Увага! Cайт не оновлюється

Головна > Документи > Слухання у Комітеті
21 серпня 18:21
Перелік законопроектів, прийнятих Верховною Радою України VIII скликання у період з грудня 2014 року по липень 2019 року, головним з опрацювання яких був визначений Комітет у справах ветеранів та осіб з інвалідністю посилання...
21 серпня 18:19
Народні депутати та працівники секретаріату Комітету щиро вітають з Днем народження Гліба Загорія! докладніше
15 серпня 10:34
Народні депутати та працівники секретаріату Комітету щиро вітають з Днем народження заступника голови Комітету Михайла Гаврилюка! докладніше
25 липня 13:15
Звіт про роботу Комітету за період роботи Верховної ради України восьмого скликання (27.11.2014 – 19.07.2019) посилання...
26 червня 14:52
Щодо дотримання законодавства при призначені директора "Львівського учбово-виробничого підприємства" Українського товариства сліпих посилання...
07 червня 11:09
30 травня 2019 року у Комітеті відбулось засідання робочої наради з питання надання статусу та виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення Ткаченко Т.В. як члену сім’ї померлого учасника антитерористичної операції докладніше
05 червня 15:13
5 червня 2019 року відбулось засідання Комітету докладніше
03 червня 12:17
Ініціатива Комітету - проект Постанови Верховної Ради України про передачу Клінічної лікарні «Феофанія» Державного управління справами до сфери управління Міністерства у справах ветеранів України докладніше
23 лютого 2017, 14:21

Стенограма слухань 22 квітня 2015 року

СТЕНОГРАМА

слухань у Комітеті  на тему: "Про соціальний захист та медичне забезпечення ветеранів війни, та відзначення 70-річчя перемоги над нацизмом у Європі"

від 22 квітня 2015 року

 

Веде засідання Голова комітету ТРЕТЬЯКОВ О.Ю.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Уважаемые ветераны и другие участники слушаний! Внимание! С вашего позволения разрешите открыть наше заседание по теме "Про соціальний захист та медичне забезпечення ветеранів війни, та відзначення 70-річчя перемоги над нацизмом у Європі".

 Если позволите, я короткое вступительное слово скажу. Уважаемые ветераны и другие… Громче, да? Тихо сильно.   

Уважаемые ветераны и другие участники слушанья, от имени профильного Комитета по вопросам ветеранов, участников боевых действий и АТО, а также людей с инвалидностью, хочу поздравить всех с наступающим 70-летием годовщины победы над нацизмом во Второй мировой войне. Прежде всего, хочу пожелать всем крепкого здоровья, силы духа и мира в нашей государстве. Ваше поколение, к сожалению, уже и наше поколение знает цену таким словам как война, разруха и агрессия.  Именно в рассказах о вашем патриотизме и подвигах воспитывались те ребята, которые сегодня снова защищают нашу Отчизну и независимость, суверенитет Украины.

В этом году мы отмечаем первый день победы за 70 лет в условиях войны. Сегодня уже по-новому воспринимаются слова "ветеран", "участник боевых действий" и "инвалид войны". Тем не менее, социальная защита ветеранов Второй мировой войны является священным долгом государства.  Сегодня в Украине живет около одного миллиона 400 тысяч ветеранов, из которых более двухсот тысяч участников боевых действий и 132 тысячи инвалидов войны.

В условиях экономического кризиса и военных действий государственный бюджет, к сожалению, не в состоянии обеспечить надлежащую социальную защиту ветеранов Второй мировой войны. Поэтому нашей задачей является поиск справедливого компромисса между возможностями государства и потребностями ветеранов.

При рассмотрении бюджета 2015 года силами нашего комитета удалось отстоять ряд социальных льгот, вы, наверное, это знаете, для ветеранов, хотя это было нелегко. А именно, какие льготы мы отстояли: это льготы на проезд и оплату услуг ЖКХ для инвалидов войны и участников боевых действий; право работать и получать в полном объеме пенсию инвалидам первой, второй группы, инвалидам ІІІ группы, членам семей погибших военнослужащих, в том числе и фронтовиков. Я надеюсь, что сегодня мы найдем реальное решение вопроса социальной поддержки ветеранов.

Прежде, чем начать наше слушание, я предлагаю почтить минутой молчания память всех погибших на войне: и Второй Мировой войне, и сегодняшней войне.

(Хвилина мовчання)

 Спасибо.

Я предлагаю следующий регламент сегодняшнего нашего заседания. Это 10 минут выступления представителям с органов центральной власти и 5 минут для обсуждения выступлений. Принимается? Или центральным органам власти сократим выступления, а увеличим выступления присутствующим? Тогда принимается 10 и 5 минут.

Тогда первому предоставляю слово первому заместителю министра социальной политики Шевченко Василию Васильевичу. Василь.

 

ШЕВЧЕНКО В.В. Дякую, Олександре Юрієвичу! Шановні колеги я приєднуюсь до всіх привітань, сказаних в адресу присутніх тут, та тих, хто пішов з цього життя. Я від імені Міністерства соціальної політики хотів би поінформувати вас про ті зміни, які відбулися в цей нелегкий час.

Що стосується соціального захисту та медичного забезпечення ветеранів війни, а також відзначення 70-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні. Підвищення державних соціальних гарантій окремим громадянам України, як ви знаєте, в 2014 році вирішувалось комплексно в рамках чинного законодавства в сфері соціального та пенсійного забезпечення  з врахуванням соціальної спрямованості політики уряду, стану соціально-економічного розвитку країни, збалансування додаткових видатків з наявними  бюджетними ресурсами.

У той же час, стосовно пенсійного забезпечення з метою поетапного збільшення мінімального розміру пенсії для інвалідів війни, розміру підвищення до пенсій інваліда війни, учасникам бойових дій Міністерство   соціальної політики здійснювало наступні кроки.

Відповідно  до  Закону України  про  внесення змін до Закону  України  "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасникам бойових дій у Другій світовій  війні, у тому числі війни у 1945 році з Японією, а також  інвалідам  війни  ІІ і ІІІ груп з числа  учасників  бойових дій у Другій світовій війні, у тому числі  війни з Японією, яким  виповнилось  85 років і більше, надаються пільги, передбачені Законом "Про статус ветеранів війни, гарантії  їх соціального захисту" як  для інвалідів війни І групи.

Згідно  з  тим же законом щомісячні пенсії або щомісячне довічне утримання, соціальна державна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується інвалідам І-ІІІ  групи відповідно до 50 відсотків, 40 відсотків та 30 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Учасникам бойових дій та дружинам (чоловікам) померлих інвалідів Другої світової війни, які не одружилися, – на 25 відсотків, а дружинам  (чоловікам) померлих учасників війни   і бойових дій, партизанів і підпільників, визнаних за життя інвалідами від  загального захворювання, трудового каліцтва, інших  причин, – на  10 відсотків прожиткового мінімуму.

Крім того, Постановою Кабінету Міністрів  №1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення" дружинам (чоловікам) померлих інвалідів Великої Вітчизняної війни, які не одружилися вдруге, установлено доплату та підвищення для того, щоб розмір  зазначеного  підвищення становив 398 гривень 58 копійок, що складає 42 відсотки від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. У разі зміни розміру прожиткового  мінімуму органами Пенсійного фонду України буде здійснено перерахунок пенсій.

Підвищення розмірів державних соціальних гарантій, у тому числі і мінімальних пенсій, а також надбавок та підвищень до пенсій, розмір яких залежить від прожиткового мінімуму, як ви знаєте, буде здійснено 01.12.2015 року відповідно зростання прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

За інформацією Пенсійного фонду на даний час забезпечено встановлення мінімальних пенсійних виплат інвалідам війни в залежності від групи інвалідності. Мінімальна пенсійна виплата у інвалідів війни 1 групи встановлена на рівні 285 відсотків прожиткового мінімуму для працездатних. У інвалідів 2 групи – не нижче 55 відсотків. Інвалідів 3 групи – не нижче 225 відсотків. Учасники бойових дій – не нижче 165.

Ну в цифрах це виражається так: 1 група – 2704.65, для 2 групи – 2419 95 копійок, для інвалідів 3 групи – 2135 25 копійок та для учасників бойових дій – 1565,85 гривень. Інвалідам 2 і 3  групи з числа учасників бойових дій у період Великої вітчизняної війни та війни з Японією, учасникам бойових дій в період Другої світової війни, яким виповнилось 85 і більше, мінімальна пенсія встановлюється у розмірі, визначеному для інвалідів війни 1 групи. Ветеранам війни, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною та особам, на яких поширюється статус Закону України про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту та про жертви нацистських переслідувань, яким виповнилось 100 і більше років, виплата підвищень щомісячного довічного грошового утримання з урахуванням доплат, встановлених відповідно пункту 3 постанови, здійснюється у потрійному розмірі. Особам яким виповнилося 100 і більше років  - у розмірі 189-80 гривень. Інвалідам війни відповідно до Закону про державну соціальну допомогу, які не мають право на пенсію та інвалідам, встановлюється державна соціальна допомога та догляд в залежності від здатності інваліда до самообслуговування, що визначає МСЕК, та безпосередньої участі в бойових діях в період другої Світової війни.

З 01.01.15 року пенсії в разі втрати годувальника, які призначаються членам їх сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб, встановлено на рівні не нижче двох визначених законом розмірів прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність.

Відповідно до Закону про внесення змін до статті 36 Закону про пенсійне забезпечення, звільнених з військової служби та деяких інших осіб, з 1 січня 2015 року членам сімей військовослужбовців, осіб звільнених з військової служби, інших осіб які мають право на пенсію за законом, які загинули чи померли в наслідок поранення, контузії чи каліцтва одержаних при захисті Батьківщини або виконанні інших обов'язків військової служби, пенсії в разі втрати годувальника призначається в розмірі 70 відсотків, а на двох і більше членів сім'ї - 90 відсотків грошового забезпечення годувальника, що розподіляється між ними рівними частинами.

З 1 квітня 2015 року набув чинності Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення. Зокрема, незалежно від факту роботи та посади, на якій працюють пенсіонери, призначена пенсія виплачується в повному обсязі інвалідам 1 та 2 групи, інвалідам війни 3 групи та учасникам бойових дій, особам, на яких поширюється чинність пункту 1 статті 10 Закону про статус ветеранів війни, гарантії соціального захисту.

За оперативними даними, на 1.01.15 року на обліку в органах Пенсійного фонду перебуває 1 мільйон 45 тисяч 430 ветеранів війни, яким пенсію підвищено у відповідності із Законом про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, Середній розмір призначених місячних пенсій – 1 тисячу 933 гривні 73 копійки, в тому числі для інвалідів та осіб прирівняних до них, кількість  яких складає 126 тисяч  536 осіб, середній розмір призначених місячних пенсій складає 3 тисячі 624. Для учасників бойових дій та прирівняних до них, кількість  яких 130 тисяч 800, середній розмір призначених щомісячних пенсій – 2 тисячі 537. Учасникам війни, яких 788 94 особи, середній розмір призначених місячних пенсій 1 тисячу 562. Для воїнів-інтернаціоналістів, кількість яких 549 тисяч 869, середній розмір призначених місячних пенсій – 2 тисячі 841. Для членів загиблих, померлих ветеранів війни... для членів сімей, кількість яких  236 тисяч 907 осіб, середній розмір призначених місячних пенсій складає 1 тисячу 954.

Станом на березень поточного року кількість військовослужбовців – учасників АТО, яким призначено пенсію по інвалідності, складає 155 осіб. Середньомісячний розмір пенсій по інвалідності складає 2 тисячі 921 гривня 56 копійок.

Кількість загиблих військовослужбовців, за яких призначено пенсію у разі втрати годувальника – 767 осіб, кількість утриманців, яким призначені пенсії в зв'язку із втратою годувальника – тисячу 510 осіб. Середньомісячний розмір пенсій у зв'язку із втратою годувальника на одного утриманця – 2 тисячі 308 гривень 9 копійок.

Стосовно реалізації права та отримання пільг з оплати житлово-комунальних послуг. Щорічно в загальному обсязі субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на державні програми соціального захисту населення вираховуються видатки на надання пільг ветеранам, в тому числі учасникам бойових дій на оплату житлово-комунальних послуг, придбання  твердого палива, скрапленого газу та твердого палива. В державному бюджеті України на 2015 рік місцевим бюджетам передбачені субвенції з бюджету на надання пільг на житлові субсидії, на оплату електроенергії, природного газу, тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати, вивезення побутового сміття і так далі  у сумі 24 мільйони гривень. На надання пільг на житлові субсидії населенню, на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива у сумі 806 мільйонів гривень, на надання пільг з послуг зв'язку, передбачених законодавством на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій, в сумі 1 мільярд 917 мільйонів гривень.

Повноваження щодо розподілу субвенцій за напрямком витрат, в тому числі і надання пільг ветеранам війни – учасникам бойових дій та визначення позачергового спрямування отримання коштів, належать до компетенції місцевих органів влади.

Станом на 01.01.2015 пільгами з оплати житлово-комунальних послуг користуються: 220 тисяч учасників бойових дій, 130 тисяч інвалідів війни, 859 тисяч учасників війни, 222 тисячі 900 осіб – членів сімей загиблих, померлих ветеранів війни.

Олександр Юрійович, 10 хвилин закінчилося. Якщо додасте час, я продовжу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Не дам. Я предлагаю вот эту справочку, которую вы сейчас зачитываете, мы просто разошлем всем присутствующим,  во все ветеранские организации. Потому что, честно говоря, запомнить невозможно все это. Ну, как по мне. Поэтому мы справочку разошлём, а вы просто, может быть, тогда своими словами просто скажите, какой план действий у Минсоцполитики.

