закритих та віддалених від населених пунктів військових гарнізонів”. Проте, з прийняттям Закону України „Про внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет України на 2014 рік” від 17 березня 2014 року № 1128-VII зазначена бюджетна програма була закрита.  

На  2015 рік Державним бюджетом України передбачені:  видатки в обсязі 63,9 млн. грн. на забезпечення житлом осіб, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції та/або у забезпеченні її проведення і втратили функціональні можливості нижніх кінцівок (КПКВК 2505140); за бюджетною програмою (КПКВК 2511120) „Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво (придбання) житла для сімей загиблих військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, а також для інвалідів III групи з числа військовослужбовців, які брали участь у зазначеній операції та потребують поліпшення житлових умов” передбачені видатки в обсязі 300 млн. гривень.

Пільги 

з оплати житлово-комунальних послуг, користування житлом

Інваліди війни мають право на 100-процентну знижку плати за користування житлом (квартирна плата) в межах 21 м2 загальної площі житла на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 м2 на сім’ю. Учасники бойових дій мають таку ж пільгу, але у розмірі 75-процентів, учасники війни та члени сімей загиблих - у розмірі 50-процентів.

Інваліди війни мають також право на 100-процентну знижку (учасники бойових дій – на 75-процентну знижку, учасники війни та члени сімей загиблих – на 50-процентну знижку) плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та крапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.

Площа житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення, становить 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю.

Соціальні нормативи користування житлово-комунальними послугами, щодо оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії, визначено постановою Кабінету Міністрів України «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово – комунального обслуговування»  від 6 серпня 2014 року № 409.

Державним бюджетом України на 2015 рік місцевим бюджетам передбачені, зокрема, такі субвенції:

- на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот у сумі 24,4 млн. грн.;

- на надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у сумі 806,4 млн. грн.;

Станом на 01.01.2015 року пільги з оплати житлово-комунальних послуг надаються: 220,1 тис. учасників бойових дій; 139,3 тис. інвалідів війни; 859,7 тис. учасників війни; 222,9 тис. членів сімей загиблих.

З 1 липня  2015 року учасникам війни, членам сімей загиблих та особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, дітям війни, жертвам нацистських переслідувань пільги з оплати за користування житлом, житлово - комунальними послугами (газом, електроенергією), зв’язку та придбання палива будуть надаватися за умови, що розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу (1710 грн.)

 

Щорічна разова грошова допомога

Ветерани війни, члени сімей загиблих та особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щорічно до 5 травня отримують разову грошову допомогу у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

У 2014 році щорічна разова грошова допомога виплачена 1 млн. 259,7  тис. особам на загальну  суму 658,2 млн. гривень.

Для проведення зазначеної виплати у 2015 році передбачено 882,8 млн. гривень.

Розмір щорічної разової грошової допомоги в поточному році затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 2015 року № 147 „Деякі питання виплати у 2015 році разової грошової допомоги, передбаченої законами України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і „Про жертви нацистських переслідувань”, а саме: для інвалідів війни І групи - 2 835 грн., для інвалідів війни ІІ групи - 2 475 грн., для інвалідів війни ІІІ групи - 2 220 грн., для учасників бойових дій – 875 грн., для осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною –  2 835 грн., для членів сімей загиблих– 440 грн.; для учасників війни та колишніх в’язнів концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, осіб, які були насильно вивезені на примусові роботи, дітей партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога – 160 гривень. Розмір цієї виплати збільшено в порівнянні з минулим роком майже на 10 відсотків.

Реалізація права ветеранів війни на пільговий проїзд

Ветерани війни, члени сімей загиблих  мають право на безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання. Це право поширюється і на особу, яка супроводжує інваліда I групи.

Інвалідам війни I і II груп надається також право безплатного проїзду один раз на рік (туди і назад) залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом, а особам, які супроводжують інвалідів I групи (не більше одного супроводжуючого), - 50-процентна знижка вартості проїзду один раз на рік (туди і назад) зазначеними видами транспорту.

Учасники війни та учасники бойових дій мають право на безплатний проїзд один раз на два роки (туди і назад) залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом, незалежно від наявності залізничного сполучення, або проїзд один раз на рік (туди і назад) вказаними видами транспорту з 50-процентною знижкою.

За інформацією Міністерства інфраструктури України, витрати транспортних підприємств, пов’язані із забезпеченням перевезення пільгових категорій населення, відшкодовуються за рахунок державного або місцевого бюджетів. Фактично такі витрати відшкодовуються у розмірі «максимально до 28-35% від здійснених перевезень». Так, у 2014 році Укрзалізницею перевезено 64 млн. пасажирів на пільгових умовах на суму 582,4 млн. грн., а відшкодовано - 165,6 млн. грн.

З 1 червня 2015 року право на безкоштовний проїзд громадським транспортом загального користування зберігається, зокрема, для інвалідів війни та учасників бойових дій.

