Увага! Cайт не оновлюється

Головна > Документи > Слухання у Комітеті
21 серпня 18:21
Перелік законопроектів, прийнятих Верховною Радою України VIII скликання у період з грудня 2014 року по липень 2019 року, головним з опрацювання яких був визначений Комітет у справах ветеранів та осіб з інвалідністю посилання...
21 серпня 18:19
Народні депутати та працівники секретаріату Комітету щиро вітають з Днем народження Гліба Загорія! докладніше
15 серпня 10:34
Народні депутати та працівники секретаріату Комітету щиро вітають з Днем народження заступника голови Комітету Михайла Гаврилюка! докладніше
25 липня 13:15
Звіт про роботу Комітету за період роботи Верховної ради України восьмого скликання (27.11.2014 – 19.07.2019) посилання...
26 червня 14:52
Щодо дотримання законодавства при призначені директора "Львівського учбово-виробничого підприємства" Українського товариства сліпих посилання...
07 червня 11:09
30 травня 2019 року у Комітеті відбулось засідання робочої наради з питання надання статусу та виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення Ткаченко Т.В. як члену сім’ї померлого учасника антитерористичної операції докладніше
05 червня 15:13
5 червня 2019 року відбулось засідання Комітету докладніше
03 червня 12:17
Ініціатива Комітету - проект Постанови Верховної Ради України про передачу Клінічної лікарні «Феофанія» Державного управління справами до сфери управління Міністерства у справах ветеранів України докладніше
23 лютого 2017, 12:16

Матеріали слухань у Комітеті на тему: "Стан реалізації законодавства у сфері соціального захисту ветеранів війни, жертв нацистських переслідувань та дітей війни" 20 квітня 2016 року

СТЕНОГРАМА

комітетських слухань на тему: "Стан реалізації законодавства у сфері соціального захисту ветеранів війни, жертв нацистських переслідувань та дітей війни"

20 квітня 2016 року

Веде засідання Голова Комітету у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції та людей з інвалідністю ТРЕТЬЯКОВ О.Ю.  

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Всем добрый день! Разрешите открыть комитетские слушания.

В первую очередь хочу поздравить с наступающей годовщиной, 71-й годовщиною великой победы во Второй мировой войне. Ну, и самое главное пожелать всем здоровья. Я не буду говорить долго. Большое спасибо за победу.

Сейчас перейдем к слушаниям, чтобы больше было времени каждому выступить, чтобы могли все это записать и воплотить дальше в жизнь.

Предлагается следующий регламент работы. Это первое, это выступают органы государственной власти, им предлагается регламент до 10 минут. И дальше обсуждение, уже, как получиться, тоже в районе 50 минут. Если нету возражений тогда начнем.

Зам министра социальной политики, первый заместитель министра социальной политики Шевченко Василий.

 

ШЕВЧЕНКО В.В. Шановний Олександр Юрійович! Шановні члени комітету! Шановні присутні! Я хотів би поінформувати про, станом на 19 квітня, про стан забезпечення учасників антитерористичної операції, ветеранів війни, інших осіб, про ту роботу, яка була пророблена у 2015, започаткована і продовжена в 2016 році.

Шановні друзі! Я хотів би проінформувати, що за інформацією Міністерства фінансів, ми у 16-му році відповідно до статей Кодексу бюджетного, у загальному обсязі зі субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на державну програму соціального захисту були враховані видатки на надання, передбачені законодавством, пільг ветеранів війни, жертвам нацистських переслідувань та дітям війни щодо оплати житлово-комунальних послуг,  придбання твердого палива, скрапленого газу у відповідних розмірах. Це 35 мільярдів гривень для надання пільг на житлово-комунальні субсидії населення, на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепловодопостачання, відведення, квартирної плати. 1,2 мільярди для надання пільг та житлових субсидій населенню на придбання твердого палива та скрапленого газу.

Одночасно я би хотів, що Законами про статус ветеранів війни, гарантій соціального захисту про жертви нацистських переслідувань та про  основи соціальної захищеності інвалідів передбачено інвалідам війни, учасникам бойових дій, учасникам війни, особам на яких поширюється чинність закону безоплатне санаторно-курортне лікування. Відповідно до порядку забезпечення санаторно-курортним лікуванням, путівками деяких категорій громадян структурними підрозділами з питань соціального захисту населення, районних в місті Києві та інших адміністрацій, виконавчих органів путівками до санаторію видаються інвалідам війни, ветеранам війни, особам на яких поширюється чинність закону. За місцем реєстрації, згідно з установленою чергою в органах соціального захисту населення, в міру надходження путівок, відповідно до медичних рекомендацій та з врахуванням пільг встановлених для конкретної категорії осіб. Так для категорії  дітей війни щодо дітей війни пільга щодо безкоштовного санаторно-курортного лікування згідно Закону про соціальний захист дітей війни не передбачено, але діти війни як і інваліди мають право на стаціонарну медичну допомогу в госпіталях, для ветеранів війни та військово-медичних закладах охорони здоров'я. Госпіталізація проводиться при відповідних показаннях за наявності вільних місць.

В той же час місцеві органи виконавчої влади в межах місцевих програм щодо соціального захисту окремих категорій громадян оздоровлюють інвалідів, ветеранів війни, дітей війни, ветеранів праці за рахунок місцевого бюджету, благодійних та спонсорських коштів. Протягом 2015 року органами соціального захисту населення забезпечено санаторно-курортним лікуванням понад 43 тисячі 800 осіб, з них 15 тисяч 500 осіб у санаторіях Мінсоцполітики, а саме 7 тисяч 225 інвалідів війни, 8 тисяч 649 учасників бойових дій, 3 тисячі 611 учасників війни, 2 тисячі 78 осіб, на яких поширюється дія закону, 20 тисяч 169 інвалідів з дитинства та від загального захворювання, 1 тисяча 584 особи, які супроводжували інвалідів першої групи, 485 ветеранів праці, в тому числі діти війни, за кошти місцевих бюджетів. Крім того, у 2015 році грошову компенсацію за невикористане санаторно-курортне лікування виплачено 26 тисяч 500 інвалідам на загальну суму 8,3 мільйона гривень. У 2015 році забезпечення санаторно-курортним лікуванням постраждалих учасників антитерористичної операції здійснювалося в межах бюджетних видатків за бюджетною програмою забезпечення постраждалих учасників антитерористичної операції санаторно-курортне лікування, якими було передбачено оздоровлення зазначеної категорії осіб на 22 мільйона 453 тисячі 800 гривень. Відповідно до порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на забезпечення постраждалих учасників антитерористичної операції, закупівля для учасників АТО здійснювалася державною службою у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції. Закуплено 4 тисячі 416 путівок.

Станом на 31.12.2015 року органами соціального захисту населення на санаторно-курортне лікування було направлено 3 тисячі 6667 постраждалих учасників антитерористичної операції.

У 2016 році на період з 1 січня по 30 квітня державною службою було закуплено 723 путівки на надання санаторно-курортне лікування учасникам бойових дій та інвалідам з числа учасників антитерористичної операції на суму  3 мільйони  723 тисячі.

Щодо забезпечення житлом осіб, які потребують поліпшення житлових умов. Під час формування бюджетного запиту до проекту Державного  бюджету на  16-й рік Мінсоцполітики надавало  Мінфіну  пропозиції  щодо потреби у видатках на придбання житла  пільговим  категоріям населення,  зокрема: інвалідам по зору і слуху, громадянам, які постраждали в наслідок  Чорнобильської катастрофи, інвалідам війни, воїнам-інтернаціоналістам, військовослужбовцям, звільненим у запас або відставку, що  перебувають на обліку  громадян, які потребують поліпшення  умов  в органах місцевого самоврядування, військовослужбовцям,  звільненим у запас або відставка,    відселення  їх   із закритих  та віддалених населених пунктів  військових  гарнізонів. Однак,  в бюджеті на  2016 рік кошти на ці цілі, на жаль, не передбачені. Мінсоцполітики листом направляло пропозиції Міністерства соцполітики щодо врахування відповідних видатків пільгових категорій.

У 2015 році за програмою  було  забезпечено всіх учасників антитерористичної  операції, які брали участь в антитерористичній операції у забезпеченні  проведення і втратили функціональні можливості нижніх кінцівок. Та придбано було  48 квартир  за кошти державного бюджету у сумі 29 мільйонів  250 тисяч гривень. І  в  2016 році на придбання  житла  17  учасникам антитерористичної  операції обласним державним адміністраціям перераховано  кошти у сумі  11 мільйонів 627  мільйонів гривень. Я хотів би  додати, що зараз  кошти на субвенцію  у  2016 році  знаходяться на затвердженні  в уряді. Сьогодні  міністром соціальної політики мало вноситись  з голосу  це питання для того, щоб затвердити розподіл і розпочати фінансування  субвенцій  в  2016 році.

Що стосується забезпечення автомобілями безкоштовно або на пільгових умовах. Механізм забезпечення  регламентується Порядком Кабінету Міністрів номер 999. Кошти для забезпечення  інвалідів, зокрема інвалідів Другої світової війни, воїнів-інтернаціоналістів, учасників АТО, членів сімей загиблих автомобілями у 2015 році з Державного бюджету не виділялися.

Водночас у 2015 році бюджетною програмою "Заходи з трудової та професійної реабілітації" по спеціальному фонду бюджету загального… фонду соціального захисту інвалідів були затверджені бюджетні призначення у сумі 3 мільйони 406 тисяч 700 гривень. У тому числі 2 мільйони 270 тисяч 600 гривень – на здійснення капітальних видатків для навчання інвалідів, керування автомобілем та оплати послуг, пов'язаних з поверненням, вилученням, зберіганням і реалізацією автомобілів.

За рахунок спеціального фонду було заплановано придбання 15 автомобілів для інвалідів та проведено відповідні конкурсні торги: 23.10 і 03.12.20015 року. Однак на участь у торгах не було  жодної пропозиції, в зв'язку з чим процедура була  відмінена.

В 2016 році Фонд соціального захисту інвалідів згідно Закону про Державний бюджет  передбачено здійснення  капітальних видатків за спеціального фонду на суму  2 мільйони 470 тисяч для придбання автомобілів в межах напрямку  фінансування забезпечення  інвалідів. Разом з тим, протягом 2015 року було забезпечено 183 інваліди, з яких один інвалід з числа осіб, які брали участь у бойових діях під час Другої світової війни, 15 інвалідів війни один  в якості гуманітарної допомоги чотирнадцять.

Станом на 01.01.2016 року на обліку в  органах праці соцзахисту для забезпечення інвалідів автомобілями по  Україні перебуває 64 тисячі 665 інвалідів, зокрема  2 тисячі  477 інвалідів війни з числа осіб, які брали безпосередню участь у бойових діях під час  Другої світової війни, та 5 тисяч 81 особа – це інваліди війни інших категорій.