 

ШЕВЧЕНКО В.В. Коротко тоді, що стосується грошових… Буде продовжена грошова компенсація виплати на бензин, технічне обслуговування, виплата щорічної разової допомоги ветеранам та жертвам нацистських переслідувань. Зараз хочу поінформувати, що на годину до нашої зустрічі виплачено допомоги 517 тисяч 784 ветерана, на загальну суму 346 мільйонів гривень, що складає 39,4 відсотка.

Що стосується забезпечення житлом, це зміни, які стосуються учасників АТО. Як ви знаєте виділено 63 мільйони 949 тисяч на забезпечення житлом військовослужбовців, які втратили функціональні можливості нижніх кінцівок.

Виділено 300 мільйонів гривень у вигляді субвенцій, для регіонів, для забезпечення житлом сімей загиблих учасників АТО. Робота продовжується.

Продовжується робота щодо реалізації права на щорічне медичне обстеження, диспансеризацію. Продовжується робота з санаторно-курортного лікування в тих же ж об'ємах, які було до того передбачено.

Виплата грошової компенсації на виплачені путівки також продовжується тим, хто відмовився. Кількість тих, хто відмовляється складає 10 відсотків, інші користуються.

Реабілітація санаторно-курортного лікування учасників антитерористичної операції. Надано вказані повноваження з соціально-трудової реабілітації місцевим органам виконавчої влади. Що стосується психологічної реабілітації, я думаю, що керівник служби у справах ветеранів та учасників АТО додасть додатково. Це коротко. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Все, что предусмотрено в бюджете будет выполнено? Как вы думаете?

 

ШЕВЧЕНКО В.В. Все, що передбачено в бюджеті чітко виконується, жодної затримки з виплати зарплати, пенсій, утримань не відбувається. Чітко працює Міністерство соціальної політики щодо грошового забезпечення, працює в тих межах, які встановлені урядом без затримок.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ну и то…

 

_______________. Пане Василю, скажіть, будь ласка, стосовно допомоги, одноразової грошової допомоги, яка буде виплачуватись ветеранам Великої Вітчизняної війни в розмірі 882 мільйони гривень, вона буда вчасно виплачена?

 

ШЕВЧЕНКО В.В. Я тоді повторю, зараз уже виплачено 512 784, це 39,4 відсотка. Сьогодні на засіданні уряду було запропоновано виплатити до 5-го числа, потім було уточнено Прем'єр-міністром до 1-го числа, тобто ніяких заперечень у нас з цього приводу немає. Єдине, що такі області, як, ну, де відбувається антитерористична операція, уточнюють в оперативному порядку і ми зразу ж ці питання вирішуємо щодо виплати.

 

_______________. Тобто відповідно до Постанови кабінету Міністрів України від 31 березня. Яким передбачалося 882 мільйони гривень, воно до 1-го числа буде виплачено, да?

 

ШЕВЧЕНКО В.В. Все, що, можливо, буде зроблено. Мало того, я хотів би для порівняння з минулим роком, в минулому році тільки почалися роботи з цього приводу, на сьогодні ми вже 40 відсотків виплатили. Я думаю, що до 1-го числа ми виконаємо всі взяті зобов'язання. Вірніше після рішення уряду, коли воно буде оприлюднене.

 

_______________. То я впевнений, що це дійде до кожного ветерана і на свята у них буде ця матеріальна допомога одноразова, якщо будуть якісь затримки, нам прозвітуєте, ми допоможемо у тих місцях, де це ускладнено щодо доставки.

 

_______________. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Деньги на счетах у вас есть, да?

 

ШЕВЧЕНКО В.В. Так.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ну, пожалуйста.

 

ЦИБЕНКО П.С. Дякую.

Голова Ради Організації ветеранів України, Петро  Цибенко.

Шановний Василь Васильович, ну ви дещо сміливо сказали про те, що все, що передбачено в бюджетом, виконується.

На превеликий жаль сьогодні у нас на календарі 23 квітня, жодна ветеранська організація не отримала жодної копійки на статутну діяльність, хоча гроші бюджетом передбачені.  23 квітня.

І друге, дуже коротеньке. В цьому році закінчуються талони, які отримували ветерани для проїзду по території співдружності незалежних держав. Ну про це теж треба подумати. Там не настала ще критична межа, але надалі треба про це  подумати. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Давайте мы все-таки примем и перейдем к ним, сейчас послушаем выступление  исполнительных органов власти, а потом проговорим это. Спасибо.

Предоставляю слово Павловскому Игорю Валентиновичу, замминистра обороны. 

 

ПАВЛОВСЬКИЙ І.В. Шановний  Олександре Юрійовичу! Шановні народні депутати! Шановні присутні!

Питання  соціального забезпечення ветеранів війни  врегульовано Законом України "Про статус  ветеранів війни гарантії їх соціального захисту".

Міністерством оборони вживаються заходи стосовно забезпечення  реалізації ветеранами війни прав та пільг на соціальні гарантії, що стосується щорічного  медичного обстеження, диспансеризації, забезпечення санаторно-курортним лікуванням у закладах  охорони здоров'я Міністерства оборони.

Фінансове забезпечення витрат пов'язаних з  реалізацією зазначених законів здійснюється  за рахунок коштів, що  передбачаються в Державному бюджеті України на відповідний рік. 

Інваліди війни мають право на  безоплатне щорічне забезпечення санаторно-курортним лікуванням з компенсацією вартості проїзду до санаторно-курортних закладів і в зворотному напрямку.

Слід зазначити, що в  2014 році з  державного бюджету на санаторно-курортне лікування інвалідів, ветеранів війни з числа колишніх військовослужбовців Збройних сил  було виділено 23,7 мільйонів гривень, що дало змогу забезпечити 4 тисячі 973 ветерана війни санаторно-курортними путівками  в закладах Міністерства оборони України.

У 2015 році з державного бюджету Міноборони отримало 20 мільйонів гривень, що дасть змогу забезпечити санаторно-курортним лікуванням 3 тисячі 850 осіб.

Також 25 спинальнохворих інвалідів були забезпечені санаторно-курортним лікуванням у спеціальних санаторно-курортних закладах. Для таких хворих придбано 22 путівки обласними військовими  комісаріатами для   лікування ветеранів війни у місцевих санаторіях, які рекомендовані за медичними показниками.

У зв'язку з проведенням антитерористичної операції суттєво збільшується кількість учасників бойових дій, які мають право та потребують санаторно-курортного лікування. Зменшення кількості санаторно-курортних закладів Міноборони, яке пов'язане з анексією Криму, потребує прийняття на державному рівні рішення щодо фінансування направлення ветеранів війни до санаторно-курортних закладів, які не належать Міністерству оборони України. Збільшення кількості таких закладів шляхом передачі Міноборони сфери управління нових санаторно-курортних закладів, в тому числі тих, які належали раніше Міністерству оборони України. Проведення щорічних профілактичних оглядів зазначених категорій осіб організовано відповідно до Положення про порядок проведення комплексних профілактичних оглядів медичної реабілітації ветеранів війни. Медичне забезпечення особового складу Збройних Сил України в зоні проведення антитерористичної операції здійснюється штатними силами та засобами медичної служби військових частин, військово-медичних клінічних центрів за територіальним принципом із залученням лікувальних закладів Міністерства охорони здоров'я, які дислокуються в зоні конфлікту, в яких 30 відсотків ліжкового фонду передбачено для лікування поранених, хворих військовослужбовців та інших силових відомств. 

Евакуація поранених військовослужбовців з військових частин до військових госпіталів, військово-медичних клінічних центрів проводиться двома авто-санітарними ротами. Для евакуації поранених військовослужбовців до військово-медичних клінічних центрів залучаються гелікоптери МІ-8 та санітарний літак "Віта" на базі АН-26. З початку антитерористичної операції вертольотами евакуйовані 2 тисячі 603 військовослужбовці, літаком "Віта" – 178 рейсів, 2 тисячі 703 військовослужбовці. Кваліфікована та спеціальна медична допомога надається в 5 військово-медичних клінічних центрах (Київ, Львів, Одеса, Київ та Вінниця), у Військово-медичному клінічному центрі професійної патології  особового складу Збройних Сил України (місто Ірпінь), 14 військових госпіталях та 3 військових мобільних госпіталях, які безпосередньо розгорнуті поблизу зони антитерористичної операції.    Реабілітаційні заходи проводяться в 3 військових санаторіях: Трускавецький, Пуща Водиця, Хмільник. Крім того, реабілітація військовослужбовців проводиться у військово-медичному клінічному центрі центрального регіону міста Винниця, в якому за штатом є санаторне відділення на 100 ліжко-місць. Медичні підрозділи військових частин забезпечені лікарськими засобами на 90 відсотків, перев'язувальними засобами – на 100 відсотків, витратним інвентарним медичним майном – на 95 відсотків.

Слід відмітити, що на теперішній час врегульовується питання нового для нас виду військово-медичної діяльності – лікування за кордоном поранених, які отримали поранення в зоні антитерористичної операції. На цей час закордоном проліковано 35 військовослужбовців, та продовжують лікування 38 військовослужбовців.

22 березня 2015 року до України повернулось 32 військовослужбовці Збройних Сил, які пройшли курс реабілітації в республіці Польща згідно проекту "Добрий брат". Слід зазначити, що на виконання вимог Указу Президента України про заходи з відзначення у 2015 році 70-ї річниці перемоги над нацизмом в Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни, у Збройних Силах України передбачені наступні заходи.

Впорядкування братських могил, проведення ритуалів пам'яті з покладанням вінків та квітів, участь особового складу у заходах за планами органів державної влади, проведення тематичних, культурно-просвітницьких та мистецьких заходів, організація заходів з ушанування ветеранів Другої світової війни, участь військовослужбовців у панахидах за жертвами Другої світової війни, проведення днів відкритих дверей у військових частинах для ветеранів Великої Вітчизняної війни, науково-практичні конференції у військових навчальних закладах, проведення виступів військових оркестрів, зустрічей ветеранів війни з військовослужбовцями-учасниками антитерористичної операції, відвідування ветеранів та інвалідів війни, демонстрація художніх документальних фільмів, відвідування особових складів експозицій та музеїв, виставок творів мистецтва, висвітлення у регіональних центральних та військових засобах масової інформації заходів з відзначення 70-ї річниці перемоги над нацизмом у Європі. Доповідь закінчив.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибо. Как я уже говорил, что, наверное, к вопросам мы перейдем чуть позже.

Сейчас тогда предоставляю слово Деревянко Артуру Валентиновичу, председателю Государственной службы по делам ветеранов войны, участников боевых действий, участников АТО.

 

ДЕРЕВ'ЯНКО А.В. Шановний Олександр Юрійович, шановні народні депутати, шановні ветерани, шановні присутні! На додаток до того, що було вже сказано раніше, хотів би добавити наступну інформацію. Що згідно Указу Президента України щодо святкування 70-ї річниці Перемоги над нацизмом і 70-ї річниці завершення Другої світової війни підготовку та проведення урочистостей з нагоди цих ювілейних дат нашою службою був організований організаційний комітет, і 16 квітня цього року було проведено перше засідання цього організаційного комітету. На засіданні організаційного комітету Прем'єр-міністр України і заступник голови Адміністрації Президента прийшли до консолідованого рішення, що і як ми повинні відмічати цю ювілейну дату.

Ходить хибна думка по областях, і ходить в ветеранській середі, що відмінили 9 Травня, а залишили тільки 8-е. Цього ні в якому разі немає і не може бути. Святкування 70-ї річниці буде відбуватися в два етапи: перший етап – це 8-9 травня, і другий етап – це завершення Другої світової війни, яке буде 2 вересня.

Основними розділами, які включаються в святкування, - це заходи: перше – з увічнення безсмертного подвигу українського народу у Другій світовій війні, заходи із забезпечення соціального захисту та медичного обслуговування ветеранів війни, учасників українського визвольного руху часів Другої світової війни, жертв нацистських переслідувань, нинішніх захисників вітчизни і шанобливе ставлення до них.

Третій основний напрямок – це організаційне забезпечення урочистих заходів.

До підготовки проекту плану заходів були залучені центральні органи виконавчої влади та громадські організації ветеранів. Пропозиції щодо проведення заходів, які були зазначені на загальнодержавному рівні в плані практично враховані повністю.

Пропозиції стосовно проведення заходів на регіональному рівні будуть враховані під час підготовлення регіональних планів заходів обласними та Київської міської державної адміністрації.

Безумовно, якісна підготовка, для проведення заході по всій Україні залежить не тільки від загальнодержавного плану, а й від масштабності подій і проведення цих заходів по всіх куточках України.

Щодо виплати до 5 травня, які були передбачені і виділилось з Державного бюджету 882 мільйони гривень, я вам хочу сказати, що на селекторній нараді, яка відбулася за участі прем'єр-міністра і уряду з головами обласних державних адміністрацій службі і Міністерству соціальної політики було поставлено завдання кожні два дні, починаючи з 20 квітня цього року, а починаючи з 3 по 8 травня щоденно, обласні державні адміністрації і управління соцзахисту в областях звітують до державної служби і до міністерства щодо отримання ветеранами цих коштів. Воно тримається на постійному контролі.

Слідуюче, на що хотів би звернути вашу увагу, це разом з інститутами громадськості при державній службі було створено громадську раду, в структурі якої створено комітет громадських організацій ветеранів і інвалідів Другої світової війни, жертв нацистських переслідувань.

Попри економічні проблеми, держава знаходить можливості надання фінансової підтримки громадським об'єднанням, хоча із затримкою, але         8 квітня цього року Кабінетом Міністрів прийнято постанову щодо фінансування ветеранських організацій і всеукраїнських об'єднань ветеранів-інвалідів. Ми теж не сидимо на місці і не чекаємо, поки ця постанова набере чинності, разом із фондом інвалідів, нашою робочою групою запропонований розподіл коштів, який не повинен бути зменшений  у цьому році, ніж у минулому, проведено засідання робочої групи. На завтра заплановано проведення нової робочої групи щодо обговорення перерозподілу коштів між ветеранськими організаціями.