Пенсійне забезпечення ветеранів війни

Ветеранам війни пенсія або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачуються замість пенсії, підвищуються у таких розмірах, виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність:

інвалідам війни I групи - на 50 процентів (або 474,50 грн.);

інвалідам війни II групи – на 40 процентів  (або на 379,60 грн.);

інвалідам війни III групи – на 30 процентів (або на 284,70 грн.);

учасникам бойових дій – на  25 процентів (або 237,25 грн.);

дружинам (чоловікам) померлих інвалідів Великої Вітчизняної війни, які не одружилися вдруге, - на  42 процента (або на 398,58 грн.);

учасникам війни, нагородженим орденами та медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю і бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, на 20 процентів  (або на 189,80 грн.), іншим учасникам війни – на 15  процентів (або на  142,35 грн.);

дружинам (чоловікам) померлих учасників війни і бойових дій, партизанів і підпільників, визнаних за життя інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге – на 12 процентів (або на 113,88 грн.).

Відповідно до Закону України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни» встановлюється щомісячна виплата цільової грошової допомоги на прожиття: інвалідам війни I групи у розмірі 70 гривень; інвалідам війни II та III груп у розмірі 50 гривень; учасникам бойових дій у розмірі 40 гривень.

Згідно із Законом України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» ветеранам війни, нагородженим за бойові дії орденом, медаллю «За відвагу» або медаллю Ушакова, незалежно від часу нагородження, встановлюється пенсія за особливі заслуги як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із законом, у розмірі від 20 до 40 відсотків прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.

Інвалідам війни відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам» встановлюється державна соціальна допомога на догляд в розмірі від 15 до 100 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

З 1 січня 2012 року інвалідам війни та учасникам бойових дій гарантується найменша пенсійна виплата у таких розмірах прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність: інвалідам війни I групи - 285 відсотків (або 2 704,65 грн.), інвалідам війни II групи – 255 відсотків (або 2 419,95 грн.), інвалідам війни III групи – 225 відсотків (або 2 419,95 грн.), учасникам бойових дій - 165 відсотків (або 1 565,85 грн.).

Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. На сьогодні розмір такого підвищення становить 66,43 грн.

З 1 квітня 2015 року введені обмеження щодо виплати пенсій працюючим пенсіонерам. Зазначені обмеження, за пропозицією Комітету у справах  ветеранів, учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції та людей з інвалідністю, не поширюються на інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи, учасників бойових дій та деяких категорій осіб із числа сімей загиблих.

На підставі викладеного, за підсумками проведеного обговорення, Комітет вирішив:

1. Інформацію  представників центральних органів виконавчої влади взяти до відома.

2. Верховній Раді України прискорити розгляд проекту Закону України про внесення змін до статті 164 Податкового кодексу України щодо оподаткування пенсій інвалідів війни та деяких інших категорій осіб (реєстр. № 2781 від 05.05.2015 року), поданого народними депутатами України Третьяковим О.Ю., Загорієм Г.В. та Бурбаком М.Ю., який підготовлений за результатами слухань в Комітеті.

3. З метою системного і комплексного опрацювання питань соціального захисту і медичного забезпечення ветеранів війни та членів сімей загиблих рекомендувати:

3.1 Кабінету Міністрів України:

3.1.1 за результатами виконання Державного бюджету України за перше півріччя 2015 року:

- розглянути питання збереження пільг з проїзду, оплати житла та житлово-комунальних послуг для учасників війни, дітей війни, членів сімей загиблих, жертв нацистських переслідувань;

- опрацювати питання звільнення від оподаткування пенсій ветеранів війни;

- опрацювати питання щодо збільшення розміру фінансової підтримки громадських організацій ветеранів;

3.1.2 переглянути нормативи грошових витрат на обслуговування ветеранів війни в Українському державному медико-соціальному центрі ветеранів війни, госпіталях, відділеннях, палатах для ветеранів війни у лікувально-профілактичних закладах (харчування, придбання медикаментів і перев'язувальних засобів);

3.1.3 переглянути розмір грошової компенсації замість санаторно-курортної путівки та самостійного санаторно – курортного лікування, виходячи із реальної її вартості;

3.1.4 посилити контроль за якістю обслуговування ветеранів війни, жертв нацистських переслідувань та дітей війни в профільних госпіталях та недопущенням ліквідації госпіталів (відділень в госпіталях) для ветеранів війни;

3.1.5 прийняти відповідні заходи щодо створення госпіталів для ветеранів війни в Івано – Франківській та Київській областях;

3.1.6. забезпечити виконання Постанови Верховної Ради України «Про Національне військове меморіальне кладовище» від 2 червня 2011 року № 3459-IV.

4. Місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування розглянути питання щодо надання матеріальної підтримки безпосереднім учасникам Другої Світової війни.

 

 

 

 

 

 

Голова Комітету                                                       О.ТРЕТЬЯКОВ