Щодо виплати компенсації на бензин, ремонт та технічне обслуговування автомобілів. Механізм виплати грошової компенсації на  бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів регламентується Постановою 228, і по Україні в 2015 році було виплачено 5,1 мільйона гривень  24 тисячам 42 інвалідам чи законним представникам недієздатних інвалідів, які мають право на ви плату грошової компенсації.

Щодо отримання щорічної разової допомоги до 5 травня: для проведення виплати щорічної разової  грошової допомоги інвалідам війни та жертвам нацистських переслідувань  було передбачено 774 мільйони 372 тисячі 500 гривень, в тому  числі і на виплату допомоги 769 мільйонів 731 тисяча 300 гривень і на поштові    витрати. Разом  грошову допомогу до 5 травня  у розмірах передбачених  постановою уряду  забезпечено  1 мільйон   276 тисяч 700 осіб на загальну суму  772 мільйони  166 тисяч  900 гривень. І так: інвалідам війни першої  групи виплачено  59 тисяч 900 особам виплати були 2 тисячі 835 гривень, інвалідам війни другої групи 46 тисяч 900 особам було виплачено суму 2 тисячі 475 гривень, інвалідам війни третьої групи 40 тисячам 900 особам виплачено 2 тисячі 200   гривень, учасникам бойових дій 208 тисячам  400 особам було виплачено 875 гривень,  особам, які мають особливі заслуги перед  Батьківщиною, виплачено, а це 40 особам, виплачено  2 тисячі 835 гривень. Членам сімей загиблих та дружинам померлих, інвалідів війни, дружинам померлих учасників бойових дій, учасникам війни, жертвам нацистських переслідувань вказаних за життя інвалідам, визнаних за життя інвалідами від загального захворювання, трудового калітства, інших причин, які не одружувались вдруге, 232 тисячі 900 осіб було виплачено по 440 гривень. Учасникам війни та колишнім в'язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання було виплачено 688 тисяч 700 особам по 160 гривень.

Виплату разової грошової допомоги до 5 травня передбачено Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про жертви нацистських переслідувань" у 2016 році передбачено постановою Кабінету Міністрів 141 і встановлено у таких розмірах: інвалідам війни та колишнім малолітнім в'язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнання інвалідом загального захворювання, трудового калітства, з інших причин – по першій групі встановлено 2 тисячі 975 гривень, по другій групі 2 тисячі 600 гривень, по третій групі 2 тисячі 310 гривень. Учасникам бойових дій та колишнім неповнолітнім в'язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, іншим по 920 гривень. Особам, які мають особливі заслуги перед батьківщиною – 2 тисячі 975 гривень, членам сімей загиблих – 475 гривень, учасникам війни та колишнім в'язням концентраційних таборів, інших місць примусового тримання по 170 гривень.

Щодо пенсійного забезпечення. Законами України "Про статут ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про жертви нацистських переслідувань", "Про соціальний захист дітей війни" встановленні підвищення до пенсій особам, на яких поширюється дія цих законів, незалежно від виду пенсій, закону, відповідно до якого призначено пенсію. Розміри таких підвищень у відсотках до розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Так, інвалідам війни І групи встановлюється підвищення у розмірі 50 відсотків, ІІ групи – 40 відсотків, ІІІ групи – 30 відсотків. Учасникам бойових дій – 25 відсотків. Колишнім неповнолітнім в'язням концтаборів, гетто, інших місць примусового тримання – 25. Колишнім малолітнім в'язням, визнаними інвалідами від загального захворювання, трудового каліцтва чи інших причин: для інвалідів І групи – 50, для інвалідів ІІ групи – 40, для інвалідів ІІІ групи – 30. Колишнім в'язням концтаборів, гетто, інших місць примусового тримання – 15 відсотків. Дружинам, чоловікам померлих колишніх малолітніх в'язнів, визнаних інвалідами, – 25, дружинам, чоловікам інших померлих колишніх в'язнів – 10 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Окрім цього, статтями 12 і 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії соціального захисту" передбачено, що учасникам бойових дій у період Другої світової війни та війни 45 року з Японією інвалідам війни ІІ і ІІІ груп з числа учасників бойових дій Другої світової війни, яким виповнилося 80 років і більше, встановлюється підвищення в розмірі, як для інвалідів І групи.

Постановою Кабінету Міністрів 908 "Про підвищення рівня соціального захисту ветеранів війни та деяких інших…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Василь Васильевич, прошу прощения.

 

ШЕВЧЕНКО В.В.  Да-да.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Это все есть на сайте у вас?

 

ШЕВЧЕНКО В.В. Так, цю інформацію можна отримати. Я прошу вибачення.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я бы вам просто рекомендовал бы это вывесить на сайте. А еще лучше, если правильно подготовились бы к этому заседанию, просто сделать методичку и раздать всем присутствующим людям, которые могли бы в своих организациях дальше это привести. Это было бы правильней, чем сейчас просто с голоса это, я думаю, не совсем воспринимается. Во всяком случае, мне лично. Не совсем воспринимается и не совсем слышится. Поэтому просьба: сделайте, ну, такой буклет, который можно было раздать во все ветеранские организации, чтобы люди понимали, что делает государство по их вопросам.

 

ШЕВЧЕНКО В.В.  Дякую, зробимо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Есть вопросы? Нет вопросов? Странно, по логике должны были быть, Министерство социальной политики вопросы. Садитесь, пожалуйста.

Следующее слово предоставляется Федічеву Валентину Николаевичу, директору департамента социально-гуманитарной политики Министерства обороны.

У меня большая просьба сделать то, что я просил сейчас.

 

ФЕДІЧЕВ В.М. (Вимкнено мікрофон)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  С вашего позволения, я понял, что мы уже, наш комитет, это уже и комитет Пашинского стал, то есть мы уже ведем  все полностью функции, то, что касается Министерства обороны.

У меня к вам другой вопрос. А, что мешало вам, исполнительным органам власти, в течении полутора лет в закон, который, сейчас вы говорили про военный туризм, да, закон, который мы дали для участников АТО приравнять их к участникам боевых действий, чтобы Кабмин сделал постанову о 30-ти днях. В законе четко написано, что это регламентируется постановлением Кабинета Министров. Так вот я задаю один простой вопрос. Мы специально, как законодатели это не делали в законе для того, чтобы Кабинет Министров мог маневрировать в своей постанове, в частности то, что вы говорили про летчиков или там спецназ ГРУ, или спецназ "Альфа", который заходит на 5 дней или там на 3 дня, выполняет задачу и уходит. Почему это не сделано за полтора года? Это первое.

Второе. Знаете, мы всегда деятельность нашего комитета я всегда начинал с того чем помочь. Когда говорим, что нужно сделать то или иною действие, помогите, сделайте проект закона, мы его усовершенствуем, потому что мы не знаем всех тонкостей и не должны знать, но, по-моему, еще ни разу не было в комитете, чтобы когда кто-то…

 

______________. (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Чтобы кто-то приносил из ведомств проект закона, понято, что наши специалисты его просматривают, понятно, что мы его редактируем, но основу закона, суть закона эта ваша позиция. Причем… Да, действительно, законопроекты которые предлагаются комитетом принимались на 99 процентов за исключением сегодняшнего дня, когда мы не смогли убедить коллег по Верховной Раде, я имею ввиду "Самопоміч" і "Батьківщину", по поводу ужесточения санкций к работодателю, когда они принимают на работу инвалидов и они просто через суды уходят от ответственности. Мне очень прискорбно, что, я сам достаточно обеспеченный человек, не люблю говорить слово "олигархи", но в этом случае крупные работодатели победили ситуацию в парламенте и не дали возможности провести правильный закон. Но это был ……. единичный случай.

Поэтому просьба, приносите, говорите, больше общаемся и мы проведем все соответствующие законы. Спасибо.

Есть вопросы?

Кстати, маленькая у меня реплика. Вы знаете, да, что мы приняли в первом чтении законопроект, что касается военнослужащих, которые участвуют в АТО, мы их приравниваем к участникам военных действий по поводу выхода на пенсию, в первом чтении данный закон принят. И та несправедливость, которая сегодня есть, она будет уравнена, то есть все будут выходить на пенсию в одном возрасте. Пожалуйста.

 

_______________. Валентин Миколайович, я хотів спитати у вас про процедуру отримання воїнам АТО, які отримали поранення, процедуру отримання інвалідності. Та процедура, яка спочатку йде в системі Міністерства оборони, тобто військово-медична комісія, командир частини, потім ще до того, як він попаде в МСЕК, в Медико-соціальну експертну комісію, там тривалий період, який дуже-дуже проблемний з точки зору проходження і отримання інвалідності. І це питання не вирішено.

 

ФЕДІЧЕВ В.М.  Повністю з вами погоджуюся. …в порядку вона повинна після госпіталю повертатися до військової частини, а це іноді просто неможливо через її стан. Тому абсолютно…

 

_______________. Та ще знайти командира частини.

 

ФЕДІЧЕВ В.М. Тому ви абсолютно правильно кажете, що цей порядок потрібно…

 

_______________. Але, Валентин Миколайович, Президент видав у грудні місяці указ з цього приводу і дав відповідне положення щодо спрощення процедури оптимізації, і ніхто нічого не зробив до цього часу, жодне міністерство, жодне міністерство.

 

ФЕДІЧЕВ В.М. Ми сподіваємось, що після того, як уряд вже став, отримав своє повноваження, міністра оборони … діючий міністр, без очікування, ця проблема є, ми над нею будемо працювати.

 

_______________. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Поскольку парламент имеет контрольную функцию, тогда мы возьмем этот вопрос на контроль. Сколько вам времени нужно, чтобы этот вопрос решить, назовите его сейчас? И что нужно вам помочь по другим министерствам, здесь сидят представители и Министерства социальной политики, и здравоохранения, быстро проведем рабочую нараду и решим этот вопрос.

 

ФЕДІЧЕВ В.М. Хоча цим займається департамент медичний у нас.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Вы как ответственный с Министерства обороны.

 

ФЕДІЧЕВ В.М. … з Міністерства оборони, тому що це дуже для нас важливе питання. Ну, 6 місяців нам дасте?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Если Указ Президента был в декабре, то, я вам скажу, в принципе, хотелось бы вот в конце мая уже видеть. Причем вам больше скажу: если кто-то из бюрократов не дает сделать какую-либо бумажку, я готов с вами идти в любое ведомство, в любое министерство. Потом будут говорить, что это было давление на чиновников и это противоречит законодательству, но что делать?

 

ФЕДІЧЕВ В.М. Я буду це вважати дорученням комітету Міністерству оборони, щоб до кінця травня ці зміни внести.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дякую.