Але, знову таки, хотів би наголосити, що не треба спекулювати на цьому і розуміти, що все-таки в країні йде війна, і що теперішні нові ветерани – учасники АТО, вони теж захищають Батьківщину і основні кошти йдуть все-таки на здобуття перемоги над агресором. Тому, знову таки, не може бути воно в повному обсязі на 100 відсотків так, як було профінансовано або не було профінансовано. Програми, розроблені нашою  службою і урядом – п'ять нових програм, вони включають на теперішній час також учасників АТО, які є ветеранами інших локальних конфліктів. Тому що воюють практично всі і ті, хто воював в Іраку, і ті, хто воює зараз, і ті, хто воював в Афганістані, практично всі ветерани молодого покоління або середнього покоління задіяні в цій війні.

Хотів би ще раз наголосити, що все те, що було сказано, уроки мужності, які ми проводили раніше, щоб ветерани старшого покоління разом з учасниками, ветеранами АТО зробили те, що вони повинні зробити – перш за все, це патріотичне виховання молоді. І я хотів би, щоб ви із розумінням до цього підійшли, що не тільки фінансування там видатків якихось, покриття боргів, комуналка і все інше, а щоб ці гроші, які держава спрямовує на розвиток або фінансування ветеранського руху, було направлено в належному руслі, в належному чині.

Хотів би знов таки сказати щодо фінансової підтримки з місцевих бюджетів, громадських організацій, які об'єднують ветеранів війни, за наявною у Службі інформацією, станом на 1 січня цього року було профінансовано в 2014 році всього 28.5 мільйонів гривень при запланованих 40 мільйонах і це зрозуміло з яких причин. Найбільші суми витрат, які спрямовуються на фінансову підтримку обласних, міських та районних громадських організацій, були зроблені і складали в Дніпропетровській області – 5 мільйонів; у Києві – 4 мільйони гривень; Одеській – 2 мільйона; в Запорізькій – 1 мільйон; Полтавська, Київська обласна, Кіровоградська та Черкаська області – 1 мільйон 400 гривень у кожній, а найменше це в Тернопільській області, Львівській області, Івано-Франківській.

Я хочу звернути увагу на те, що тільки завдяки об'єднанню всіх наших зусиль ми можемо отримати перемогу і функціонування як ваших ветеранських організацій, так і усіх органів влади, включаючи і Адміністрацію Президента, і Верховну Раду, і Уряду. Щоб все в нашій країні було так як заплановано. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибо. Я чуть добавлю к выступлению.

Все это запланировано в бюджете, будет выполнено. Вы должны понять просто одно, что никогда страна еще не принимала бюджет, находясь в стадии войны. Я вам честно говорю, ни в одном учебнике мировом, нигде в практике нет образца, как нужно принимать и какой он должен быть, когда страна находиться в таком состоянии. Все критикуют Кабинет Министров, власть, что вот курс, а как можно посчитать курс, когда что еще завтра нашему северному соседу взбредет в голову и зеленые человечки опять пойдут на нашу страну и в стране начнется паника, я имею ввиду в банковской сфере паника. Но точно вам говорю, что то, что запланировано в бюджете будет выполнено. Это первое. 

Второе. Если экономика все-таки будет лучше, то мы гарантированно в парламенте переголосуем и увеличим расходы на ветеранов.

Это я могу точно обещать и гарантировать. Сейчас предоставляю слово Черняку Сергею Ивановичу, начальнику отдела медико-социальной экспертизы Департамента медицинской помощи Минздрава.

 

ЧЕРНЯК С.І. Шановні колеги, шановні учасники сьогоднішнього зібрання, як відомо, \ медична допомога ветеранів надається в лікувальних закладах Міністерства охорони здоров'я та в спеціалізованих госпіталях, госпітальних відділеннях. На сьогодні функціонує 32 госпіталі на сім тисяч 248 ліжок, та 26 госпітальних відділень на 13 тисяч 400 ліжок. Крім того, в Україні надання медичної допомоги ветеранам війни всіх регіонів здійснює Український державний центр медико-соціальної реабілітації ветеранів війни. Він має статус національного, і перебуває під патронатом Президента. Крім того, зазначена установа є методичним центром, здійснює збір статистичних даних щодо ветеранів війни, та надає різноманітну медичну допомогу. На сьогодні в госпіталі розгорнуто 600 ліжок в 11 відділеннях. Щороку отримують лікування в госпіталі близько 10 тисяч ветеранів. Всі госпіталі забезпечені відповідним штатним розкладом, спеціалістами для медичної, фізичної та психологічної реабілітації хворих. А також передбачається збільшення видатків на медикаменти та харчування. Згідно з затвердженої в установленому порядку статистичної звітності в закладах охорони здоров'я системи МОЗ на кінець 2014 року перебувало під диспансерним наглядом близько 17 тисяч учасників бойових дій, 93 тисячі інвалідів війни і 850 тисяч учасників війни, та 150 тисяч осіб, які прирівняні відповідно до статті 10 закону. В лікувальних закладах пройшли лікування близько 61 тисячі ветеранів за 2014 рік. Учасників, перепрошую, учасників війни 53 тисячі, 54 тисячі інвалідів війни і 205 тисяч учасників війни та 38 тисяч осіб, на яких поширюється дія статті 10 закону.

Згідно з оперативними даними структурних підрозділів з питань охорони здоров'я за 2014 рік лікарями закладів охорони здоров'я системи МОЗ виписано понад 200 тисяч рецептів на безоплатне отримання ліків для ветеранів війни, понад 30 тисяч рецептів для учасників бойових дій та біля 25 тисяч на осіб, на яких поширюється дія закону. Безоплатним зубопротезуванням забезпечені близько 25 тисяч ветеранів війни.

Щодо учасників антитерористичної операції. За минулий рік забезпечено лікування стаціонарне в основному понад 5 тисяч постраждалих  учасників антитерористичної операції, з числа яких близько 500 осіб отримали рецепти на безоплатні ліки і понад 200 осіб на безоплатні вироби медичного призначення, 200 осіб забезпечені зубопротезуванням.

За період 2014 року та перший квартал 2015 року пройшли огляд у МСЕК 1 тисяча 247 чоловік, з них визнано інвалідами 242 особи. Перша А група встановлена 8 чоловікам, перша Б – 17 чоловікам, друга група – 66, і третя група – 151 чоловік. Решта постраждалих залишені без групи інвалідності, їм визначені відсотки втрати працездатності.

Відповідно складені індивідуальні програми реабілітації на кожного інваліда з зазначенням всіх видів реабілітації, тобто технічної, медичної і таке інше. З метою покращання забезпечення лікування хворих в госпіталях Міністерства охорони здоров'я розроблено проект постанови Кабінету Міністрів, якою передбачається збільшення видатків на медикаменти до 65 гривень, на харчування – до 55 гривень на один ліжко-день. На сьогоднішній день зазначена постанова пройшла узгодження з усіма зацікавленими установами, міністерствами і відомствами і знаходяться на  доопрацюванні  у Міністерстві фінансів.

З таких проблемних питань хотілося б відзначити недостатнє фінансування все-таки на сьогоднішній день фінансування харчування та медикаментів в госпіталях. При середньому показнику 35 гривень на сьогоднішній день на один ліжко-день в госпіталях України він складає 32 і 25 копійок на харчування та 31 47 копійок, що звичайно не  відповідає потребі, а в таких, скажімо, госпіталях, як у місті Києві міський госпіталь він дорівнює  13  гривень 75 копійок. В рівненській області – 16 гривень 13 копійок, в Чернівцях – 19 гривень 42 копійки. Тому  тут є  поле для  діяльності для покращання цієї роботи.

Я  хотів би запросити до слова ще директора Українського центру медико-соціальної реабілітації Гріненка Юрія Олександровича, який більш детально зупиниться на функціонуванні  госпіталів і на тих проблемах, які існують на сьогоднішній день в цій галузі. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Сергей Иванович, с вашего позволения. Я буду давать слово, а не вы. Сергей Иванович, слышите вы меня?   С вашего позволения, я буду давать слово, а не вы…  Смотрите… (Шум у залі) Дайте я договорю! (Шум у залі)

Дослушайте меня, пожалуйста. Потом, когда вы выступаете, работая в исполнительных органах власти, и жалуетесь, что не хватает денег, то вы не должны жаловаться. Вы должны решать проблему.  А жаловаться, как правило, это вот должны на это обращать  внимание, это гражданские организации. Поэтому раз вы уже сказали, что там недостаточное финансирование,  то скажите, как это будет решаться.

 

_______________. Постанова, о которой мы говорим, да, проект Постановы готов, и он где-то на выходе уже сегодня. То есть там Минфин еще дорабатывает, и постанова готова. То есть практически она завершена.  Там мы предполагаем  увеличение, так сказать, расходов на медикаменты и на питание в тех цифрах, которые назвал, - до 55 рублей и так далее.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Хорошо, спасибо.

Сейчас предоставляю слово Хотиновской Наталии Владимировне, начальнику управления экономики и системы жизнеобеспечения Минрегионбуда.

 

ХОТИНОВСЬКА Н.В. Шановний Олександр Юрійовичу, шановні присутні.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів №897, Мінрегіон здійснює функції робочого апарату Державної міжвідомчої комісії у справах  увічнення пам'яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій.

Постановою Кабінету Міністрів №197 затверджено порядок використання коштів передбачених у державному бюджеті для пошуку і впорядкування поховань жертв війни та політичних репресій.

Протягом 2010-2013 років Мінрегіон, як головний розпорядник коштів, реалізовував програму із забезпеченням житлом інвалідів війни. За цей період, для покращення житлових умов в зазначеній категорії громадян, придбано 925 квартир.

Пільги ветеранам війти та членам їх сімей на оплату житлово-комунальних послуг надаються відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у межах встановлених норм споживання. Учасникам бойових дій та учасникам війни законом передбачено першочергове забезпечення  жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове виділення земельних ділянок для індивідуального будівництва, садівництва і городництва. Першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом.

Я хотіла би не продовжувати далі інформацію, враховуючи те, що Шевченко Василь Васильович дав інформацію стосовно тих пільг, які запропоновані  в сфері житлово-комунального господарства, і які отримують ветерани війни.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Хорошо, спасибо.

А теперь уже перейти к обсуждению и в процессе обсуждения я дам слово тому, кому хотели.

Я, с вашего позволения, представлю народных депутатов, которые здесь присутствуют. Это Загорий Глеб Владимирович, "Блок Петра Порошенка" фракция, Бурбак Максим Юревич, "Народный фронт" фракция. И всем известен Куницын Сергей Владимирович тоже "Блок Петра Порошенка".

Куницын Сергей Владимирович, "Блок Петра Порошенка" и я предоставляю ему слово.

 

КУНІЦИН С.В. Уважаемый Александр Юрьевич! Уважаемые  коллеги  - руководители ветеранских организаций! Я с учетом дефицита времени хотел бы сказать, что я являюсь  заместителем председателя  Комитета по вопросам социальной политики.

И хочу сказать, что у нас    одна из первых групп в новом парламенте, которая была  создана – это межфракционное Объединение ветеранов Афганистана за будущее. Нас пять ветеранов афганской войны в  парламенте, а всего в нашу  группу вошло семь депутатов: Томенко, Андриевский, Сажко, Развадовский и я. То есть мы  стараемся плотно взаимодействовать с  государственной службой, Артур Валентинович, знает, и генерал Палий, тоже входим в Координационную раду.

И с учетом той ситуации, которая сложилась, мы  прекрасно понимаем, что сегодня  как бы реально в стране война, и каждая пятая гривна тратится, вместо социальных программ у нас уходит на то, чтобы мы защищали свою Родину.

Для информации хочу вам сказать, что по нашим данным около ста ветеранов Афганистана погибло в АТО и несколько сот  раненых.

Мы, по поручению  Президента Украины, депутаты-афганцы  проехали все практически бригады, все войска, Министерство обороны знает, в каждой бригаде везде, как  говорил Артур Валентинович, воют ветераны афганской войны  и плотно взаимодействуют с Министерством обороны.

Но сегодня  действительно, вы знаете, что у нас в прошлом году было тоже 25 лет вывода войск, вот Валерий Иванович Аблазов тут присутствует, а в этом году  70 лет Победы, если  посчитать, что тому, кому в 1945 было 18 лет, ему уже 88.

Мы знаем статистику,  сколько у нас,  к сожалению, уходит из жизни каждый год ветеранов Великой Отечественной    войны. И, конечно хотелось бы, чтобы мы   вот эти годы, понимаем, что им практически по 90 лет сделали максимально возможные. Мы постарались, депутаты-афганцы, значит, вместе с комитетом, который возглавляет Александр Юрьевич Третьяков, насколько это было  возможно, при  принятии бюджета, отстоять права участников боевых действий и инвалидов  войны. Я в прошлом созыве был   в этом комитете  тоже ветеранском, и мы тогда  внесли проект закона, потому что у нас одна  из самых сложных категорий  наиболее пострадавших – это семьи погибших. Ну, скажу вам для статистики: в Афганистане погибло 3,5 тысячи украинцев, а средний возраст афганца 50 лет, значит нашим мамам, плюс там 20-25 – 75 лет. Так вот, из 3,5 тысяч уже   1 тысяча семей умерли, и 3,5 тысячи погибло в Афгане, 25 тысяч за 25 лет  умерли, то есть мы реально понимаем  - это молодые, зрелые мужики. Вдовы, то есть 741 вдова была, а осталось 600. Мы подняли вопрос, сколько же получает семья погибшего: 1,5 тысячи гривен в прошлом году, по курсу 8. Мы внесли проект Закона о том, чтобы привязаться    к прожиточному минимуму и чтобы семья погибшего получала там не менее 3-5 тысяч гривен, потому что есть  инвалиды войны, есть участники боевых действий. А есть семьи, которые  потеряли самое дорогое,  они потеряли кормильцев, детей своих и  никакие компенсации им не компенсируют потерю сына, мужа и так далее.  И что поразительно, в прошлом парламенте все фракции проголосовали за этот закон, кроме фракций Регионов и коммунистов, нам говорили,  что нет денег.