Шафранский Виктор Викторович, заместитель министра здравоохранения, пожалуйста.

 

ШАФРАНСЬКИЙ В.В. Вельмишановний Олександр Юрійович, вельмишановні народні депутати, вельмишановний ……….. Миколайович, учасники слухань! В своїй доповіді я хочу зупинитися на медичних аспектах стану реалізації законодавства у сфері соціального захисту ветеранів війни, жертв нацистських переслідувань та дітей війни.

Хочу зауважити, що медична допомога ветеранам війни, жертвам нацистських переслідувань та дітям війни надається безвідмовно та першочергово згідно з медичними показаннями та знаходиться у пріоритеті діяльності Міністерства охорони здоров'я. Інформую шановних учасників слухань про те, що сьогодні у системі охорони здоров'я держави розгорнуто 29 госпіталів ветеранів війни, які мають потужність у 6 тисяч 500 ліжок. Крім того, ми маємо 20 госпітальних відділень, де розгорнуто 1 тисяча 70 ліжок. А опікується наданням медичної допомоги цій категорії громадян 1 тисяча 200 лікарів, 2 тисячі 600 представників середнього медичного персоналу.

Під диспансерним наглядом сьогодні перебуває 1 мільйон 265 тисяч осіб, із них 168 тисяч учасників бойових дій, 93 тисячі інвалідів війни, 853 тисячі учасників війни, а також 150 тисяч осіб, що прирівняні до них за пільгами. Хочу зауважити, шановні учасники слухань, про те, що пріоритетом нашої  діяльності, безумовно, являється надання медико-психологічної допомоги учасникам Антитерористичної операції.

Інформую вас про те, що станом на березень поточного року на обліку в обласних військкоматах перебуває 70 тисяч демобілізованих учасників АТО, з них 43 тисячі, а це 61 відсоток знаходиться під нашим диспансерним наглядом.

Хочу зауважити і прошу учасників парламентських слухань звернути увагу на наступні цифри, що медичної реабілітації потребує 26 тисяч демобілізованих, фізичної 9 тисяч, психологічної 34 тисячі демобілізованих, а це 76 відсотків від загальної кількості демобілізованих.

Саме тому, робота Міністерства охорони здоров'я та наших структурних підрозділів по областях останнім часом направлена на те, щоб значно покращити саме медико-психологічну складову надання реабілітації  цій категорії хворих.

За результатами медоглядів, диспансерного нагляду розробляються плани реабілітаційних заходів. Визначаються ті  хто потребує різних видів лікування, обстеження, амбулаторного, стаціонарного лікування в лікувально-профілактичних заходах на рівні району або обласних лікарень відповідного профілю, госпіталях, санаторіях, в усіх протезування: зубного, слуховими апаратами, штучними кришталиками та кардіостимуляторами.

Інформуємо вас про те, що на сьогодні найбільший позитивний досвід медико-психологічної реабілітації учасників війни напрацьований у нашій системі госпіталів ветеранів війни. Безумовно це стало можливим завдяки потужній матеріально-технічній базі, наявному рівню фінансування, кадрового потенціалу та зручному територіальному розміщенню.

Інформую шановних народних депутаті та у часників слухань про те, що міністерством постійно проводяться робочі наради із керівниками госпіталів, які направлені на покращення медико-психологісної реабілітації учасників Антитерористичної операції, інвалідів війни. Останнім часом нами, виходячи з того, що найбільшої потреби потребує саме психологічна реабілітація учасників   війни,  здійснена  масштабна робота у всіх 29 госпіталях  щодо введення додаткових посад психологів та психіатрів (за необхідності) для того, щоби  ті пацієнти, які звертаються і  направляються  на стаціонарне лікування у відповідні  госпіталі війни, безвідмовно  отримували цей  вид лікування. 

Хочу проінформувати народних депутатів та учасників слухань про те, що за останні півроку  нами розроблений цілий  ряд клінічних протоколів лікування,  які направлені саме на медико-психологічну  реабілітацію учасників війни. І  для прикладу  назву останній  протокол клінічний, який був затверджений – це клінічний протокол, який  направлений на лікування посттравматичного  стресового розладу, що є власне  основним діагнозом, який виставляється  демобілізованим учасникам АТО, які  перебувають на лікуванні у наших госпіталях.

Потрібно  зауважити також про  Постанову Кабінету Міністрів, яка була розроблена міністерством і  яка затверджена Кабінетом Міністрів на початку цього року щодо збільшення  норм грошових витрат: на медикаменти та харчування з 35 гривень як це було раніше до 55 гривень,  а також на придбання медикаментів і перев'язувальних матеріалів із  40 гривен - до 65 гривен. Довідково хочу поінформувати  шановних народних депутатів та учасників  слухань про те, що станом на сьогодні, для порівняння: на медикаменти у закладах охорони здоров'я виділяється близько 6 гривень на добу, на лікування  - близько  4  гривень на добу.

Міністерством проведений цілий ряд нарад з керівниками закладів для того, щоби проаналізувати  і позитивні приклади.  Інформую про те, що наприкінці березня нами була у Кіровоградській області проведена нарада на яку ми запросили і представників Міністерства соціальної політики, і представників Міністерства оборони,  представників центрів  допомоги учасникам АТО  при обласних державних  адміністрацій , народних депутатів та представників Адміністрації Президента на якій ми аналізували той позитивний  досвід, який накопичений саме кіровоградським госпіталем  ветеранів війни щодо  опрацювання  маршруту пацієнту.

Сьогодні  кіровоградський  госпіталь є, власне, тою позитивною базою, де   напрацьований  маршрут пацієнта і де простою мовою  пацієнт, коли він  звільняється,  у нього не виникає проблем, як йому попасти на лікування до відповідного госпіталю ветеранів війни. Його з радістю приймуть і на первинному рівні, йому нададуть допомогу і на рівні  центральної районної лікарні, і, якщо потрібно, на обласних  закладах охорони здоров'я  для того, щоб  він  якнайшвидше попав на лікування у профільний госпіталь ветеранів війни. Ми рекомендували цей досвід до позитивного впровадження   у інших госпіталях нашої держави.

Завершуючи свою інформацію, я хочу  ще раз підкреслити, що допомога  цій категорії наших громадян  знаходиться у постійному пріоритеті. Ми приділяємо досить багато уваги і шляхом нашої щоденної роботи, і контактами з  народними депутатами і з представниками інших центральних органів виконавчої влади для того, щоб якнайкраще у найповнішому об'ємі задовольнити потребу у медичній допомозі  для цієї категорії громадян.

Дякую. Доповідь закінчена.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Спасибо. Есть вопросы?  ………….

 

ТРІСКАЧ С.М.  Можна запитання?  Запитання, будь ласка.

Тріскач Сергій Миколайович, Українська асоціація інвалідів АТО.  На жаль, хочу  констатувати, що дуже багато фактів звернення до нас як до  громадської організації  людей, які із зони АТО вертаються з гепатитом, туберкульоз, є таке  захворювання, є онкозахворювання. І, на жаль,  лікування сьогодні для них  дуже важко. Ми особисто самі зараз збираємо  ліки з  міжнародних  фондів, з волонтерів із-за того, що Міністерство  охорони здоров'я  не може забезпечити їх  ліками.

Чи передбачається якійсь у  подальшому такий фонд чи процедури, які би передбачали от таких людей  лікувати  безкоштовно за рахунок якихось фондів  чи державної підтримки?  Дякую.

 

ШАФРАНСЬКИЙ В.В. Хочу проінформувати вас про те, що фінансування медичної допомоги, в тому числі і цій категорії хворих, здійснюється за бюджетними програмами, розпорядником яких є Міністерство охорони здоров'я. І ті захворювання, які ви зараз назвали, вони саме зараз закупівлі через міжнародні спеціалізовані організації проводяться Міністерством охорони здоров'я. Я можу проінформувати вас про те, що сьогодні розпочався процес заключення договорів із постачальником. Я думаю, що найближчим часом ці ліки, які закуповуються через міжнародні спеціалізовані організації, почнуть поступати в регіони нашої держави.

Однак хочу зауважити також про те, що в рамках децентралізації, яка є дуже позитивним трендом і напрямком розвитку нашої держави, сьогодні все більше повноважень і фінансування передається на місцеві органи виконавчої влади. Сьогодні обласні державні адміністрації або інші розпорядники бюджетних коштів на місцях мають можливість закуповувати ті ліки, які необхідні для лікування тієї чи іншої категорії хворих.

Відповідаючи на останнє ваше запитання, хочу зауважити, що у випадку розробки та прийняття Закону "Про загальнодержавне обов'язкове медичне соціальне страхування" кожен громадянин нашої держави, незалежно від того, чи він проживає у місці, чи в селі, отримає однаковий та гарантований доступ до медичної допомоги. Ця робота зараз розпочата.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. На самом деле это комплексный вопрос вообще реформирования здравоохранения и здравоохранение должно перейти на страховую медицину. Тогда Министерство обороны должно страховать солдат, военнослужащих и соответственно потом выплачивать страховку на покупку лекарств.

Мы, честно говоря, так думали, что того мигистра, которого приглашали в правительство с Грузии, что он будет реформатором ы подобного плана все законы будут сделаны за 2 года. Но кроме, извините за выражение, демагогии, ничего не произошло, это объективно я вам говорю. Не то что там хочется там что-то спихнуть на кого-то. Я надеюсь все-таки, что и Президент сейчас, и Кабинет Министров, и Верховная Рада именно вопросы реформирования здравоохранения будет максимально приложено все. Потому что это ключевое, откуда возникают все остальные вопросы, то, что касается и здравоохранения,  связанного  и с пенсионерами, и с участниками АТО, и всех категорий.

И, кстати, я вам скажу, когда проводиться социологию, то первый вопрос, который людей волнует, это самое большое количество, 60 процентов говорит вопрос здравоохранения. То есть даже не вопрос не большой зарплаты, не вопрос пенсии, не вопрос проезда, а вопрос здравоохранения, 60 процентов населения Украины   первое, на что дает ответ, именно здравоохранение.

(Загальна дискусія)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Будь ласка.

 

_______________. Дякую, Олександр Юрійович, і дуже дякую вам, що ви  підтримуєте те, що сьогодні більшість ветеранів, літніх людей, на першому місці як головне питання ставлять питання медичного обслуговування …. забезпечення… (Не чути)

 Навіть… відсотків, майже всі 100 відсотків… (Не чути)

 Перше питання… реалізації постанови Кабінету Міністрів про яку ви згадали в своєму виступі, тобто Постанова ще  від 27 січня… щодо збільшення….