И сегодня, когда мы отстояли вот эту ситуацию, вы знаете, когда специальные пенсии хотели тоже  у всех как бы забрать, нам  удалось отстоять с тем, чтобы это не касалось участников боевых действий и инвалидов войны. Я вообще категорический противник, чтобы человек, отработавший 40-50 лет, а мы еще облагали пенсию налогом, или забирали  специальную пенсию: у военных, у тех, кто в АТО, у тех, кто  воевал,  в Ираке, или в Афгане, или еще где-либо – это  в принципе кощунство. Нам удалось отстоять, но семьи погибших, Александр Юрьевич, выпали и поэтому просьба все-таки  к тому… у нас же сегодня проблемы и среди ребят, которые воюют в антитеррористической операции. Вы знаете, что мы на прошлой неделе  вносили закон о том, чтобы не забирать специальные пенсии у тех, кто в военкоматах работает, в Генштабе Министерства обороны и так далее. Значит, и парламент как бы не проголосовал за эту ситуации. Поэтому, на самом деле, я считаю, что можно бесконечно ссылаться на дефицит бюджета, я сам был Премьер-министром Крыма 6 лет, мэром Севастополя, знаю, что это такое. Но мы должны напрячь в этой ситуации вместе с правительством, вот Василий Васильевич первый замминистра, он же тоже афганец, Шевченко, напрячь местные бюджеты. Я в Крыму когда работал,  у меня, помимо того, что платило государство, 159 семей погибших, 200 во всех войнах, мы обязали местные советы, городские, районные администрации по тысяче гривен семьям платить из местных бюджетов. Никто не умер, платили. Местные бюджеты надо активно включать в эти процессы.

И правильно здесь затрагивали вопрос, ветераны знают, вопрос военно-патриотического воспитания. Сидят генералы вот из Министерства обороны, ветераны седые, вы же знаете, что десятки тысяч сегодня ребят, деньги деньгами, протезирование, совершенно очевидно, что нужно заниматься созданием медико-социальной психологической реабилитации. Мы ведем сегодня переговоры с Израилем, с компанией ЛИСОД, нашей Всеукраинской ассоциацией Афганистана, чтобы на базе наших госпиталей создать реабилитационные центры. С Павлом Валериевичем Розенко договорились, что возможно, когда мы выйдем на договоренности, один из санаториев забрать в Минсоцзащиты, для того, чтобы на его базе - Израиль готов нам помочь - они 60 лет воюют, у них есть опыт колоссальный, они готовы помочь нам полностью укомплектовать такой санаторий оборудованием, обучить наших специалистов в своих госпиталях психологов-реабилитологов. Потому что, вы знаете, сегодня десятки тысяч мальчишек, которые прошли войну, опаленные, контуженные под "Градами" и другими, возвращаются в общество, и есть проблема, масса оружия в стране, и есть проблема, что если мы государственную программу, Александр Юревич, не сверстаем на эту тему, чтобы они возвращались не в никуда, и не в криминальные структуры, которые их с радостью примут, чтобы мы занимались их трудоустройством, социальной реабилитацией, втягивали, в хорошем смысле, их в общественные наши движения ветеранские, это важнейшая проблема также, как проблема военно-патриотического воспитания.

Поэтому я думаю, говорить можно до бесконечности, но для меня совершенно очевидно, я заканчиваю, что мы должны не только заниматься тем, что мы должны там льготы отстаивать, но мы должны сверстать целостную государственную программу с опытом ветеранов Великой Отечественной войны, афганцев и уже сегодня ребят, которые возвращаются с антитеррористической операции, которые должны быть направления совершенно различные и реабилитация, и социальная помощь, и медицинская помощь, и социально-психологическая.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Вот и сверстайте, и предложите. Что касается семей погибших, я думаю, что эту несправедливость мы устраним, Минсоцполитики и… просто здесь нет представителей Минфина.

 

_______________. Дякую, Олександре Юрійовичу…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Нет, я не слово, это просто просьба к вам, дайте все материалы по этому поводу, цифры, чтобы мы могли внести законопроект и проголосовать его буквально там, в ближайшие пару недель пленарных.

Я не думаю, что это большая нагрузка на бюджет, я думаю, что страна это спокойно вытянет.

Хорошо. Предоставляю…

 

БУРБАК М.Ю. Ну, я хотів би додати, що…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Максим Юрійович Бурбак.

 

БУРБАК М.Ю. …дуже добрий виступ був і стосовно відновлення соціального забезпечення, і сімей загиблих. У нас була домовленість при прийнятті бюджету на 15 рік, що після звіту про виконання за перше півріччя, а ми знаємо, що місцеві бюджети на разі виконання плюс 25-30 відсотків, будемо ініціювати про повернення деяких пільг і зокрема, цієї пільги. Ми домовлялися про це з прем'єр-міністром Яценюком.

І до речі, слушна порада залучати більше місцеві бюджети, кошти, ми бачимо в них є. І ті прогалини, вони були, ну було таке побоювання, що не буде виконання бюджету місцевих, ми бачимо, що ми по децентралізації передали і певні місцеві… і податки на місцевий рівень, перевиконання є і будемо звертатися до місцевих органів влади стосовно теж допомоги нашим ветеранам. Дуже дякую за таку пораду.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Тоже добавлю, дай Бог вот будет вот этот шаткий мир, который сегодня есть и бюджет сейчас не плохо наполняется и  Кабинет Министров выполняет наполнение бюджета, мы однозначно, повторяюсь пересмотрим. Но  тогда, когда принимался бюджет перед Новым годом в 2014 году, никто, наверное, в стране не понимал как будет разворачиваться ситуация. Будет война, не будет войны, в какой стадии это будет война, какая это  будет война. И должны просто в этом понять, никто в сегодняшней действующей власти не заинтересованный однозначно, у кого забирать, самых слабых, самых незащищенных, я имею в виду ветеранов войны, инвалидов, забирать последние эти деньги.

Я однозначно говорю, то, что говорил Максим, представитель "Народного фронта", что мы пересмотрим и мы увеличим все денежные необходимые субсидии, которые есть. А гарантирую, то, что сегодня уже записано в бюджете, то уже сто процентное выполнено. Да, это может быть выполнено на месяц раньше или на месяц позже, но это будет выполнено.

Сейчас хочу предоставить слово Палию Виктору Николаевичу, председателю координационного совета всеукраинских общественных объединений Украины.

 

ПАЛІЙ В.Н. Доброго дня. Я думаю, виражу загальну подяку і голові комітету, і членам комітету за можливість поспілкуватись на ті теми, тим більше перед такими святами і в тих умовах, в яких ми зараз живемо. І повідомити, що ми - керівники ветеранських, громадських організацій  - з 2009 року займались роботою щодо консолідації всього ветеранського руху. Ця робота завершилась 28 січня цього року легалізацією діяльності громадської спілки координаційної ради ветеранських громадських організацій України, яка охоплює в своїх рядах зараз 37 всеукраїнських та міжнародних ветеранських організацій України. Ось за дорученням керівників ветеранських громадських організацій і об'єднань, перш за все, членів Ради громадської спілки, оголошую спільне звернення до Голови та членів Комітету ініціювати підготовку та прийняття законопроектів щодо вирішення таких нагальних проблем ветеранів та створених ними громадських об'єднань.

Перше, на зразок передових держав, і перш за все, Сполучених Штатів Америки, де понад 30 років діє Міністерство ветеранів України. І нам не треба нічого, якогось велосипеда придумувати. Прийняти рішення щодо реорганізації державної служби України у справах ветеранів та учасників антитерористичної операції в дійсно спроможний центральний орган виконавчої влади з наданням їй права головного розпорядника бюджетних коштів та підпорядкування безпосередньо Прем'єр-міністру України. Створення відповідних структур служби в областях, в місті Києві, в районах та містах обласного значення. Підпорядкування службі відповідних медичних санітарно-курортних, реабілітаційних центрів та інших структурних підрозділів, які мають опікуватися ветеранами та учасниками антитерористичної операції.

Друге. З метою припинення практики створення умов для виникнення конфліктних ситуацій у відношеннях між громадськими об'єднаннями ветеранів, учасниками антитерористичної операції та людей з інвалідністю, розділити спільну програму фінансової підтримки діяльності ветеранських та інвалідських об'єднань на 2 програми окремі. Одна – для громадських об'єднань ветеранів та учасників АТО, іншу – для інвалідів.

Третє. Ветеранські громадські об'єднання проводять активну громадську діяльність. Так, тільки в 2014 році нами організована та здійснена підтримка формування та забезпечення діяльності підрозділів АТО на суму понад 20 мільйонів гривень. У той самий час зі змінами до бюджету на 2015 рік вже фінансова підтримка об'єднань діяльності 27-и ветеранських організацій знижена на 3 мільйони гривень. Тому є звернення ініціювати внесення змін, і хоча би на рівні минулого року відновити цю соціальну справедливість і дати можливість ветеранам займатись і патріотичним вихованням і іншими питаннями.

Четверте. Сприяти створенню умов для забезпечення прозорості і відкритості з питань підготовки законопроектів та інших нормативних актів, що стосуються ветеранів, та недопущення фактів їх розгляду без попереднього проведення консультацій з ветеранськими громадськими об'єднаннями, та громадської експертизи з питань, що особливо стосуються внесення змін у законодавство про ветеранів та ветеранські громадські об'єднання. Ініціювати внесення змін до Закону України "Про громадське об'єднання 2013 року", що був прийнятий без попереднього обговорення, в таємному по суті порядку, з громадськістю. 

П'яте. Ініціювати підготовку та розгляд законопроекту щодо національного військового кладовища, національний військовий пантеон та його філії в областях. Такий законопроект був за номером 2154 знятий з розгляду 15.04.2014 року. До речі, хочу сказати, починаючи з 2004 року уже не одне покоління політиків на цьому піарилось. То починали з постанов, то розпоряджень. Треба починати з закону. І врешті-решт, уже в воюючій країні, хоч вона і називається якимсь там АТО, піклуватися не тільки про тих, які народжуються. Тому що, якщо держава не займається ветеранами і за рахунок них вирішує питання, у такої держави немає майбутнього. Якщо держава не займається дітьми, не дає їм освіту і не виховує, у такої держави немає майбутнього. А ними можуть зайнятися тільки діючі люди, які працюють, організовують і приймають рішення.

Шосте. Ініціювати на законному  подальшому рівні підготовку та створення Національного пам'ятника невідомим загиблим учасникам Революції гідності та антитерористичної операції з розміщенням його, наприклад, в місті Києві в районі Жовтневого палацу. Тому що ви знаєте, яка біда і де скільки людей і це буде увіковічування пам'яті.

Сьоме. Звертаємось з проханням, ці та інші пропозиції, які будуть відпрацьовані за результатами сьогоднішнього слухання, включити до рекомендацій за результатами сьогоднішній слухань, а також до плану роботи Комітету. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.   Спасибо. Бумагу передайте.

В принципе я со всеми пунктами, что вы озвучили, абсолютно согласен. Мы в комитете разработаем все возможные эти законы, при участии вашем, потому что без вашего участия мы не напишем правильный закон.

 

ПАЛІЙ В.Н. Ми завжди готові.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  В силу многих обстоятельств без вашего участия мы не напишем правильный закон. Потому что никто, ближе чем вы, не ощущаете все проблемы, которые есть. Поэтому комитет открыт в любое время, буквально на следующей неделе давайте в понедельник-вторник созваниваемся, встречаемся в комитете. К тому графику, что вы написали, проставим даты, вернее тем пунктом, что вы написали, проставим даты выполнения, что мы можем сделать, и прямо по пунктам по датам все выполним.  Так принимается?

 

______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Спасибо.

Слово предоставляется Цыбенко Петру Степановичу, председателю Совета ветеранов Украины.

 

ЦИБЕНКО П.С.  Дякую, Олександре Юрійовичу.

Ну, найперше хочу приєднатись до висловлення подяки членам комітету, які організовували ці комітетські слухання. Організація ветеранів України, яку я маю честь очолювати, двічі зверталась до Голови Верховної Ради з пропозицією про більш широку дискусію, мається на увазі парламентські слухання, але і цей варіант я вважаю абсолютно прийнятний.

Друге, про що хочу сказати. Оскільки наша розмова відбувається у вищому законодавчому органі країни в парламенті, то я хочу говорити про законодавчу базу. Знаєте, і як керівник однієї з найбільших структурованих і найбільшої ветеранської організації, і як колишній народний депутат хочу сказати, що в розмові із своїми колегами із пострадянських республік я відчував, якщо хочете, білу заздрість з їх боку у стані законодавчої бази нашої країни. Справді, законодавча база України  в частині соціального  захисту ветеранів, інвалідів і тих людей, які потребують такої допомоги, була однією з найкращих. Інша річ, що маса проблем була в  плані її реалізації. Але то вже трошки інше питання.

Але, на превеликий жаль, ті зміни, які внесені до законодавства за останні півроку, ну так м'яко кажучи, не покращили стан законодавчої бази в цій надзвичайно  важливій сфері.

Ну, найскладніша ситуація склалася, безумовно, в сфері пенсійного забезпечення. Мало того, що востаннє мінімальна пенсія збільшувалась 1 грудня 2012 року, мало  того, що два роки пенсії не індексувалися, мало  того, що за цей час ціни на найважливіші споживчі товари і тарифи  житлово-комунальні збільшились не просто на відсотки, а в рази, ситуація пішла ще далі. Коли, ну вибачте, держава почала в кишеню пенсіонеру залазити. Я маю на увазі… ну, спочатку, рішення про оподаткування тієї частини пенсії, яка  перевищує три мінімальних.

Олександр Юрійович, ми з Вами  приймали участь в засіданні організаційного комітету, який  нещодавно був в приміщенні Кабінету Міністрів України, і коли я це  питання перед Прем’єр-міністром підняв, ну очевидно, він трошки не зрозумів мене. Очевидно мав на увазі той закон, який стосується працюючих пенсіонерів, відреагувавши, що із ветеранів війни не беруть… не оподатковується їх пенсія. На жаль, оподатковується. І оце буде моє перше прохання все-таки вивести з-під цієї податкової гільйотини принаймні найбільш поважну частину ветеранства. Я маю на увазі, фронтовиків і інвалідів Великої Вітчизняної війни. На превеликий жаль, їх пенсія сьогодні оподатковується.

По-друге, наступним кроком була ситуація із обкладанням податком працюючих пенсіонерів. Шановні колеги! Я абсолютно переконаний, що держава має в ніжки поклонитися ветерану, пенсіонеру, який не від хорошого життя працює, але він зміцнює державу, він рятує себе від остаточного зубожіння, він рятує власну родину, він наповнює врешті-решт бюджети всіх рівнів, він наповнює фонди. І як мінімум він не стоїть в черзі на отримання субсидії. І тому, треба, все-таки подумати, над тим, принаймні, найбільш заслужену частину ветеранства з-під цього вивести.

Тим більше, що реальної віддачі фінансової від запровадження цього закону - навряд чи вона буде. До речі, хочу сказати і я думаю, що всі сьогодні знають, які непрості процеси відбуваються в сфері діяльності вищої школи і науки. Вже там починаються процеси руйнації: за вищою школою науки підуть інші сфери, підуть в тінь, тому все-таки нам треба подумати, як спільними зусиллями вийти з цієї ситуації.

І ще одна проблема, про яку не можу не сказати. Шановні колеги! Я думаю, що мої колеги ветерани погодяться з тим, що при всій великій кількості проблем, які є у ветеранів найбільша проблема, безумовно, проблема охорони здоров'я, доступність ліків, якість охорони здоров'я. Я хочу сказати, що організація ветеранів України, я, зокрема, як керівник цієї організації, ніколи не займалися голим критиканством. Ми співпрацювали із Міністерством охорони здоров'я, через госпіталі, через державний центр, в інший спосіб, більше того - у нас є досвід, коли ми проводили спільне засідання пленуму організації ветеранів України і колегії Міністерства охорони здоров'я, де розглядали проблему медичної допомоги літнім людям. Адже, погодимося з тим, що сьогодні ветеран заходить в аптеку як в музей, або як на виставку, бо із своїми грішми він придбати там нічого реально не може. І тому я хочу з тих рекомендацій, які запропоновані комітетом, окремо підтримати пропозицію щодо того, щоб збільшити фінансування госпіталів. Та норма, яка діє на сьогодні, 35-40, вона приймалася в, тепер уже далекому, в 2008 році. Пройшло 7 років, уже і ці 35 і 40 гривень, вони далеко не відповідають тому, що є реально сьогодні.

Отже, ті пропозиції, які нібито погоджені в уряді, проект Постанови щодо підняття витрат на фінансування одного дня, перебування одного ветерана в госпіталі підняти до 55 - 60 гривень, це, безумовно, сьогодні надзвичайно важливе питання, його треба вирішувати.

І ще одна тема, якої не можемо торкнутися. Шановні колеги, з 1 липня має вступити в дію закон, який позбавляє ветеранства, ну, так званих пільг.

От коли мова заходить про пільги, мається на увазі щось таке велике, незаконне, але ми маємо усвідомити, що для ветерана війни ота пільга, яку він отримує, це те рятівне коло, яке не дає йому потонути в цьому морі ринкових реформ.

То давайте ми все-таки шукати механізм, як цих людей підтримати, бо справді, ситуація надзвичайно непроста.

Отже, шановні колеги, на завершення ще раз дякую за можливість зустрітися з членами комітету, висловити свою позицію з різних питань життя - буття ветеранства. І висловлюючи надію на те, що в подальшому це співробітництво буде і системним і більш широким.

Дякую.

 

БУРБАК М.Ю. Дуже добре, що ви підняли проблему щодо пільг, і цим займається і уряд, я колишній член уряду, і зараз депутати теж займаються.

Ми 24 роки надавали пільги наліво-направо,а тепер ті люди, які повинні їх отримувати, не можуть отримати, тому надавалися великому колу осіб.

Я був міністром транспорту, ну, інфраструктури України, це було Міністерство транспорту, то можемо сказати, що "Укрзалізниця" кожного року витрачає понад 9 мільярдів гривень для перевезень пільгових верств населення, це понад 25 категорій. І треба зараз зробити інвентаризацію, щоб пільги отримували дійсно ті люди, які на них заслуговують, а не…

 

ЦИБЕНКО П.С.  . Та хто  ж  заперечує?

 

БУРБАК М.Ю.  Перепрошую, зараз цим займаються.   І тому… Да, настав час сказати правду, що для того, щоб і була "Укрзалізниця", і для того, щоб їздило і щоб ці пільги надходили тим людям, які їх потребують, потрібно їх надавати адресно. І уряд цим займається зараз, і  я впевнений, що буде… І буде після  15 червня повернено пільги,    коли ми побачимо, як іде виконання бюджету, подивимося, як може, Міністерство   інфраструктури подивиться  на повернення коштів місцевим бюджетам за перевезення пільгових верст населення.  Тому що можна декларувати, що пільги надаються, а їх не буде.  Це ж не секрет, що перевізники не  хочуть возити пенсіонерів, не хочуть  возити ветеранів, тому що їм не відшкодовують з бюджету. А   нам цікаво подивитися, що реально ті суми, які ідуть з бюджету, навіть перекривають, тому що є дуже багато людей, які користуються пільгами незаконно. Тому ця ситуація вже розглядається урядом  і буде  зараз прийматися рішення щодо призначення пільг адресно.

Перша ластівка – це було, до кожного мало прийти повідомлення щодо субсидій, порядку оформлення субсидій для  погашення різниці у підвищенні тарифів на  ЖКХ. Тому ми  впевнено крокуємо   до того, щоб пільги були адресними і щоб люди, які повинні їх отримувати, отримували  їх у повному обсязі. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я тоже коротко добавлю. Знаете, от вы говорили, что наше законодательство  прекрасно и многие там ему…

 

ГОЛОС ІЗ ЗАЛУ. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Что довоенные забрали?  Дайте…

 

_______________. Скажите, пожалуйста,  "Дельта банк" был на  8 месте, обанкротился 41 банк.  И если грамотному человеку можно что-то  добиться, то простому невозможно. Я прошу вас записать ..........(Не чути)........... сьогодні живий, а завтра його не буде. Ну треба це питання поставити………….

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Значит, я сейчас продолжу, потом отвечу на ваш вопрос? Можно я сейчас скажу, а потом дам вопросы, хорошо? То, что касается, то, что вы говорили, что у нас прекрасное законодательство и многие ему завидуют – ну, правда, 25 лет принимали популистские законы  и обещали людям то, что выполнить невозможно. У нас количество там чернобыльцев, наверное, превышает все работоспособное население страны. Нельзя обещать и не выполнять, это самое худшее. Нельзя искусственно создавать дефицит, а потом стойко преодолевать эту дефицитную позицию. Сегодня мы говорим о том, что то, что будет обещано или написано, будет выполнено.

Теперь то, что вы спрашиваете по поводу там банка, Дельта Банка. Моя мама тоже потеряла деньги. Она тоже положила в банк и ей показалось, что этот банк дает большие проценты, чем другой. Вот я, например, свои деньги держу в "Ощадбанке".

 

________________. А если пенсию за год и 5 месяцев?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. А это проблема тех, смотрите, это проблемы тех пенсионных организаций, которые были… Дайте я договорю. Которые в погоне за доходами размещали деньги  в плохих банках, и это правда. Вот я мажоритарный депутат на округе на Святошино, да, в Киеве, очень многие полегли. Моя мама попала точно так же, потому что ей показалось, что в "Ощадбанке" дают на депозиты там 20 процентов, а вот в каких-то других банках дают 24-25. И моя мама тоже посчитала, что 5 процентов – это много, и разместила деньги. Вот моя рекомендация, лично моя рекомендация – это, все-таки, размещать в государственном банке, особенно в наше время.

То, что касается потери там в Дельта Банке, этот самое, ну, постараемся как государство решить этот вопрос, особенно то, что касается ветеранов и людей пожилого возраста, потому что это их последние сбережения.           

Ну и к вам обращаюсь тоже. Вы, честно говоря, думайте туда куда вы кладете деньги. То есть, в погоне за этими несчастными одним, двумя…  Одну минутку, дайте я договорю. За этим одни, двумя процентами, которые дают больше непонятные банки, все-таки не рискуйте.

Вы хотели задать вопросы? Потом дальше перейдем по графику.

 

АНЦИБОРА А.Д. (Не чути)

…о госпиталях, как хорошо налажены вопросы, обслуживание, медикаментами и так далее. Вот у нас есть всем известный госпиталь Пуща-Водица в котором проходят реабилитацию…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Представьтесь, потому что я не знаю еще всех. Представьтесь.

 

АНЦИБОРА А.Д.  Я голова городской организации инвалидов войны Збройних Сил участников боевых действий.

Значит, в этом госпитале сейчас проходят реабилитацию уже наши дети и внуки, которые сейчас на войне. Как правило, они все проходят реабилитацию послеоперационную и с металлоконструкциями уже, и способны передвигаться только с палочками, костылями или на колясках. Госпиталь инвалидов войны, на излечении которых и на реабилитации и на лечении находятся ветераны Великой Отечественной в возрасте, как минимум 87-90 лет. Профинансирован госпиталь, как здесь прозвучала цифра, практически на сегодняшний момент докладывали неплохо, то на сегодняшний момент ветераны Великой… Извините, Отечественной войны, я не могу забыть это слово, понимаете? Они до сих пор носят свое белье, понимаете? Медикаменты и белье и все носят с собой  ………….. Понимаете?

На стирку белья в этом году  не выделено  ни копейки.  На ремонт лифтов тоже не выделено ни копейки. А как передвигаться этим людям?

Скорая помощь за ними закреплены такие…  они заказывают через, не знаю кого там "скорую помощь", которые  везут  на какие-то диагностические  проверки на площадь Шевченко, не зная о том, привезут ли они его обратно. Я бы хотел  попросить хоть сейчас, обратите на этот госпиталь  внимание. Дайте… Они сейчас просят во все… лбы поразбивали уже свои… во все министерства и ведомства. Дайте им хоть перед Днем победы то, что они просят – 349 тысяч на ремонт и вот эту стирку белья.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я в понедельник приглашу сюда директора….

 

_______________. Я вас очень прошу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я в понедельник приглашу  сюда директора госпиталя… Пущи-Водицы. Это первое. А там уже посмотрим. Может он просто плохо работает? 

 

_______________. Вы знаете, такой персонал, как в Пуще-Водице…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я говорю о директоре, а не о персонале. Может он просто плохо работает, а?

 

_______________. Нет!

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Ну вот мы посмотрим, как он работает. Если он хорошо работает, конечно он будет дальше работать.

 

_______________. Александр Юрьевич, разрешите комментарий. Разрешите комментарий по этому вопросу?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Мы просто выходим сейчас из нашего графика. Ну давайте комментарий…

 

_______________. Ну буквально две минуты.

Справа  в тому, що цей госпіталь фінансується Київською міською державною адміністрацією.  І  звідси, власне, всі проблеми фінансування.

В минулому році він практично не був профінансований, всього там на 17 гривень на харчування. В цьому році віддали борг за минулий рік і перший квартал знову залишились без грошей. Ті організації, які поставляють, вони поставляють. Тобто директор там або начальник госпіталю Зачек Любов Миколаївна, вона все робить можливе, щоб він ще й існував. Київська державна міська адміністрація (КМДА) практично  не звертає на це уваги. І я дякую за те, що ви так сказали, тому що це круглий рік і постійно. Це єдиний заклад із 29 госпіталів, які сьогодні працюють в Україні, який фінансується найгірше, найгірше в Україні. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я ж не говорю, что человек хорошо или плохо работает. Я с ней встречусь и поговорю, но при этом я не понимаю почему, например за четыре месяца, как я председатель Комитета, она ни разу не пришла ко мне поговорить? Тем более, что я еще и мажоритарный депутат в городе Киеве.

(Загальна дискусія)

 Хорошо давайте дальше. Перейдем к обсуждению. Предоставляется слово Шамраю Виктору Ивановичу - первому заместителю председателя всеукраинского союза ветеранов войны.

 

ШАМРАЙ В.І. Дякую Олександр Юрійович. Шановні народні депутати!  Шановні колеги! Я представляю всеукраїнську спілку ветеранів війни: організація, яка була утворена в 1991 році на базі українських секцій радянського комітету ветеранів війни, а сьогодні об'єднує три покоління комбатантів, учасників бойових дій, трьох поколінь: Великої Вітчизняної війни, локальних воїн від Кореї до Анголи, Афганістану і інших, і закінчуючи українських миротворців – це вже молоді наші колеги. Ми організація, яка підтримуємо все, що було сказано сьогодні всіма виступаючими. Хочу зупинитися на деяких 5-6 моментів, які ще не були сказані.

Перше. Просимо Олександр Юрійович, вас і ваш Комітет, всіх народних депутатів зробити все можливе, щоб в останні дні, які залишаються до 9 травня, до Дня Перемоги над нацизмом у Великій Вітчизняній як завгодно можна називати, але живі ще ветерані, які воювали, люди, які мають різні політичні уподобання і погляди. Ми їх не перевиховаємо, вони підуть з життя з тими поглядами, які мають сьогодні, а це різні. Ми в своїй організації вирішили, політичні наші уподобання на виборчій дільниці, от там не піднімаємо, бо як тільки в організації піднімаєш партійні прапори, організація починає розвалюватися.