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Просьба, представьтесь для стенограммы, чтобы потом…

 

_______________. (Не чути)

Не могли б ви проінформувати нас як вона реалізовується? … (Не чути) госпіталям… через Міністерства охорони здоров'я…  медико-соціальному центру…

 

_______________. Я готовий відповісти на ваше питання, я зрозумів суть питання.

 

_______________. (Не чути) …питання. Воно дуже болюче питання і ви знаєте також і Олександр Юрійович знає … звернення … які постраждали під час бойових дій в Донецькій та Луганський області і отримали порання, контузії, питання досі не вирішено. Тобто, коли збираються наради, то кажуть, що це залежить від Міністерства охорони здоров'я, до сьогодні… не дозволяються ставити діагноз, що вони отримали поранення під час бойових дій. Чи вирішено   питання … чи ні? Чи можуть вони  лікуватися в госпіталях ветеранів війни …  Міністерства охорони… (Не чути)

 

ШАФРАНСЬКИЙ В.В.  Дякую.

Відповідаючи на перше ваше запитання, хочу сказати, що сам процес погодження цієї Постанови про збільшення норм витрат, він був досить тривалим, оскільки було потрібно пройти погодження не тільки центральних органів виконавчої влади, а також і обласних державних адміністрацій та Київської міської. Цей процес ми все-таки старалися якнайшвидше пройти, і він був завершений, був погоджений, постанова вступила в дію. Сьогодні із 29 госпіталів ветеранів війни 27 перебувають у підпорядкуванні обласних департаментів або управлінь охорони здоров'я. Там питання щодо фінансування згідно постанови, яку ви згадали, вирішено, оскільки місцева влада вирішила питання щодо збільшення норм фінансування відповідно до затвердженої постанови. Залишилося робоче питання, яке ми сьогодні вже розглядали перед початком цієї роботи, із двома нашими закладами, які підпорядковуються Міністерству охорони здоров'я. Це наш український медичний центр медико-психологічної реабілітації, який розміщений в Циблях Переяслав-Хмельницького району, а також наш госпіталь, який розміщений у Пущі-Водиці.

Ми зберемо робочу нараду, на яку ми запросимо і керівників госпіталів, і керівників наших структурних підрозділів, для того щоб опрацювати і випустити той методичний документ, який дозволить і цим двом закладам почати отримувати збільшені норми фінансування.

Стосовно вашого другого запитання. Я би все-таки просив вас деталізувати його. Якщо можна, ми з вами після парламентських слухань поспілкуємося, оскільки, безумовно, ………… - це є болюче питання і по них є дуже багато питань. Давайте ви деталізуєте це запитання – і ми його опрацюємо в робочому порядку, для того щоб вирішити питання надання медико-соціальної експертної допомоги жителям Донецької і Луганської областей. Це болюче питання, згоден, але давайте його опрацюємо. Я до ваших послуг.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я маленькую реплику скажу. Вы знаете, что в этом Кабинете Министров, в том числе благодаря нашему комитету, создано Министерство оккупированных территорий, временно перемещенных особ и всех территорий, которые были в близлежащих к военным действиям, то есть Донецкая, Луганская, часть Херсонской области, чтобы как раз это министерство стало координатором между Министерством социальной политики, Министерством здравоохранения и решало вопросы людей, которые все-таки решили остаться жить в Украине, не переехали в Россию, это порядка полутора миллиона человек, ну, временно перемещенные особы, знаете, да. Порядка полутора миллиона человек, которые с Донецка, Луганска и Крыма, приняли решение жить в Украине, а не в оккупированных или в России. Поэтому, я думаю, что в течение ближайшего времени вся координация будет налажена между министерствами.

К сожалению, это нужно министерство было создавать еще два года назад. Все страны, которые подвергались подобного плана действиям, там если брать: Грузия, Балканские страны, подобного плана министерства были, создавались сразу же, когда моментально, когда это происходило. В этом случае могу сказать только одно: лучше позже, чем никогда.

 

_______________. Олександр Юрійович, я вибачаюсь, ви мене попросили, щоб я представилась.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я для стенограми, я для стенограми просто.

 

МОЙСЕЄВА А. Да. Рада організацій ветеранів України, заступник голови Мойсеєва Ангеліна……….

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я вас знаю. Я просто для стенограммы попросил это сделать.

Валерий Михайлович, пожалуйста.

 

СУШКЕВИЧ В.М. Дякую.

Я хочу-хочу запитати вас, вірніше уточнити. ……….. з асоціації воїнів АТО сказав проблему про лікування воїнів АТО. Знаєте, те, що, в принципі, лікують, скажімо, окремі випадки якісь можуть бути, що несистемні, що не лікують. Великим чином лікують, але питання іншого порядку. От він назвав: гепатит, туберкульоз ………… інфекційні захворювання. Я з цього приводу звертався до вас. Справа в тому, що аналізи по гепатиту, по гепатиту особлива ситуація, тому що в результаті переливання крові воїнам АТО, на жаль, …….. статистика зараження. І вони не можуть оплатити аналізи, їх треба здавати ………….. І практично не передбачено ні в МОЗі, ніде те, що ці аналізу можуть, якось вартість сплачувати. Фірми знижують на кілька відсотків там вартість цього аналізу, особливо по гепатиту, але в цілому ні. Люди звертаються з приводу, якось треба ж контролювати. В мене прохання якось, яка відповідь на це питання?

 

ШАФРАНСЬКИЙ В.В. Шановний Валерій Михайлович, безумовно, ця проблема існує. Безумовно, кількість осіб, які повертаються з зони АТО із інфекційними захворюваннями, вона процент(ар)но є досить високо. Ми це питання розглядали на одному з наших, на одній з наших робочих нарад нещодавно.

Є проблема у тому, що, наприклад, у Донецькій і Луганській області ми сьогодні не можемо надавати цю послугу обстежування, виходячи з тих причин, що спеціалізована медична допомога залишилася на тимчасово окупованій території. Але ми вирішили це питання наступним чином. Сьогодні ті хворі, які проживають або перебувають на  території Донецької і Луганської області, вони направляються для обстеження у найближчі заклади, зокрема, Харків, проведена робота, і, відповідно, досягнено домовленості з департаментом охорони здоров'я, Полтава, Запоріжжя та Дніпропетровськ.

Що стосується нестачі реагентов, це теж правда, це питання опрацьовано і піднято питання про винесення і збільшення фінансування саме  на закупівлю обладнання та реагентів, яке дозволить забезпечити безкоштовне обстеження цій категорії громадян, і, відповідно, призначення лікування, і, відповідно, я сподіваюся, якнайшвидшого одужання.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Есть еще вопросы? Ну, слава Богу! Садитесь.

 

ШАФРАНСЬКИЙ В.В.  Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Артур Валентинович Деревянко, председатель Государственной службы по делам ветеранов войны, участников боевых действий и участников АТО.

 

ДЕРЕВЯНКО А.В. Шановний Олександр Юрійович, шановні народні депутати, шановні присутні на парламентських слуханнях! Хотів би, продовжуючи виступ першого заступника міністра, який Василь Васильович надав інформацію по статистиці, яка проходила за минулий рік, яка є в цьому році, хотів би проінформувати, що на теперішній час ми  маємо  204 тисячі 211 учасників бойових дій, які зареєстровані в єдиному державному реєстрі, яким опікується служба. До цього реєстру що ми зробили на протязі минулого  року, рішенням уряду надається інформація з Державного кадастру щодо виділення земельних ділянок, і ми цю інформацію також заносимо в реєстр і робимо всі відмітки, які можна і можливо робити, і вдосконалювати цей реєстр, щоб бачити все проходження учасником антитерористичної операції як санаторно-курортне лікування, так  психологічну реабілітацію, а  також  отримання деяких пільг – те, що має надавати держава.

Коротко пройдусь по законодавчим актам, які на протязі минулого року,  ви знаєте, що Законом  України номер 291 стаття 6 Закону про статус ветеранів  війни  і гарантії їх соціального захисту, була доповнена  новим пунктом щодо надання добровольцям статусу учасника бойових дій. З метою  спрощення надання статусу, службою  були надані  рекомендації і свої зауваження до зміни, до 413 постанови щодо спрощення надання цього статусу, але на превеликий   жаль, силовими міністерствами ця ініціатива  не підтримана. Не підтримана і на теперішній час ми маємо  більше 30 справ в судах по яким служба  проводить і будемо казати "втягнута в суди" якраз по добровольчим підрозділам. 

Але є позитивні  зрушення і Міністерство оборони, і будемо казати так опікується батальйоном "Айдар",  який у нас був  проблемний і є зрушення  в цьому   плані  щодо поранених,  щодо загиблих і Генеральний штаб веде активну роботу. Але хотілося б знову таки,  щоб     силові відомства – це як і Міністерство  внутрішніх справ теж, у них найбільша кількість добровольчих батальйонів,  щоб вони взялися до цієї проблеми і повернулися обличчям.    На даний момент проблема ця є і вона  поки що не вирішена.

Сьогодні вже піднімалося питання щодо ВЛК і МСЕКів. Знову таки, на теперішній час, законодавчо врегульовано хто може і повинен надавати  статус інваліда війни і сімей загиблих, але механізм поки що не працює. Не працює, ну,  я думаю, що  тут треба знову   таки якась сильна воля і я думаю, що новий уряд поєднає  ці направлення, щоб військово-лікарські комісії,  по можливості (особливо це стосується   силових відомств), надавали статус, вірніше не статус, а  визнавали  інвалідами війни тих добровольців, які брали участь разом з цими підрозділами, а управління соцзахисту на місцях не давали йому учасника, вірніше інваліда війни загального захворювання, а брали до уваги всі необхідні і існуючі документи і не дивилися на повний перелік. Треба бути трошки об'єктивними і розуміти, якщо якась довідка і відсутня треба іти на те, щоб людина отримували ці і виплати і соціальні гарантії. Поки що це один із тих напрямків над яким працює служба.

Слідуюче. По програмам, коротко пройдусь, по яким опікується наша служба, це програма протезування осіб, які втратили функціональні можливості кінцівок і за технологіями, які відсутні на теперішній час в Україні. В минулому році нами було відпротезовано всього 11 учасників бойових дій. Але хочу вам доповісти, знову таки, кошти були виділені великі, але ми відпротезували всіх, хто був готовий до протезування, жодна особа, яка повинна, вірніше всі особи, які повинні вони всі відпротезовані. В цьому році нам добавили ще одну програму, це, знову таки, по новітнім технологіям, це програма регенерації, це відновлення кісток, відновлення інших органів, яке є теж дорого вартісне, але це заміняє, може замінити високовартісне протезування і повернути людину до життя. На теперішній час у нас в декількох клініках знаходиться 40 осіб, які проходять по цій програмі, такого ще ніколи не було, але знову-таки протезування високо вартісне і близько 400 мільйонів буде направлено на виконання цієї програми. Вона нова і перший, будемо казати, квартал цього року ми витратили на те, щоб розробити нормативні документи на відпрацювання і порядок використання коштів. По протезуванню, те, що немає у нас в Україні, це в основному верхні кінцівки з біоелектричними протезами, у нас є 40 чоловік, яких ми готуємо, всі, хто буде готовий ми їх відпротезуємо, коштів виділено достатньо. Якщо кошти будуть залишатися по рахунку  першого півріччя ми ці кошти перенаправимо на  Фонд соціального захисту інвалідів. Всі, хто  будуть готові,  я думаю,  в цьому  році ми цих 40 років  відпротезуємо. Але зараз  ми знову-таки заводимо  ці новітні технології і вчимо наших протезистів разом з канадськими спеціалістами у Львові протезується  три учасники антитерористичної  операції  новими міоелектричними протезами за допомоги знов-таки волонтерів.