Тому  ми ведемо мову про  слова вдячності, які ми мусимо сказати всім тим, хто воював у важкій війні. Україна втратила біля 10 мільйонів людей, весь  світ, признаючи наш внесок  в перемогу, дав можливість Україні бути засновником  Організації Об'єднаних Націй. Наша організація разом  от з  організацією Української спілки ветеранів Афганістану входить і  представляє Україну у Всесвітній федерації ветеранів.

До речі, на Заході ветерани – це тільки ветерани війни і військової служби, а ветеранів праці там немає і пільг там менше тому. Це слова, так я розумію реакцію колег.

Шановні колеги! Шановні  депутати! Ми дуже просимо вас зробити, щоб  всі заходи святкові, на жаль, ветерани телефонують кожний день, де план заходів? Де план заходів у Києві? Де будуть якісь святкові заходи  8-9? Де ми можемо бути?

На жаль, оргкомітет, спасибі він почав працювати, але на виході ще  немає цього прийнятого рішення  по святкуванню.

Друге. Ми хочемо звернути увагу на те, що 70 років Перемоги в країнах СНД, раніше було прийнято рішення про те, що буде єдина медаль.

Потім ми розуміємо, вже сьогодні  в період війни, безумовно,  цієї єдиної медалі бути не може.

Ветерани війни сподівались, що буде  українська медаль "70 років Перемоги над нацизмом". Але, на жаль, ні в  Указі Президента, ні в тому попередньому плані медалі немає. Але люди, які заробляють гроші на медалях  вони присилають нам от такі пропозиції вже сьогодні.

Значить давайте, купляйте 100 гривень, 160 гривень і деякі ветерани кажуть, що  невже ми будемо купляти медаль "70 років Перемоги" за свої кошти?

25 років виведення з Афганістану, я, афганець, пройшло медаль нібито сказали, що вона є, комусь  нібито її дали, інші купляли за свої гроші.

Тепер ветерани Великої вітчизняної будуть купляти медаль "70 років Перемоги" – це   проблемне питання, може, його ще можна виправити.

Тому що в Указі  Президента цього немає.

Наступне питання, значить, на 65 річницю Перемоги Державний комітет у справах ветеранів тоді запрошував... і уряд України запрошував представників 14-ти, якщо не помиляюсь, країн і СНД, і Балтії, і інших країн антигітлерівської коаліції. На жаль, ми не бачимо, щоб сьогодні були запрошені якісь ветерани, може, ми про це не знаємо, ветерани з інших країн і делегації інших країн. А це б підняло би Україну в очах всієї міжнародної спільноти, якби іноземці приїхали до нас на ці свята.

Стосовно декілька питань соціально-правового захисту і медичної допомоги. От, прийшов Сергій Володимирович, він правильно, ми знаємо ту роботу, Олександр Юрійович, яку ви зробили стосовно збереження і в законі прав ветеранів війни, щоб їх пенсії не чіпали, інше. Але от, наприклад, ветерани... члени сімей загиблих, у нас є декілька організацій, входять до спілки, саме членів сімей загиблих і от в законі 28 грудня минулого року коли стосувалася річ про пільги 50 відсотків за житло, комунальні послуги, придбання палива і таке інше, дописали все ж таки: пільги надаються за умови, якщо розмір середньомісячного там сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу, і так далі по тексту, визначається Кабінетом Міністрів. Тобто є прохання: для  сімей загиблих в подальшому не робіть оці дописки: якщо щось десь... Вони втратили, батьки втратили дітей. От мені жіночка каже одна от з Білої Церкви: "От в мене дочка виросла, в університеті 50 відсотків платила за гуртожиток, а поруч її подруга, вона – дочка інваліда, який живий, вона бачить цього батька кожен день, батька свого, а моя не бачила зовсім, народилася, коли офіцер загинув з Білої Церкви. Тому чому її звільняли 100 відсотків як дочку інваліда, а дочку загиблого – 50 відсотків?". То ви як депутати маєте віддавати більше саме сім'ям загиблих, це люди, які дуже багато втратили, втратили майже все в цьому житті.

Наступне питання я довго не буду казати по медичному забезпеченню. От ветерани збиралися 3 дні тому, ми проводили  захід з ветеранами В'єтнамської війни. В нас в Україні близько трьох тисяч цих ветеранів, 400 об'єднані в організаційні наші організації. І ветеран з Дніпропетровська каже: в госпіталі ветеранів війни дніпропетровському, який добре працює, але чомусь взяти і скоротили 2-3 місяці тому хірургічне відділення. Кількість койок зберегли, а хірургічне відділення як саме затратне, вони чомусь його взяли і скоротили. Ну, це заклад комунальної форми власності. Ми написали листа на обласну адміністрацію, на мера. Зараз вони поки не отримали відповіді, але такі, мабуть, випадки недопустимі в рік 70-річчя Перемоги.

По Закону по ветеранському руху. Я повністю підтримую Віктора Миколайовича Палія по тому, що в Закон про громадські об'єднання треба вносити доповнення, він про це вже казав. Тому я тільки звертаю увагу, що особливо турбує нас оте положення, яке заважає працювати, і в тому числі найбільш структурованим організаціям: про відокремлені підрозділи без статусу юридичної особи. Тому що ви знаєте, що по Закону України "Про статус ветеранів війни" надається фінансова підтримка організаціям з коштів відповідних бюджетів, тобто районних, міських бюджетів, обласних і таке інше. А якщо структури не мають статусу юридичної особи в регіонах, то вони не мають і підтримки.

І останнє. Я починав з того, що люди різні, ветерани, різних поглядів. Тому ми повинні, працюючи із ними, враховувати їх і досвід, їх життєві погляди. І просимо вас, шановні народні депутати, зрозуміти, що ми ще не такі вже і старі, як кажуть деякі депутати, не називаю прізвищ, і ми маємо досвід, маємо якусь життєву мудрість. То треба нас більше запрошувати і вислухати під час прийняття рішення. Коли ви приймете рішення, ми будемо виконувати.

І останнє. При цьому я до вас звертаюся з таким проханням. Розумна людина – вона знаходить вихід з будь-якої складної ситуації, в яку вона попадає, а мудра ніколи не потрапляє в таку ситуацію. Бажаємо вам життєвої мудрості при прийнятті усіх рішень, і особливо тих, які стосуються  ветеранів.

Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Виктор Иванович, скажу вам так, что перед принятием следующего бюджета мы все соберемся здесь и обсудим каждую статью бюджета, то, что касается ветеранов и всего направления нашего комитета. Пригласим Минсоцполитики, Минфин и максимум учтем из того, что есть.

Я вам честно скажу, я не сторонник льгот, я сторонник монетизации, когда выплачивают людям деньги. И вот, если мы берем это за основу, монетизация, да, и все остальные законы мы выпишем. То, что… Это перед принятием следующего бюджета.

Этот бюджет вы должны просто понять, он принимался тяжело, он просто военный бюджет был. Он принимался тяжело, он принимался сразу после выборов, никто из действующей власти не представлял, как развернется ситуация.

Когда там была критика небольшая, это АТО или война, нельзя называть это войной, то, что сейчас происходит, официально. Вы, наверное, тоже это понимаете.

Сейчас страна живет в основном за кредитные деньги, это правда.

Я не хочу там, как говорил премьер-министр, говорить что-то на попередников. Да? Бывший премьер-министр говорил, Азаров, который был, но ни одному президенту, ни одной власти страна в таком состоянии еще не доставалась, ну после президентских выборов.

Я понимаю, что нельзя все списывать на войну, мы достаточно много делаем, для того, чтобы не забыть и не обидеть людей старшего поколения. При всем своем достаточно неплохом влиянии, честно говорю, да. То, что касается и Верховной Рады и Администрации Президента, я вам обещаю, что мы максимум, что можно, сделаем.

Я хочу, чтобы добавил Артур Валентинович.

 

ДЕРЕВ’ЯНКО А.В. Шановні народні депутати! Шановні ветерани!

Я хотів би внести деяку ясність по тим питанням, які тільки що були підняті нашим колегою, теж ветеранської організації. Всі заходи, які будуть проводитись 8 і 9 травня, вони узгоджуються зараз не тільки в загальному плані, а й узгоджуються і в плані безпеки. Будуть проводити заходи  і  8 травня, і  9 травня. Такої ходи, як була  в інші роки, її не буде. Тому що  ветерани  і учасники бойових дій, вони  не зможуть пройти по Хрещатику і йти аж до  Монументу Слави на покладання квітів. Покладання  квітів буде, все це буде. Ви всі знаєте дорогу до державної служби. Проект заходів, які будуть проводитися 8 і 9 травня, він є. Але  узгоджується, знов-таки   Адміністрація Президента внесе корективи разом з урядом, і все буде оприлюднено. Ви всі встигнете побувати на  цих заходах. Заходи трошки змінені. Змінені в плані  тому, що  у нас будуть запрошені іноземні делегації, працюють посли, працюють урядові і неурядові організації, залучення буде військових оркестрів іноземних держав. Все це буде, все це буде оприлюднено і на сайті служби і буде  оголошення через ветеранські організації, засоби масової інформації.

Якщо коротко, у двох словах  я  можу вам основні  заходи сказати.

8 травня  буде відкриття  виставки архівних матеріалів "Родинна пам'ять про війну" в  Меморіальному комплексі "Національного музею  Великої Вітчизняної війни",  будуть  оприлюднені  деякі матеріали  колишнього КДБ і все інше.  Теж можна ознайомитися. Поминальний заупокійний  передзвін буде  у Києві, будуть дзвонити всі конфесії. Буде   поминальне заупокійне богослужіння,  молебні. Будуть спускатися  вінки  пам'яті  по Дніпру. Буде запалення   Вічного  вогню біля меморіалу.

9 травня  буде покладання квітів  урядом, Президентом біля  могили Невідомого солдата. Потім буде парад чи проходження   оркестрів до Меморіалу  Великої Вітчизняної  чи  Другої світової війни. Знов-таки всі  заходи, які будуть проходити, вони всі будуть анонсовані, ви всі встигнете прийняти участь. Але такої масової  ходи, як планувалося, не буде  в цілях безпеки. Хоча Міністерство   внутрішніх справ гарантує безпеку всім  учасникам заходів.

Плюс питання було  по святковому салюту. Знов-таки, щоб під час салюту не було інших таких терористичних проявів чи щось інше. Зараз поки що вирішується в Адміністрації Президента, буде святковий салют чи не буде. Дякую.

А по госпіталю хотів би сказати по Дніпропетровську. Дніпропетровська обласна адміністрація вона не закриває госпіталь, а вона змінює відділення хірургічне. Буде два відділення реабілітаційне. Відповідь надала і ви отримаєте відповідь, і всі ці питання тримаємо на контролі. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Как раз то, что говорится по салюту. Действительно мнения разделились. Вот я, например, рекомендовал не проводить салют. Страна находится в стадии войны. И на самом деле, когда слушаешь мнения, ну, когда  советуюсь я, вот мнения ровно 50 на 50 разделены. И аргументация, что одной стороны правильная, и аргументация другой стороны тоже правильная. Вот те, кто за салюты, те, кто против салютов. Вот как правильно поступать? Проводит салют или не проводить салют?

 

_______________. (Не чути)

 

_______________. По медалям ще можу дати інформацію також.

 

_______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. А по поводу того, что в стране война идет. А то, что в стране война идет,  и в это время могут во время салютов погибнуть солдаты наши на востоке. На востоке.

 

_______________. (Не чути).

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я говорю на востоке, на войне вот вовремя салюта могут, в это время погибают  наши солдаты.  У нас нет Киева или востока, у нас есть страна Украина.

 

_______________. Короче говоря ………….. не могут обеспечить……………

 

_______________. Скажіть, будь ласка, наша країна вперше стикається з таким поняттям як тероризм. Стільки зброї ще ніколи не було на вулицях, ніколи не було. І головне завдання силових структур забезпечити громадянську безпеку. Але ж я не відкрию для вас секрет, якщо ви знаєте, що  певні наші колишні сусіди  зараз будуть користуватися цією ситуацією для розхитування політичної, економічної і суспільної ситуації в країні. І головне завдання, щоб ми ці свята прожили живі, спокійні і  працювали далі  - ось що треба зробити.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Представляю слово    Аблазову Валерію Івановичу -  зам. председателя Украинского  союза ветеранов Афганистана.

 

АБЛАЗОВ В.І.

Уважаемый  Александр Юрьевич, уважаемые участники слушаний! Я посмотрел  с вниманием материалы, которые были нам предложены для слушаний и вот обратил  внимание и хочу обратить ваше внимание на цифры, которые здесь приведены, насколько меняется структура и приоритеты в нашем ветеранском  движении. Вот на всю Украину осталось всего 340 тысяч людей, которые воевали – это инвалиды войны и участники боевых действий. 

Из них тех, кто воевал в Великую Отечественную войну, осталось меньше 100 тысяч человек,  сейчас на каждую область приходится по 2-3 тысячи ветеранов прошедших, через Великую Отечественную  войну.  Ну и  сегодня, вот посмотрите, сколько среди нас ветеранов Великой Отечественной войны, вот я вижу, в моем поле зрения, только 3 человека, и мы сегодня с вами должны сделать все, чтобы эта юбилейная дата была достойно  отмечена. Вот Юлий Георгиевич Короткин, адмирал, который сейчас возмущал наше собрание, мы с ним были вместе на открытой дискуссии на телевидении, и он прямо говорил, что, дорогие друзья,  этот юбилей для нас будет последним.  И как это ни цинично, ни грустно, трудно  об этом говорить, но это действительно так. І я думаю, что и дети войны, и внуки войны должны и сделают все, чтобы эти люди узнали и почет, и славу от нас живущих.

В отношении приоритетов. Приоритеты меняются, вы сами понимаете. Вот сейчас из вот этого количества участников боевых действий, которые сосчитаны нами, основную массу составляют участники афганской войны, и растет количество участников боевых действий на Востоке нашей страны современное. Но, тем не менее, по нашему мнению, с нашей точки зрения, приоритеты должны все-таки в социальной сфере сохраняться. Вот сегодня, кстати, этому нашло подтверждение практически во всех выступлениях и народных депутатов, и ветеранов. Первый приоритет в социальной защите - это должен быть семьи погибших. И в этих же материалах у нас предлагается по результатам первого полугодия пересмотреть принятые решения. Но, позвольте с этим не согласиться, у нас есть прецеденты, когда мы можем вносить изменения в законы достаточно оперативно. Мы можем сказать, что уже есть зарегистрированные проекты законов, которые позволяют это сделать. Точно так же как и следующий приоритет - это социальная защита инвалидов войны. Уже здесь звучало предложение о том, чтобы снять с них дополнительные налоги на пенсии. И этот проект зарегистрирован. И по-моему наш комитет, на котором мы сегодня работаем, он и должен взять на себя инициативу и в ближайшее заседание рассмотреть эти проекты как невідкладні. Вполне можно сделать, вот пример, показали, как делали в интересах ученых и преподавателей, быстро внесли изменения, потому что начала рушиться система.  Так и здесь мы просим обратить на это внимание и просим внести вот эти уже существующие проекты законов для рассмотрения.

Теперь, следующий вопрос. В законодательной сфере предусмотрена обязательная консультация с общественностью. Но мы смотрим законы, которые были приняты скоропалительно, 4 были поданы, связанные с пересмотром идеологии, а 9 уже приняты. И там написано, что они не требуют консультации с громадскостью, но как пропустила Верховная Рада такие вещи? Ведь, Александр Юрьевич, мы были с вами на заседании оргкомитета и вы обратили внимание, что все поддержали идею, что надо менять в Законе  об осуждении двух режимов, надо менять, потому что он сырой и незаконно там многие вещи внесены в этот закон.

Поэтому, мне кажется, что Комитет по делам ветеранов, он должен стоять именно на страже исполнения вот этого пункта, обязательной консультации с общественностью.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Валерий Иванович, а вы читали этот закон?

 

АБЛАЗОВ В.І. Читал полностью.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Напишите пункты с чем вы не согласны. Вот смотрите, сейчас…

 

АБЛАЗОВ В.І. Вот я как раз и хочу…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Мне очень понравилось выступление Виктора Николаевича ……………. Он четко написал, вот пункт первый, что нужно сделать. Пункт второй, вот когда мы просто говорим обо все и не о чем, то там мы уже говорим всю независимость нашей страны, 25 лет, вот давайте конкретизировать.

 

АБЛАЗОВ В.І.  Конкретизирую…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Позвольте, первое, вы или плохо слышали или я вам повторяю по поводу семей погибших, я на эту тему говорил или нет?

 

АБЛАЗОВ В.І. Говорили, конечно.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. А почему вы опять повторяете?

 

АБЛАЗОВ В.І. А я не повторяюсь, я говорю…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Мы договорились, что прямо на следующей неделе мы исправим эту ошибку. Я не говорил, что мы будем ждать второго полугодия, если вы внимательно обратили, что я говорил. Так было мною сказано? Я понимаю, что у вас заготовленное выступление, но вы хоть отмечайте на нем… Просто возьмите и отметьте - это проговорили, это уже сделано. Не говорите просто по начитанному, спасибо.

 

АБЛАЗОВ В.І.  Я не говорю по начитанному, еще раз.

Я именно говорю…

 

_______________. … положения законов по этим, которые были  приняты Верховным Советом, вас не устраивает, скажите, пожалуйста?

 

АБЛАЗОВ В.І. Значит, я могу сказать, что от украинского союза ветеранов Афганистана, направлено письмо Президенту Украины с просьбой наложить вето на данный закон, чтобы речь шла о том, что создается угроза тому, что ветераны не могут носить свои ордена и боевые награды, как символ, поскольку они несут символы коммунистического режима.

 

_______________. В законе четко выписано, что это разрешается, если ветеран подымает знамя, с которым он шел всю войну он имеет на это полное моральное право, а пропагандизм этого всего запрещается. Коммунистическая идеология и нацистская идеология, извините, пожалуйста, это две разные вещи. Вот такой популизм начинает расшатывать общество. Я голосовал за эти законопроекты, потому что считаю, что надо наконец-то понять идеологию принятия этих решений. Так было во всех постсоветских государствах: Литва, Латвия, там жёстче были приняты решения и, которые, например, уже есть членами Евросоюза. Никто не запрещает ветерану носить его ордена – это его право, он своей кровью это заработал, никакой парламентарий  не имеет право на это зазихать. Не подменяйте понятия.

 

АБЛАЗОВ В.І.  Вот. Мы как раз об этом и говорим, что мы должны все эти вопросы обсуждать до принятия закона. Потому что там сказано, там введены ограничения, все разрешается, если ветеран участвовал в освобождении Украины, там так сказано. И поэтому все согласились как раз на заседании организационного комитета, что там нужно внести определенный ограничивающий момент. Ничего тут такого нет.

А речь о социальном захисте семей погибших, как раз все и  говорили, о том, что нужно, но никто не говорил о том, какой метод применить. Что есть уже законы, есть проекты, которые надо рассмотреть.  Я не готов, потому что, как вы говорите, я не заготавливал выступление.  Все. Спасибо большое.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Знаете, может я, я вам скажу, я очень такой конкретный человек, вот я не люблю просто говорить. Есть вопрос, значит, садимся и решаем его. Есть тема, которую нужно обсудить и которую, если есть ошибка, нужно исправить, садимся и исправляем. Ну, говорим просто четко и внятно, что номер закона такой-то вы проследили, это неправильно сделано, статья закона такая-то, здесь нужно сделать корректировку, с удовольствием сделаем. Я начал с того, что следующий бюджет будет приниматься вместе с вами, будем садиться и обсуждать каждую статью. Этот бюджет принимался, вы должны тоже понять, я не собираюсь там сильно оправдываться, но мы все взрослые люди, а вы гораздо более взрослый, чем я, должны понять, как он принимался. Если есть недочеты по законам, тоже будем говорить. Но я категорично против говорить общих слов. Знаете, "корабли бороздят просторы вселенной" это мы  25 лет говорили, 25 лет принимали законы, которые шли, которые просто принимались и людям обещалось. А получить обещанное было невозможным, потому что это невозможно сделать. Касаемо законов, которые приняты, например, я их поддерживаю. Хотя мои все деды воевали и любого, наверное, моего возраста, все деды воевали. Ну, у меня нет ответа на вопрос своему сыну. У меня два сына, двойнята, им по 6 лет, вот они едут и задают вопрос на счет одного или другого памятника, или символа. Папа, это хорошо или плохо? И, в первую очередь, мы должны думать о воспитании наших детей.

То, что касается празднования 70-летия, конечно это праздник всех, кто воевал на войне, но это не только их праздник, это и мой праздник, хотя я не воевал на войне, на Второй мировой, естественно по возрасту. Это всех нас праздник, потому что мы не допустили, наши деды не допустили нацизма в нашей стране. Нацизма, фашизма – не разделяю, это одно и то же. Это лингвистическая просто фраза. Так, предоставляю слово Рымарю Владимиру Федоровичу, председателю Комиссии по делам бывших партизан при Верховной Раде. То, что вы просили, Владимир Федорович, пожалуйста.

 

РИМАР В.Ф. Спасибо, Александр Юрьевич, за предоставленное слово. Я благодарен депутатам, коллегам, которые собрались на это очень ответственное, интересное заседание. Мне хотелось бы обратить внимание на то, что, несмотря на то, что мы находимся непосредственно, Александр Юрьевич, под вашим крылом, с 1948 года, уже почти 70 лет мы работаем с вами. Потому что вы даете своих людей, которые работают вместе с нами в комиссии, то есть несем нагрузку. И вы нам сильно помогаете и способствуете решать наши проблемные вопросы.

Проблемные вопросы, особенно последние годы. Вы знаете, почему-то напрашивается из поэзии, неудобно говорить, "Слово о полку Игоревом". Историки страшно стали искажать результаты деятельности нашего народа украинского по итогам войны. Половинят состав количества, приуменьшают достижения, которые были достигнуты. В то же самое время генералы, немецкие историки говорят, что ничего подобного в истории они не видели, и подтверждают, что в 1942 году необходимо было держать на Украине 240 тысяч отозванных с фронта воинов для того, чтобы бороться с партизанами. Они говорят: Мы проиграли битву Курскую по одной причине – не было резервов. На то время было подорвано 500 эшелонов, которые шли из Германии на Сталинград, на Курск, на Белгород. Внесен колоссальный вклад: уничтожено 465 тысяч фашистов. Это 4 армии уничтожены. И участвовали более миллиона человек партизан, 104 тысячи подпольщиков, из которых 80 процентов погибло – они были сданы коллаборационистами.  И сегодня нас упрекают в том, что… вы ж понимаете, что мы не дорабатываем, что мы… и причем те же самые авторы, и я говорю, что… и привожу такой пример, что  "историк ты  лживый". А на юриста – "лукавый юрист". Потому что они построили Отечество, они переводили из социалистического государства в наше демократическое, опустив управление. Это все равно, что самолет опустить управление  ручное и не включить автопилот. И он заваливается. В результате мы потеряли экономику. Мы потеряли очень много.

Я как экономист, инженер сам, работал по механизации  большой отрасли хозяйства. Мне больно, что разваливается на глазах. Причем вношу такое предложение, что старикам, которые остались сегодня из этой большой гвардии, большой гвардии партизан, добровольных защитников Родины, осталось сегодня 1900 человек.

Я набрался смелости и вышел непосредственно на председателей областных советов.  И вы знаете, я получаю оттуда просьбу с просьбой назначить  стипендию старикам-ветеранам, которые, действительно одной ногой уже там, завтра их не будет. Что удивительно и что приятно? Тернополь отозвался. Ивано-Франковск отозвался. Львов отозвался. Да, говорят, назначим. Нам это несложно сделать. Не прибегая к ресурсам государства. Я имею в виду бюджет. Но в бюджете, вы знаете, такой пример вам приведу очень интересный. Патон вносит предложение Клюеву, в 2011 году   вице-премьеру: вот тебе  предложение, экономия в год  3 миллиарда  гривен. 3 миллиарда, на  чем?  Мы, говорит, даем вам  для гашения высших гармоник тока, который образуется в системах,  в сетях, даем реакторы и аппараты по гашению высших гармоник, и вы их получаете в год. А  до сих пор, ответа нет, а это  же ресурсы, а мы просим  10 миллионов, а тут 3 миллиарда "под ногами валяются" и никого не интересует. Но кто имеет доходы?  Тот, кто энергию сбывает, ему невыгодно,  вмешается стоимость, так мы же "ходим по золоту", вы знаете?  Но это надо видеть, этим надо управлять.

А скажите, пожалуйста, я     работал в системе  Министерства торговли  начальником управления и у нас 40 процентов наполнения бюджета ликеро-водка, кондитерские  изделия и страна жила безбедно. А сегодня  они же  в частных руках и мы получаем от них  немножко там отчислений, но что это?  А остальное же  ушло за рубеж. И вот в  результате, конечно не решение  таких  вопросов…

Или еще вот, смотрите: мы вчера  у Цибенко проводили встречу, она и сегодня проходит, Союз  юных защитников Родины, все дети, которые воевали от начала до конца, встретились с ними. И вы знаете, что самое печальное, что  говорят, что с детьми должны встретиться одновременно  УПА и те, которые и партизаны, и воины, одновременно, в одной аудитории. А оно несопоставимо, оно никак несопоставимо   по той причине, что вы же понимаете, что  ну нельзя "скрестить ужа с ежом", получается какая-то. А в результате  мы что имеем, вот обратите внимание: Закон Украины, Президент принял указ прекрасный, хорошо все, Закон    Украины тоже … ему, но тут очень интересно происходит. Тут нас сопоставляют, национал-социалистов и Советский Союз, в одну и ту же упряжку. Мы же знаем, что враг напал на нас! Мы с Днепра ушли. Он же беспощадно напал и вероломно… Но разве можно так? Конечно, я бы рекомендовал в этом законе, если наш комитет имеет такую возможность, правку внести или вообще эту преамбулу убрать. Зачем эта политика здесь, когда сегодня такое напряженное состояние в обществе?

И самое печальное, я разыскал в архивах очень интересный фильм. "Я – партизан Украины". Блестящий фильм! И о Донецке там, и о Ворошиловграде, в то время назывался. Понимаете, фильм, который воспитывает молодежь. Но там же, нет-нет, да кто-то сошлется, что были коммунисты у руля. Да, они были, у нас что ни командир – то это был коммунист. А там, где был коммунист, там всегда была удача. Так сегодня я вам скажу, до чего дошло. Петр Степанович, не хочу вас обидеть, пишет бумагу в одну инстанцию: "Прошу предоставить аудиторию для круглого стола. – Да-да. – Но вы еще, Владимир Федорович, подпишите, потому что они вас знают и тоже дадут". Теперь, когда ж вот такое свершилось с этими законами и такое отношение к коммунистам, все – реакции нет, "а мы не будем". Я знаю, что они хотели, они просили. Вы понимаете, нам очень сложно из-за того сложного политического состояния, которое мы нагнетаем. Нам не надо сегодня подымать эти вопросы, нам надо очень разумно их сдерживать. Вы думаете, Хрущев бы "погорел" так, если бы он не выступил против Сталина на двадцать первом съезде? Нет, у него была бы другая… Он же мог его разоблачить, он мог все сделать, реабилитировать, но с Китаем не разрывать и с другими странами не рвать. Только по той причине, что мы неправильно политически порой поступаем, и мы терпим колоссальные убытки.

Партизаны с вами. Спасибо вам. Нас мало, но мы постараемся содействовать, полностью поддерживать наших депутатов.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибо, Владимир Федорович. Но, я вам скажу, этот закон не касается… У меня отец тоже был в компартии. Не воспринимайте это лично к себе.