Слідуюча  програма – це  забезпечення  житлом, яке  є теж одним  із проблемних   питань, яким опікується служба. Знову-таки питання по закупівлі житла для всіх, хто втратив  функціональні можливості нижніх кінцівок, у минулому році всі, хто став на чергу, ми всім купили  48 квартир. Знову-таки  кошти залишилися, кошти повернули у державний бюджет. В цьому році  вже  у нас  17 учасників АТО отримали гроші до обласних державних  адміністрацій і ще   27 учасників ці кошти отримають.

Пропозиція від державної служби, що треба змінювати, я не знаю, може і на законодавчому рівні, в плані того, що треба реанімувати програми, які у нас були і працювали раніше. Це забезпечення  житлом  воїнів-інтернаціоналістів, забезпечення житлом по різних  програмах. Ви пам'ятаєте, у нас були  програми 1,5 відсотка  від прибутку  підприємств. Були програми  40 на  60, 50 на 50 та інші, плюс надання позик на будівництво житла. І треба  їх реанімувати, тому що ми  практично забули за тих учасників антитерористичної  операції  та інших ветеранів, які теж потребують цієї уваги, ті,  хто не поранені  і не загиблі.

Про заходи психологічної реабілітації. Ви знаєте, що  знову-таки  в минулому році у нас була  недоопрацювання або невикористання коштів державного бюджету, майже  25 чи 27 мільйонів у нас повернулося в державний бюджет. Але  це було  знову-таки не з нашої вини, бо  6 нових  програм, які ми опікувались службою були новими не тільки для нас, а були новими також і для Міністерства охорони здоров'я, і ті протоколи, які сьогодні Віктор Вікторович сказав, ми сумісно працюємо, щоб ці програми реалізувати. На теперішній час у нас за перший квартал через наші центри психологічної реабілітації, які ми отримали у своє керування вже пройшло тисячу 819 учасників Антитерористичної операції, а також 2 тисячі 502 членів їх сімей.

Психологічну реабілітацію, яка запланована у нас, чотири установи, які працювали у прошлому році за перший квартал продовжили ми з ними договори і через них пройшло фінансування більше 5 мільйонів гривень. Проведена відкрита закупівля послуги психологічної реабілітації, результати будуть на кінці сьогоднішнього  тижня. І ми просимо, залучаємо, хочемо залучити всі шпиталі ветеранів війни до цієї роботи, але, на жаль, поки маємо тільки 4 шпиталі, які вийшли по цій програмі. Хочемо, щоб в цій програмі також брали участь і волонтери, і спеціалісти, які мають досвід, щоб покрити цією мережею всю країну.

Слідуюча програма – це соціальна і професійна адаптація, яка в минулому році запрацювала тільки останні три місяці 2015 року у зв'язку з тим, що були не врегульовані законодавчо деякі моменти. Ми, знову-таки, з метою децентралізації спустили кошти рішенням уряду, хоча там і  витратили це два місяці до районного рівня. І на теперішній час маємо позитивний результати.

Що хотілося б по цій програмі попросити може і Комітет Верховної Ради, щоб на законодавчому рівні допомогли нам вирішити питання отримання другої вищої  освіти учасниками Антитерористичної операції, бо ця програма виходить за один фінансовий рік. Якщо, можливо, таке зробити, такі зміни, що ми будемо перенавчати і направляти людей в одному фінансовому році, а звітність отримувати  в слідуючому, тому що це, як мінімум, потрібно півтора року, і  це ми можемо робити просто вирішити це, я думаю, там і з Міністерством фінансів, може через комітет Верховної Ради. Тому що прецеденти такі є. І соціально-професійно адаптація, ви знаєте, що нас зобов'язує Міністерство фінансів робити, щоб перелік  спеціальностей, по яких ми  перенавчаємо військовослужбовців , звільнених в запас, вони вимагають від нас, щоб цей перелік професій був такий же самий, як в центрах зайнятості. Але реально ми знаємо і бачимо, що ті спеціальності, які є в центрах зайнятості, не відповідають сьогоденню. Є дуже щільна співпраця у нас з роботодавцями  по містах, районах і областях, де специфічні спеціальності, які ми перенавчаємо, з послідуючим працевлаштуванням. І це може бути або дві, або три професії особливо в таких містах як… де знаходиться    Рівненська АЕС, в Славутичі, де люди працюють в основному  на Чорнобильській станції. І таких професій ну їх практично немає у широкому вжитку.

Я думаю, що всі кошти по програмам, які нам заплановані, ми в цьому році використаємо по-максимуму. Хотів сказати, що Міністерством соціальної політики був зроблений… ну будем казати так, прогресивний крок вперед. Ми об'єднали чотири програми в одну, що дасть нам змогу маневрувати без змін до бюджету коштами в рамках однієї програми щодо соціальної професійної адаптації, психологічної реабілітації та санаторно-курортного лікування.

Знов-таки хотів би сказати щодо ветеранських організацій,  голови яких в основному це самі мощні, будем казати, сильні організації, які сьогодні присутні. Є трохи непорозуміння ветеранської спільноти щодо того, що забули ветеранів старшого покоління, особливо тих,  хто у роки Другої світової війни, у нас такі ще є, програми по ним на протязі цих двох років практично не працюють. Жертви нацизму теж не в повному обсязі, а також ветерани середнього покоління, це ті, хто приймав участь у миротворчих операціях та в інших локальних конфліктах. Основною проблемою, якою бачать зараз, що мета децентралізації і розмежування фінансування треба робити не для всіх однаково, а робити так, щоб це було комплексно. Наприклад, до ветеранів Другої світової війни, які зараз вже мають за 85 років, зрозуміло, що вони не можуть виходити на конкурсних засадах для фінансування. Для них треба зробити фінансування може б на старому рівні, а для ветеранів молодого покоління робити так, щоб вони фінансувалися і проводили всі свої заходи на конкурсних засадах.

Слідуючий момент щодо створення національного центру психологічної реабілітації. Ми знову ж таки працюємо з академією наук, з провідними психологами, щоб все-таки зробити єдиний методичний центр психологічної реабілітації, щоб це був центр, в якому б проходили реабілітацію реальні підрозділи, щоб були фахівці і ми цих фахівців готували для того, щоб вони працювали по всій країні. Це наш, будемо казати, спільний проект з Міністерством охорони здоров'я і ми рухаємось в цьому напрямку, хочемо також, щоб дуже активно включилося Міністерство освіти і науки.

Ну, і завершуючи свій виступ, буду просити і комітет Верховної Ради, щоб надали нам може, як то кажуть, методичну допомогу щодо тих регіонів України, де змінюються там керівники областей і все інше, дехто рушить всі органи соцзахисту і ту систему, яка працювала, і реально маємо те, що маємо. Що за минулий рік в таких містах як Київ, не витрачено жодної копійки по деяким напрямкам, в Одеській області практично теж нуль, в інших областях, знаєте, ну, цифри, вони є, я ці всі цифри надам. Але навіть в Донецькій і Луганській області дехто працював по програмах, що, знаєте, є показником того, що люди прагнуть перш за все до миру і перш за все піклуються про тих людей, хто цієї допомоги потребує.

Доповідь закінчив, готовий відповісти на питання.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Первое – то, что касается областей, дайте статистику. И я пойду и к Президенту, и к Премьер-министру, потому что я понимаю, что у нас многие губернаторы просто больше любят говорить на эфирах, чем делать работу. К сожалению, это такая заразная штука – популизм, она была, есть и будет.

Следующее, что хочу сказать, по поводу законов вы знаете: то, что касается любого законодательства, законов, садимся вместе и выписываем, проводим закон. По-моему, у нас точно с этим проблем нету.

Следующее. Наверняка, новый Премьер-министр захочет делать изменения в бюджете. Это неминуемо и это логично. Поэтому сразу обращаюсь ко всем ветеранским организациям, к соответствующим министерствам: давайте свои просьбы, предложения, что касаемо изменений в бюджет. И я думаю, что мы многое сможем исправить из того, что было ранее. Поэтому в соответствующие ведомства давайте. Вот то, что касается ведомства Артура Валентиновича, то, что касается Минсоцполитики, Минздрава, Министерства обороны, прямо код, какие статьи нужно изменить. И у нас полные есть союзники бюджетный комитет, и все-таки и Премьер-министр. Поэтому я думаю, что мы все соответствующие изменения будут приведены. И там, где плохое финансирование или нужно что-либо исправить, мы будем над этим работать и исправлять.

Есть вопросы к Артуру Валентиновичу? Пожалуйста. Микрофончик включите.

 

ТРІСКАЧ С.М. Артур Валентинович, насамперед хочемо подякувати вам. (Тріскач Сергій Миколайович, громадське об'єднання "Українська асоціація інвалідів АТО") Хочемо подякувати вам від членів нашої організації, від АТОшників і вашому колективу за ту роботу плідну, яку ви ведете серед ветеранського руху. Це, дійсно, великий об'єм і гарна подяка вам.

В мене таке запитання, думаю, може до вас, може, до членів комітету. Такий випадок: був Майдан гідності, людина з донецька приїхала на Майдан гідності, він афганець, приймав участь в 8-й афганській сотні. Після Майдана гідності поїхав в зону АТО. "Айдар", прослужив в зоні АТО, отримав поранення, вернувся назад. В Донецьк він не може вертатися. Він сьогодні має і статус біженця, і статус ветерана війні в Афганістані, і статус учасника АТО, а сам в реальності бомж. В нього немає ні квартири, немає ні допомоги, ну є допомога, но вона така реально ніяка. То єсть він ліки сьогодні, ми його там допомагаємо з ліками. Людина як патріот України, сам з Донецька, віддав все своє здоров'я, втратив житло і сьогодні немає в нього де жити. Він реально переймається серед друзів, реєструється там, допомагаємо в реєстрації.