 

РИМАР В.Ф. Я не к себе.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Еще раз говорю, в советское время понятно, что если ты занимал какую-то должность или ты руководил чем-то, ты должен был быть обязательно в компартии, иначе тебя не ставили б никогда на должность. Вы, знаете, …. Не воспринимайте это к себе.

 

РИМАР В.Ф.  Я не к себе.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Никто не говорит, что, никто не говорит по поводу всех рядовых членов или среднего эшелона.

 

РИМАР В.Ф.  В законе, вот в этом законе очень неприятно звучит. Вы знаете, если можно, порекомендовать…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Еще раз говорю, … вот моему отцу 80 лет, вот он этот закон не воспринимает по отношению к себе лично. 80 лет, он 35-го года рождения, тоже занимал должность и был в компартии, и он там ребенок войны, понятно, если 35-го года. Не воспринимайте это лично.

Хорошо, давайте дальше перейдем к повестке дня нашему.

Предоставляю слово Демидову Маркияну Дмитриевичу, председателю Украинского союза узников - жертв нацизма.

 

ДЕМИДОВ М.Д. …..Спасибо, спасибо, Александр Юревич.

Я постараюсь не долго говорить, экономить время.

Ну, во-первых, после нашей встречи, перед началом нашего заседания у меня, и да, изучив проект решений. У меня появилась надежда, что правда и справедливость, вернее, восторжествует, я говорю в данном случае о льготах жертв нацизма, это в Украине самая многострадальная часть, маленькая оставшаяся часть населения, которая перенесла и выжила в концлагерях, трудовых лагерях, гетто и мест принудительного содержания.

Поэтому, с вашего разрешения, по этому вопросу мы дадим свое предложение, я во вторник сюда привезу наши предложения. Я понимаю, что вы согласны поддержать, тем более. Я просто вас ставлю в известность, бучи …… 27 января этого года я встречал, ну вот больше его знают как Освенцим. Значит, я встречался с Петром Алексеевичем, Президентом нашим, и когда ему изложил нашу просьбу чтобы восстановить справедливость, он сказал твердо, я вопрос этот решу, сегодня он не решен, но я думаю, что решиться. Поэтому просьба к депутатам тоже поддержать это справедливое решение. Это по этому вопросу.

Но я хотел просто обратить внимание то, что затронули сейчас вопрос и уже затрагивали о законах нацизм и коммунизм. Ну, что вам сказать, меня честно говоря, удивляет тот момент, почему ученые или тот, кто занимается историей, не привлечены были к принятию этого закона. Ведь во всех архивных документах Нюрнбергского процесса четко записано и ясно, и план …………, который под руководством Гимлера в 40-м году был принят на вооружение перед нападением на Советский Союз, четко написано на начальном этапе войны должно быть уничтожено славян 35-50 миллионов, остальное до Урала, его не должно быть, не остаться ни одного человека. Ну о чем мы вообще говорим? Люди! Ну, это же документы, об этом немцы говорят сами. Вы извините меня за эмоциональность, но просто меня это удивляет. И так далее. Ну, как это так, почему это так. Ну мы ж никто, нас не должно быть ни на Львовщине, нигде, не на Ровнинщине, ни в Сумской области, нигде не должны быть.  Ну вы же знаете в 43-м году то есть в 42, в конце 42 года, 34 села в Житомирской области были уже выселены и ни одного украинца уже не было, заселены были переселенцами и немцами. И так далее. Это вопрос глубокий, интересный, но просто почему как-то поверхностно тяп-ляп, это не понятно. Извините. Спасибо.

Я во вторник могу представить документы?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Мы в конце обсудим, просто проект решения …

 

ДЕМИДОВ М.Д. И сразу вношу предложение, ни с первого полугодия, по первому результату первого квартала.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Мы обсудим дальше проект решения и все это учтем. А то, что вы говорили, ну знаете, никто не говорит и не оправдывает фашизм, и мы конечно против него, но если говорить и про историю, то и голодомор в Украине был, и сколько миллионов человек погибло благодаря тогдашнему режиму Сталина. И это тоже правда. И не только в Украине, и на Волге, и это все было, и концлагеря были, те которые были сделаны, гулаги. И гулаги, которые были в Советском Союзе, в которых человек за косой взгляд мог попасть или по наклепу своего соседа в борьбе за должности. Да? Говорит, надо отправить его в Гулаг, должность освободится, тогда можно ее занять.

Это тоже все было и это тоже нужно осуждать. И самое главное, что нужно понять, что закон принимается даже не для моего поколения, закон принимается, для тех поколений, как я говорил, это как моим детям по шесть лет, для них принимается этот в первую очередь закон.

А мы да, мы, к сожалению, попадаем вот в этот, извините, так званый переходной этап, и он очень болезненный. И правда должна быть правдой, то что касаемо и фашизма, и коммунизма.

Заключительное слово я хочу предоставить директору Государственного медицинского социального центра ветеранов войны, то, что вы просили, это Гриненко Юрий Александрович.

 

ГРИНЕНКО Ю.О. Шановний Олександр Юрійович! Шановна президія! Шановні ветерани і всі присутні!

Сьогодні, я думаю, що відбулася подія, подія завдяки Комітету у справах ветеранів, подія завдяки Верховній Раді. І дуже правильно, що вона вчасно відбулася, напередодні тих подій, тих соціальних, да, які у нас ми чекаємо і будемо проводити в нашій країні.

Уже сьогодні було багато сказано і мені дуже приємно, що ви мені надали заключне слово. От. Сказано багато про ветеранів. От я, я все життя займаюсь лікуванням ветеранів, 35 років в системі госпіталів. Ці госпіталі створювались в післявоєнний період, після Другої світової, Великої Вітчизняної. І я прийшов в госпіталь лікарем в 1980 році і бачив захисників Вітчизни, тих, які побороли фашизм, коли їм було стільки скільки мені зараз. Пройшов час, життя змінилося. В минулому році до нас приїхало старше 90  років з усієї України, старше 90 років, 150 чоловік. Самі приїхали, самі поїхали.

Мова йде про що? Про тих людей, яким ми забезпечуємо життя. І собственно, держава зобов'язана чим? Вони втратили своє здоров'я при захисті держави. Правда? При звільненні її в різні періоди війни, перше – це Велика Вітчизняна, Друга світова. Сьогодні в системі госпіталів лікуються ветерани різних війн. Більше, ніж 26 військових конфліктів, в яких приймали у світі наші люди і вони теж є ветеранами, учасниками  бойових дій, всіх дій, інвалідами війни всіх тих війн, які відбулися по волі нашій чи без нашої волі, з помилки чиєїсь чи без чиєїсь помилки. І дякувати Богу, що 69 років Україна не знала війни, саме цим ветеранам. Але, на жаль, так сталося і з'явилися нові  ветерани, сьогодні ідуть учасники бойових дій, захисники нашого східного фронту і всі госпіталі сьогодні, наші госпіталі ветеранів війни, визначені міністерством як регіональні центри по реабілітації учасників АТО. Госпіталі все життя весь період післявоєнний займалися реабілітацією. І на сьогоднішній день вони є центром, регіональними центрами, а наш державний український медико-соціальний – координаційний центр.

Для ветеранів що головне? Це здоров'я, правда, пенсія, здоров'я, соціальні питання. Так от, питання здоров'я, в минулому році проліковано в системі госпіталів майже 150 тисяч ветеранів і з усіх... це 50 відсотків з усіх пролікованих в загальній мережі медичних закладів. І коли сьогодні стоїть питання, де створювати реабілітаційні заклади для всіх ветеранів, в тому числі для АТО, і коли говорять про нові якісь, треба їх створити, нові, вони будуть лікувати дві-три тисячі і хто туди попаде ми не знаємо. Але держава буде на них тратити кошти,  навіть  якщо  будуються вони інвестором, але розраховуватися буде все рівно державний бюджет. То сьогодні, враховуючи національний підйом наших учасників АТО, ветеранів, всі, які живуть там в різних регіонах, в кожному регіоні, крім франківської і Київської області, є свій заклад, який переймається проблемами багато десятки років цих ветеранів. Наші госпіталі ведуть диспансерних нагляд, начальники госпіталів знають майже по прізвищах, а Велику вітчизняну так точно і особисто знають всіх ветеранів.

Сьогодні демобілізація пройшла в учасників АТО, вони знову йдуть в систему наших госпіталів. Да, є проблеми, я плакатися не буду, я тільки скажу, подякую державі за те, що мережа госпіталів збереглася, подякую комітету Верховної Ради, подякую організації ветеранів за те, що вони усі приклали немало зусиль для того, щоб ця мережа працювала. Вони і сьогодні єдина мережа медичних закладів, яка може у державній структурі надавати професійно, проводити реабілітацію на високому рівні. Підготовлені кадри, обучені, територіальна розміщеність, фінансова забезпеченість, оці 40 гривень сьогодні дозволять і 35, ніхто з ветеранів не стоїть з протягнутою рукою.

І в мене прохання до Міністерства фінансів. Да затвердіть ви, будь ласка, погодьте ту постанову, яка подається до вас в четвертий раз Міністерством охорони здоров'я. Ви ж самі розумієте, на 35 гривень сьогодні нагодувати неможливо людей, на добу 35 гривень. На 9 травня вони можуть стоять в госпіталях з протягнутою рукою, це було 30 років назад, я пам'ятаю, це було. Давайте не повернемось на 70 році. Тому прості питання, це просто прохання і крик душі кожного ветерана, ми їм не говоримо як керівники про ці проблеми, але вони сам відчувають і вони мовчать.  Вони мовчать, тому що  розуміють, війна в Україні,вимагати багато  не можна.

І тому дякуючи  державі, сьогодні, ми просимо трошки більше  звернути уваги на цю систему і використати мережу госпіталів максимально для реабілітації тих бійців, які сьогодні потребують. 

Хочеться сказати, що давайте не повторимо афганський синдром, давайте, про них тоді держава практично не піклувалась. Чого  до цього часу ми  лікуємо афганців? Тому що ми  не лікували їх зразу після бойових дій.

Ця молодь, яка сьогодні йде з Східного фронту, нам треба сьогодні  забезпечити  у системі … і ми це можемо. І ті кошти, які плануєте на створення  окремих з Ізраїлю, давайте, ці кошти дайте  в мережу госпіталів і створіть декілька нормальних центрів  на наступний рік будуть і ще декілька по регіонах, і все буде державне    і все буде приємно для ветерана, який знаходиться …

Всі вони учасники  бойових дій із Сходу, які приходять, а значить постійні пацієнти наших ветеранських госпіталів.

Сьогодні структура ветеранів змінилася 80 тисяч всього. Дивіться, інвалідів-війни  91 тисяча, Валерій Іванович говорив, учасників бойових   165 тисяч в  Україні, всього  265 тисяч, а 80 тисяч  тільки  Велика Вітчизняна з них. Тобто все,  якщо розбити на 24 області, то зовсім там практично.

Тому спасибі вам за сьогоднішні зібрання. Спасибі всім хто прийняв участь, спасибі всім хто працює на ниві ветеранів, хто допомагає і  вам Олександр Юрійович, величезне спасибі і  Президенту України і Кабміну за те, що не забули, за те, що робите, за те, що фінансуєте мережу госпіталів на  сьогоднішній день. Всім дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Естественно, что власть всегда будет поддерживать госпиталя. Только не  знаю, стоит оставлять  старые, а не делать новые, потому что уже  есть  понятие морально-устаревшие, так же как иногда чиновники  тоже  бывают морально-устаревшие. Вот. Но то, что нужно во всем мире,   вся реабилитация проходит естественно в военных госпиталях и это всегда во всем мире государственное, это и Германии, и в Америке никакого там, в этом случае, частного партнерства не существует. И государство должно об этом заботится, и государство, обязательно мы над этими вопросами будем работать.

То, что касается реабилитации, то, что вы говорили, что у вас прекрасная реабилитация, у нас в стране вообще даже такой профессии нет – реабилитолог. Мы вообще не знаем, что такое реабилитация, давайте говорить честно. И, к сожалению, то, что после афганской войны нету практики реабилитации, в том числе и психологической, так называемый "афганский синдром", да, то это же правда. И то, что страна была не готова к войне, это тоже правда.  И то, что мы сегодня пытаемся догонять уходящий паровоз, уходящий состав. Страна абсолютно не готова. И мы абсолютно не знаем, что делать, не знали, что делать с теми людьми, которые воевали и которые то ли были ранены, то ли просто здоровы, вернулись с войны. Мы не знаем, что с ними делать. И в этом случае, действительно, тот опыт, который мы пытаемся перенять у Израиля или у стран, входящих в бывшую Югославию, где была внутренняя гражданская война между собой, тот плохой опыт, но мы должны его перенимать и должны исправлять те ошибки, которые  есть.

Всем роздан проект Решения. Я предлагаю, мы его сегодня не должны принимать. Мое предложение: давайте поставим дату, например, вот среда следующей недели. Принимается такая дата? Чтобы мы могли внести сюда правки, потому что это проект. Подчеркнуто, видите, слово – проект, написано, да. Чтобы все соответствующие правки мы сюда внесли, и это стало у нас как бы такой дорожной картой, что мы должны делать дальше. Принимается так? Если у кого-то нет технической возможности, может быть, написать свое предложение. Тогда просто, пожалуйста, придите в комитет… Наталия Васильевна, скажите, куда прийти людям, чтобы они могли…

 

ШАМБІР Н.В. Банкова, 6-8, 302 кімната. Телефон: 255-47-99. Кому потрібна перепустка, буде замовлено.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Если у кого-то нет технической возможности написать бумагу…

 

_______________. 255-47-99.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Еще раз повторяю: если кого-то нет технической возможности написать бумагу на адрес комитета, исправить, просто подходит, и устно тогда скажите, мы это все сделаем. Но сразу говорю, что после среды уже не принимается ничего. В среду документ будет подписан.

Тогда все? Спасибо всем большое за нашу встречу. Я, кстати, очень благодарен, потому что я многих не знал, приходите в комитет – и будем работать.