Питання: чи передбачено от для такої категорії людей виділення квартир безчергово, позачергово, виділення, можливо, якоїсь допомоги, виділення, можливо, якоїсь цих же земельних ділянок, які виділяються учасникам АТО? Чи може під це потрібно закон, який би вирішив проблему цієї категорії людей? Дякую.

 

ДЕРЕВЯНКО А.В.  Дякую за запитання.

Я знову-таки хотів би сказати, що виділення земельних ділянок, це в основному прерогатива місцевих органів влади і вони опікуються виділенням земельних ділянок. По нашій програмі у нас такого житла не передбачено і знов-таки питання: де цей хлопець проходив службу? Якщо він був в Збройних Силах або МВС, то треба звернутися до них. А якщо він був просто доброволець, ну знову-таки я наголошував на те, що по цих програмах треба більш гнучким методом проводити реалізацію цих програм. Тому що ми закриті в межах законодавства тільки для інвалідів ІІ-І групи, сім'ї загиблих і ті, хто втратив функціональні можливості  нижніх кінцівок. Гроші наче є, але використати   їх, ми  не маємо права. Я не знаю, ну,  це може  Міністерство оборони, або  силові відомства  дадуть інформацію.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Это частный случай и понятно, что невозможно     законодательством  отрегулировать   на сто процентов систему и всегда будут какие-то частные случаи, которые  тяжело сделать.  И поэтому, пускай этот человек придет в секретариат комитета, и я думаю, что   мы поможем решить этот вопрос.

 

_______________.  (Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Пускай придет, расскажет  случай, а мы посмотрим, просто много, или нет, таких случаев,  и если много, будет выписан закон.  Но это такой, это сложный механизм,  поэтому, в данном случае, пускай человек придет в секретариат и мы ему,   от комитета, я думаю,   что решим вопрос. То есть, ему самое главное, я понимаю, прописаться где-то, чтобы дальше губернаторы могли вести свою работу.

Есть еще вопросы к Артуру Валентиновичу?

Евгений Рыбчинский. 

 

РИБЧИНСЬКИЙ Є.Ю.  Артуре Валентиновичу,  чи усі  регіони  України зараз мають чинних представників вашої служби на місцях і  де є прогалини, і де ви задоволені, а де незадоволені  їхньою роботою. Дякую.

 

ДЕРЕВЯНКО А.В.  На теперішній час у нас поки-що є прогалина по Тернопільській області, але кандидат вже є,  він зараз   демобілізується. Практично в усіх областях у нас є  представники, де один, де два чоловіки і 90 відсотків із них – це  учасники бойових дій. А другі  особи, яких ми брали – це практично всі волонтери, або ті,  хто займався волонтерською діяльністю в областях, яких знають і  центри допомоги ветеранам АТО, і люди, які  працювали. Дехто з них поки що не має того достатнього досвіду   праці на державній службі, але бажання у хлопців є. І поки що, ну  в мене немає таких,  я сказав би, хто погано працює: немає досвіду,   так, але працюють    практично  всі. І якщо допомогу хтось  може надавати, я кажу методично, і губернатори, вони працюють щільно з усіма ветеранськими  організаціями, включаючи ветеранів АТО, не забуваючи ветеранів старшого покоління.

 

РИБЧИНСЬКИЙ  Є.Ю. По  губернатору Тернопільської області, по  Барні, я давав вам контакт. Хіба він не дав людей?

 

ДЕРЕВЯНКО А.В. Ні, от якраз вони дали, але зараз процес працевлаштування, конкурси…

 

РИБЧИНСЬКИЙ Є.Ю.  Ясно, тобто, в принципі  все гаразд?

 

ДЕРЕВЯНКО А.В. Кандидатура є, ми йдемо як процес погодження і  працевлаштування.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Есть еще вопросы?

Хочу сказать, кто не знает, Артур Валентинович  сам боевой офицер, сам участник боевых действий, поэтому как никто знает проблемы эти, поэтому на своей должности находиться.

Хочу представить еще народный депутат, если кто-то хочет от них выступить, это Евгений Рыбчинский. Михаил Гаврилюк и…

 

_______________. З місця чи..?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Давайте решим следующим образом, чтобы только не одни чиновники выступали, может тогда по очереди делать, депутат –  кто-то из общественной организации. Нет возражений?

Прошу, слово даем Евгению Рыбчинскому.

 

РИБЧИНСЬКИЙ Є.Ю. Я не збирався виступати, але я почув виступ шановного Валентина Миколайовича з Міноборони і вирішив все ж таки кілька тез накидати і не те, що натомість, а просто додати до того, що ви сказали.

Почну з того, що армія є запорукою державності і основою національної безпеки будь-якої країни. В багатих країнах – багаті армії і воєннослужбовці живуть з достатком, виходять на пенсії і живуть на Майямі. У нас, на жаль, країна, яка 80 відсотків населення має за межею бідності, тому, власне, ми маємо таку саму армію, але в армії, мені здається, у нас трошки краще ніж на багатьох районах нашої не безмежної, але великої батьківщини.

Скажу так, що, на жаль, за 25 років нашої незалежності ту потужну економіка, яка була було зруйновано, тобто бази для того, щоб армія стала потужною просто не було. А той дух, який був в армії він практично був знищений – це показали перші дні війни на Сході, перші дні АТО, коли фактично ….. бездіяло. І, якщо б не добровольчі батальйони, я думаю, що кремлівський чобіт був би вже на Хрещатику.

Тому ми маємо завдячувати нашій свободі і незалежності тим батальйонам добровольчим, які фактично відразу відреагували на цю агресію і стали на захист нашої батьківщини. І, в принципі, цей комітет, який ми представляємо, він раніше називався інакше, ви ж знаєте, це був комітет тільки ветеранів і інвалідів, зараз це комітет учасників бойових дій, АТО. І я думаю, що ту цифру, яку ви назвали, що звільняється зараз 43 тисячі військовослужбовців і це за програмою, і натомість робиться 20 тисяч робочих контрактних місць, і в основному це за рахунок волонтерів, і учасників бойових дій. Я правильно зрозумів вас?

 

_______________.   Є контрактники, які зараз прийшли і приходять на військову службу, я сказав 5, 7 тисяч щомісячно, і прийшло вже 20.

 

РИБЧИНСЬКИЙ Є.Ю. Вже прийшло 20.

 

_______________. Вже прийшло 20. Більшість з них учасники АТО.

 

РИБЧИНСЬКИЙ Є.Ю. Я хотів би ще нагадати, що якщо б ВСУ і Генштаб нормально працювали, у нас би не було "Іловайського котла" і не було б Дебальцевого, вони фактично здали наших добровольців і ми це прекрасно знаємо. Тому задача нашого комітету передусім сьогодні, поки ще не закінчилися бойові дії там, робити все можливе для того, щоб ті, хто приходять з фронту, мали повагу, мали реабілітацію і мали ті пільги, якими користувалися завжди ветерани війни. Це основна задача на сьогоднішній день.

Я дуже вдячний за те, що ви опікуєтесь цими людьми і вам, Артур Валентинович, теж дуже завдячую. І хочу сказати, що ми робили і робитимемо все можливе для того, щоб в законний спосіб полегшити їх життя. Правда, Олександр Юрійович? Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибо за выступление.

Сейчас бы хотел дать слово Сушкевичу Валерию Михайловичу, это Уповноважений Президента України з прав людей з інвалідністю.

 

СУШКЕВИЧ В.М. Дякую, Олександр Анатолійович. Я дозволю собі двічі подякувати вам і комітету  за той  законопроект, який сьогодні  був, на жаль,  не зрозуміло, вірніше, мабуть, зрозуміло не проголосований з боку  лобістів, які проти працевлаштування людей з інвалідністю. І друге. За розгляд цього  питання, яке надзвичайно актуальне з точки зору того, тих трьох поколінь, шановні колеги, які зараз в залі знаходяться.

Я дуже  хочу згадати… Я дякую, до речі, Артуру Валентиновичу, що   він персонально  згадав ветеранів  Другої  світової війни, які насамперед повинні бути вшановані нами, тому що попереду   День Великої Перемоги. І цю люди зробили українську державу, вони  завоювали  її, перші завоювали  її українську незалежність і зберегли  українську землю від окупантів.  Безумовно,  жертви нацистських  переслідувань, які також  з цього покоління. Друге покоління, я хотів би подякувати і згадати, це:  афганці, це  ветерани локальних війн, які також в залі  знаходяться. І, безумовно, наші воїни АТО, герої,  які  сьогодні   захищають нас на  Сході.

Знаєте, я послухав  позитивні доповіді представників  міністерств, як би не знав  про реальні  проблеми ветеранів війни, жертв нацистських переслідувань та дітей війни ще, то подумав,  що у нас  з цього приводу все так добре,  що немає  вже чого робити. Але реальний стан виконання нашого законодавства сьогодні, на мою думку,  чи не найгірший за всі роки  незалежності. Це реалії. І відповідальні особи міністерств… Олександре Юрійовичу, от сьогодні  20 квітня, комітет проводить засідання, а тільки до сьогоднішнього дня не подали, як це  завжди буває,  до   9 травня План  заходів з відзначення в 2016 році Дня пам'яті та примирення, Дня Перемоги  над  нацизмом у Другій світовій війні. Сьогодні кажуть, з голосу пролунає в Кабміні  подання цього плану  заходів. Чого чекали і чого так пізно, чому ніхто цим не займався відповідальні особи в Міністерстві праці і соціальної політики, мені не зрозуміло. Затягнули дуже.

Продовжу про забезпечення, вірніше, незабезпечення пільг і гарантій  для інвалідів війни. Стаття  13 Закону України…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Только я не в Кабмине работаю,  а так все в порядке. 

 

СУШКЕВИЧ В.М. Что-что?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Только  я не в Кабмине работаю.

 

СУШКЕВИЧ В.М.  Ні, я просто до чого. Ви зробили засідання комітету, ви розглядаєте, розумієте. А міністерство до цих пір плану не входило, ви розумієте. От чому. Комітет пам'ятає про цю дату і робить відповідний захід, а план ніхто не подає. А 9 травня, люди чекають.

 

_______________. (Не чути)

 

СУШКЕВИЧ В.М.  То оце ж я і кажу, що треба, треба думати, чому вони так працюють. Законом "Про статус ветеранів війни і гарантії їх соціального захисту" передбачено три десятки пільг і гарантій. Натомість фактично за моєю оцінкою тільки чверть з цих гарантій і пільг більш-менш забезпечуються державою. Надбавки до пенсій, пільги на ЖКГ, разова допомога до 9 травня, яка ще невідомо, як буде. Це те, що сьогодні окремі моменти, які виконуються. Ну, і декілька пільг, які не потребують фінансування. Всі інші пільги і гарантії для інвалідів, вони практично, вони не виконуються. Про реалізацію десятка пільг, які, скажімо, преференції, які передбачені для ветеранів, інвалідів війни, практично сьогодні ніхто й не згадав: забезпечення ліками, зубопротезування, фінансування капітального ремонту житла, одержання позик, звільнення від сплати податків, встановлення телефонів і так далі. Не згадали, бо ніхто цих пільг, гарантій на сьогодні, на жаль, не контролює, не має контролю. Хочу нагадати, що саме ці люди мають відношення до української держави для того, щоб завоювати її можливості розвитку.

На жаль, під час виступу представників органів виконавчої влади я не почув ні цифр у динаміці, ні порівняння, ні розкриття фактичних обсягів проблематики по кожному напрямку фінансування. Ну, фактично формальний звіт в абсолютних цифрах, які нічого не говорять. Сьогодні, наприклад, так, хіба може сьогодні інвалід війни, відповідно до законодавства, скористатися своїм правом на безкоштовне отримання ліків? Немає статистики з цього приводу МОЗу взагалі. Хіба інваліди війни щорічно безплатно та позачергово забезпечуються санаторно-курортним лікуванням, як того вимагає закон? Безумовно, на жаль, цього немає.

Мінсоцполітики, бачу інформацію, загальну цифру дало по ветеранам війни як, скажімо, загальну температуру по палаті. Бо фактично немає звітування, що забезпечується реальне, …… законодавство, яке є. Озвучити, наприклад, розмір за компенсацій за невикористане санаторно-курортного  лікування взагалі соромно, 350 гривень за невикористану путівку.

Хіба сьогодні ота пільга, яка була донедавна, до кінця минулого року безкоштовний проїзд у нас сьогодні є? На жаль, вона сьогодні не передбачена державним бюджетом, але, коли народні депутати приймали це рішення і вони приймали з варіантами того, що регіональних, на регіони буде йти субвенція для того, щоб забезпечити цей безкоштовний проїзд, на жаль, цього не було зроблено. І сьогодні практично місцеві органи виконавчої влади виправляючи цю соромну ситуацію, бо треба ж якось виконувати закон, вони інколи виконують цю ситуацію, тому що коштів немає. Фактично відбулась ліквідація однієї з головних пільг на проїзд для багатьох ветеранів і інвалідів війни.

На жаль, сьогодні позачергово безоплатно не забезпечуються ветерани і інваліди війни ні автомобілями, ні житлом. Тисячі інвалідів війни потребують забезпечення житлом, вони роками стоять на черзі, більшість з них померло так і не дочекавшись від держави цього житла.

Тепер скажу кілька слів про фінансування програм учасникам АТО серед яких є інваліди війни. В цілому в Законі про Державний бюджет України на 2015 рік було заплановано 319 мільйонів. В стереотипі начебто я зараз повинен говорити про дефіцит коштів на вирішення цих проблем, знаєте, хочу народним депутатам сказати і присутнім, не було дефіциту коштів, кошти були, уряд запланував кошти. Цікава і сумна ситуація, що ці кошти були не використані, на грудень 2015 року вказана вище сума, сума яку я сказав, понад 319 мільйонів гривень, вона була скорочена вдвічі і стала 165 мільйонів гривень. Її скоротили за поданням, її не могли використати і скоротили, з них, оці 165 мільйонів, було використано тільки 63 відсотки від цієї суми. Тобто кошти на воїнів АТО за відповідними програмами просто не використані. Станом на грудень… рік… минулого року… Шановні колеги, я звертаю увагу на цифри.

Видатки на забезпечення санаторно-курортним лікування… (Шум у залі) Ні, я говорю всім присутнім. (Шум у залі)  Ні. Ці цифри. Ці цифри ні. Олександр Юрійович, ці цифри я взяв не у комітеті. Я  назву вам ці цифри, тому що ці цифри інколи ніхто не знає. 61… 61 відсотка – видатки на забезпечення санаторно-курортним лікуванням воїнів АТО. Не використані.  23,3 і 6 десятих –  видатки на забезпечення протезування. Тільки  23  відсотки використали, інше не використали. 14 відсотків – на забезпечення житлом учасників АТО. Інше не використано. 10 відсотків – на забезпечення заходів по  соціальній і професійні адаптації постраждалих учасників АТО.

І найстрашніша, на мою думку, цифра. Нуль відсотків використання – на реабілітацію учасників АТО. Тобто взагалі на грудень-місяць жодної копійки на реабілітацію воїнів АТО, виділених урядом, не було використано.

Особливе викликає обурення ситуація, що  склалася по фінансуванню протезування за кордоном. Вона була зменшена в 5 разів, освоєно в 10 раз менше від запланованих на початку року.

Ви знаєте, можна думать, що якась моя суб'єктивна думка і, наприклад, ситуація, яка сьогодні дослідила Рахункову палату, вона тільки що закінчила роботу. Рахункова палата за результатами аудиту  програми  по протезуванню написала, що програма виконувалася незалежно, а бюджетні кошти використались неефективно і неекономно. Сьогодні військова прокуратура  розпочала кримінальне провадження за фактом службової недбалості першого міністра соціальної політики через те, що було провалено програму із протезування бійців АТО. Весь світ збирає кошти на протезування воїнів АТО, а у нас кошти просто не використовують.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Как-то… это самое… 

 

СУШКЕВИЧ В.М.    Я хочу сказати, шановні колеги, шановні народні депутати, що є більш ганебна ситуація. Президент України в минулому році видав два укази: 150-й "Про додаткові заходи  щодо соціального  захисту учасників антитерористичної операції. І 678-й –  про активізацію роботи щодо забезпеченню прав людей з  інвалідністю. Практично жодне з цих положень указу Президента не виконано по воїнам АТО.

Через рік після прийняття указу…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Регламент.

 

СУШКЕВИЧ В.М. …Президента, можна сказати, там було передбачено створення програми по реабілітації воїнів АТО, зроблена тільки концепція через рік.

Ну, і хочу сказати, що практично на сьогодні ситуація катастрофічна в тому…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Можно камеру виключите, потому что…

 

СУШКЕВИЧ В.М.  Що?

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Камеру выключите. Ну, это уже несерьезно становиться. Со всем уважением, Валерий Михайлович. Знаете, мы, когда были в Европарламенте, нам Президент Европарламента посоветовал, говорит, когда политики выступают под камерой они становятся голливудскими актерами. Поэтому, говорит, наш вам совет как европарламентариев, говорит, не давайте политикам выступать под камерой, тогда они будут объективны. Это не мой совет это Президент Европарламента.

Теперь по поводу цифр. Действительно здесь часть цифр была которая комитетская, а часть цифр, скажите, где вы взяли? На самом деле ваше выступление я понимаю, все-таки вы уповноважений Президента, вы не в оппозиции, это первое.

Второе. Когда вы называете цифры, говорите, где вы их берете. Потому что, смотрите, когда вы говорите, что на реабилитацию воинов АТО використано ноль, ну, это неправда. Это первое.

Второе. Это просто неправда.  

 

СУШКЕВИЧ В.М.  Олександр Юрійович…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Теперь следующей скажу. Знаете, я наверное даже рад, что может быть часть денег не освоена и не украдена, а эффективно используются, и люди с глубокой ответственностью относятся к тому, как они тратят. Я бы очень не хотел, чтобы у нас в стране была ситуация следующая: выделили столько-то, быстро освоили бюджетик, быстро потратили…

 

СУШКЕВИЧ В.М.  За рік не освоїли.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Я закончу.

Быстро освоили бюджетик в декабре, быстро написали приписки и так далее и деньги бюджетные ушли в никуда. Поэтому я даже рад, что многие чиновники сейчас стали относиться к деньгами ни как к чему-то неизвестному, а берегут каждую копейку.

Следующее скажу. На каждом комитете мы заслушиваем отчеты… Да, Артур Валентинович? …про використання денег. И действительно есть часть губернаторов, а поскольку мы говорим о децентрализации и многие деньги   используются и должны использоваться губернаторами и местными советами на те или иные действия, они к этому еще не научились и не готовы это делать. Но я думаю, этот период пройдет. Но заканчивая еще раз скажу, я очень бы не хотел, чтобы мы к бюджету относились с тезой "быстренько освоим". Спасибо.

 

СУШКЕВИЧ В.М. Олександр Юрійович, дозвольте я два слова скажу по цій ситуації.

По-перше, за рік на 3 грудня я взяв із Держказначейства цифри рівень використання коштів, коли було засідання у Президента України, 0 було по використанню коштів на реабілітацію воїнів АТО, на 3 грудня. Це перше. Всі цифри взяті з казначейства.

Третє. За рік, ця цифра не швиденько, а за рік, а щоб ви знали, за 2 наступні тижні грудня, в кінці року, більшість коштів використали, Олександр Юрійович, швиденько використали, щоб вони зникли, щоб їх не віддавати в бюджет. На жаль, оце те, що швиденько, зробили за 2 тижні грудня в кінці року, а за рік оті цифри, як я сказав, 10, 5 відсотків, 0 відсотків використання. І це не моя думка, це думка Рахункової палати, яка дала оцінку про неефективне використання коштів.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. А есть организация атошная? Правда, что ни копейки денег не выделялось на реабилитацию участников АТО?

Давайте спросим просто у самих атошников, не цифры, где вы где-то берете, а просто у людей спросим и зададим вопрос: правда ли, что для атошников вообще не выделялись деньги.

 

СУШКЕВИЧ В.М.  Так є фонди, фонди, які працювали. Я про державні кошти…

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Давайте по очереди.

 

_______________. Я скажу, що це не відповідає дійсності, тому що я знаю, що наші хлопці постійно, в минулому році, я не чиновник якби, я громадський діяч, я не маю цих баз даних, но багато моїх друзів відпочили в лучших санаторіях України, в Трускавці, в Одесі, пройшли реабілітацію, пройшли психологічну реабілітацію. І як би я знаю особисто таких людей, які протезувалися, які протезувалися в Україні, які протезувалися за кордоном і в цьому плані, дійсно, ведеться велика робота. Тобто по крайній мірі я не маю таких прикладів, де б люди жалувалися на те, що їх там чи державна служба, чи міністерство там не задовольнило їхні потреби. Мало того, я особисто хочу подякувати Шевченку Василю Васильовичу, до якого я заводив людей, які втратили руку, які втратили там кінцівки. І Мінсоцполітики з душею відносився до проблематики таких людей, тобто це було доступно і чітко, і ясно. Тобто люди отримали сьогодні фахову допомогу і з Міністерства соцполітики, і з державної служби у справах ветеранів війни. Все те, що я дізнався. Дякую.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Спасибо.

Я вам скажу следующее на окончание, чтобы уже передать слово Палию Виктору Николаевичу. Сейчас секундочку, я закончу. Я скажу, знаете, если бы атошникам не помогали и этого бы не было, то нас бы всех уже атошники вынесли в комитете просто с места. Поэтому я думаю, что это не совсем достоверная информация, я знаю, что и Министерство социальной политики, и служба Артура Валентиновича, и наш комитет к этому уделяет особое внимание. И Министерство обороны, у нас каждый комитет начинается и заканчивается только одним, к сожалению, тем, что сейчас наиболее болевшая у всей страны это ситуация в АТО. Поэтому этим заканчиваем, но, к сожалению, кроме или к счастью, или не знаю даже как это назвать, к сожалению, наверное, мы очень много уделяем сейчас внимания участникам АТО, но все-таки должны уделить внимание людям старшего поколения, которые были в войне другой.

 

_______________. Народні депутати, шановні колеги і присутні, я хотів би думку ту продовжити про те, що ми не повинні втратити спадковість поколінь. В останні часи десь голоси звучать, а десь і деякі дії є, щоб внести смуту серед всього середовища дуже поважних людей. Я думаю, ми все будемо  як громадськість робити для того, щоб цього не сталося. Це – перше.

Друге питання, ну, ми учимося у передових  держав світу, перш за все, Сполучених Штатів Америки, Євросоюзу, і на визрілі питання, які треба кардинально вирішити, тому я хочу оголосити просто думку і звернення колективне керівників ветеранських організацій України, 43 пілписи тут є.

Питання номер один: щоб кардинально змінити ситуацію, в Україні давно вже виникла ситуація, що необхідно повноправну створити  структуру, яка буде займатися цією категорією. Це, можливо, Міністерство з питань ветеранів. Не окремо взятий віце-прем'єр, а, можливо, і державний якийсь комітет, якщо на міністерство не тягне, але з правом розпорядника головного коштів, і так, як це десятки років робиться в Штатах: міністерство, да, приклади ми знаємо. Я не буду на цьому зупинятися, ми не один раз, да… Тому ми звертаємося от і до голови комітету, і як до народного депутата, ну, здійснити цю нам законодавчу допомогу в цьому питанні колективним листом.

Друге, з 2004 року ми, громадськість, ведемо роботу про створення хоча б одного військово-меморіального комплексу для заховання воїнів. Ну, в Штатах, наприклад, їх 137 в цьому ж міністерстві.

Багато політиків піарилися на цьому питанні, а віз і нині…  Є Постанова Верховної Ради, була Постанова Кабміну, нова от врешті-решт народилася постанова, добре, що віце-прем'єр не змінився, то і ………… не треба. Але ми колективно також звертаємося, прийняти на законотворчому рівні, то єсть проект змін до закону про всі ці питання.

Третє колективне звернення. Ну, пора, мабуть, все-таки упорядочити грошове  забезпечення людей в пагонах і перерахунки пенсій. Це третє звернення, я б хотів, щоб їх, якщо можна залишити.

І одне прохання, ми давно боремося за це, а воно теж породжує деякі конфлікти, я ветеранської організації, в яких також є ветерани, тобто інваліди, а є громадські організації людей з інвалідністю. І у нас так сталося, не буду я коріння говорити чому, от критикувати попередників, як кажуть це не модно. В одній програмі підтримка державна і… групі… і , давно ми виходили з цими пропозиціями і тій  організації розділити цю програму, от звертаємося ще раз. Чи на виконавчому рівні не вирішується,  ми звертаємося за допомогою до комітету, здійснити допомогу. Решта всіх питань, звичайно проблем багато, я думаю, ми будемо і далі працювати для того, щоб наш ветеранських рух об'єднувати поколінь всіх. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  По поводу министерства ветеранам, на самом деле эта дискуссия уже началась, достаточно много усилий приложено нашим комитетом для того, чтобы мы создали Министерство по оккупированным территориям – это в принципе я считаю правильно было создано. И я думаю, что мы убедим Премьер-министра и убедим Президента, мы получим, правда, сумасшедшую критику, что опять кто-то, что-то лоббирует, опять кто-то, что-то делает, опять будут искать в этом какие-то подводные камни, чего нет. Но, в принципе, не критикуют того, кто ничего не делает. Поэтому я думаю, что мы попробуем убедить это сделать, вначале мы проговорим это среди руководителей фракций, я думаю, что мы найдем консенсус и это попробую, не гарантирую, но попробую сделать.

То, что касается Мемориального кладбища, попробуем последнюю попытку, чтобы это сделать на уровне правительства. Я думаю, что Гройсман он амбициозный, ему 38 лет, он очень амбициозный человек, и он человек живущий  такими яркими… что он хочет оставить какие-то вкрапления в истории. Что это, звездочки на фюзеляже, что это я сделал, это сделал, сделал, сделал. Поэтому последняя попытка, попробуем проговорить с Кабинетом  Министров. Если нет, будем решать это законодательно.

Слово предоставляется первому  заместителю председателя Совета ветеранов Украины  Ангелине Викторовне. Правда, вы уже выступали, но еще раз, пожалуйста.

 

МОЙСЕЄВА А.В. Дякую.

Ну я не перший заступник, я просто заступник голови Ради  Організації  ветеранів  України,  Мойсеєва Ангеліна Вікторівна. Дякуємо вам.  І наша подяка комітету і вам особисто за те, що ви зібрали нас сьогодні  напередодні великого свята Дня Перемоги. Це по-перше. І по-друге, за те, що ви робити для трошки покращення життя  літніх людей. Дякуємо вам.  І думаю і те, що ви  сказали сьогодні, що буде переглядатися  і бюджет, і внесення змін, то  також вселяє  в нас надію, що  і далі буде продовжуватись   ця робота.  Я дуже  швиденько скажу, бо люди вже втомилися, які, ну, найболючіші питання сьогодні наші. І  ми сподіваємося на підтримку вашого комітету.

Ну як ми вже  казали, то медичне   забезпечення, медичне обслуговування і медикаментозне  забезпечення.  На жаль, з виступу заступника міністра  Віктора Вікторовича по охороні здоров'я ми так і не зрозуміли, так чи  є по цим госпіталям в Циблях і Пущі-Водиці, чи там збільшені  ці нормативи, чи вони  чомусь не  вирішено, тому що у нас також є  дані, що  в областях  вони не зроблені. Якщо воно не зроблено, то може до  9 травня все ж воно  буде  зроблено і ці  норми будуть переглянуті. То по-перше.

Друге таке питання, і ми  дуже просимо вас звернути на  це увагу, то медичне забезпечення  учасників війни. На жаль, про цю категорію   зовсім мало  було сказано на сьогоднішньому засіданні. А ви пам'ятаєте, що під час Великої Вітчизняної війни, бо то була Велика Вітчизняна війна, то був другий фронт. І хто  не знає, то я скажу, що згідно цих  діючих постанов  те, що працювали  під час Великої Вітчизняної війни,  діти працювали 8-10 років в сільській місцевості. Був такий наказ.  Спочатку  з  8 років та дитина не могла  тримати оцю лопату, а потім з 10 років. А те, що працювали на підприємствах, які були евакуйовані, на цих "Арсенал"  і інших підприємствах, то були підлітки, яким сьогодні 82 наймолодшому років, і 89. І сьогодні, і ми  просимо дуже вас, щоб все ж зробити так, щоб їм повернути пільги, і перш за все, повернути  їм пільги відносно пільгового забезпечення  медикаментами, бо зовсім забрали цю пільгу в них, оцим Законом   України, який в минулому, в 2014 році  був  прийнятий і протезування.  До нас доходить багато:  пенсія дуже маленька в них сьогодні,  десь вони отримують пенсію.  І ми сподіваємося, що воно так буде зроблено.

І якщо ви не заперечуєте, чи можна той документ, який  буде сьогодні підписаний  по цьому засіданню щодо того як запрацюють ці міністерства по Луганській та Донецькій області, все ж вирішити питання щодо протезування і лікування оцих поранених  цивільних осіб.

Ви знаєте, Олександр Юрійович, вони зверталися скрізь і ви про це знаєте.  Вони зверталися  і слухалися ці питання на парламентських слуханнях, вони зверталися в Міністерство соціальної політики, в Міністерство охорони здоров'я, Державну службу надзвичайних ситуацій і таке інше. Але сьогодні їм ставиться      діагноз "побутова травма, тобто ця людина,  якій відірвало кінцівку, або якесь інше поранення,  вона повинна  все це робити за свої кошти. І ми просимо, ну все ж якось, ну в оперативному порядку, чи може це Міністерство зробити, чи ні. Їх, за даними, на жаль, такої статистики сьогодні, скільки таких людей    в  Україні живе -  її  ніхто не веде. І ми користуємося  лише даними ОБСЄ і вони кажуть, що їх 25 тисяч, десь 25-27 тисяч.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Смотрите, вот у вас, кроме этого, есть конкретные люди вот эти?

 

МОЙСЕЄВА А.В. Да. И у вас, мы передавали.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я прошу просто, …..…, найдите время и встретьтесь с этими  людьми, чтобы действительно  понять, что это за ситуация.

 

МОЙСЕЄВА А.В. Ми передамо, так, ми передамо такий список.      

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Обменяйтесь, пожалуйста, телефонами и, ………., найдите, пожалуйста. Спасибо.

 

МОЙСЕЄВА А.В.  І також, Олександр   Юрійович, там же ж стосується і протезування, і Міністерство  соціальної політики,  і там не тільки  лікування.

І друге питання, яке у нас виникає, це питання по… те, що, податок на працюючим пенсіонерам. Олександр Юрійович, ви знаєте, ви зробили дуже таку велику справу, і ми дуже вдячні вам. Ви пам'ятаєте, ви підтримали нас від одного того, щоб зняти оподаткування інвалідів війни і учасників бойових дій. І сьогодні треба зняти оподаткування, ну, ……. сказала, по учасникам війни і по працюючим пенсіонерам. Ну, хто там якось рахував. Ну, сьогодні, хто працює сьогодні? От є статистика, хто сьогодні працює як пенсіонер. Працюють медичні сестри сьогодні і таке інше. І сьогодні розглянути це питання.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я выполнил тогда это обещание, которое говорил, и мы приняли закон. По поводу других категорий сейчас будем пересматривать бюджет. Я вам могу дать точно слово …………. всех депутатов, мы все заинтересованы это сделать.  Сейчас есть определенный профицит в бюджете. Я думаю, что мы посмотрим по категориям. Но мы сейчас будем уменьшать это налогообложение, которое было введено. Но вы должны понять и тогдашнее правительство, которое формировало бюджет…

 

МОЙСЕЄВА А.В. Все, я зрозуміла. Зрозуміло.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. …не понимая, какие будут, что будет происходить. Потому что ни опыта, ни истории, негде взять пример подобной ситуации формирования бюджета, просто в истории не было. Теперь уж хоть какая-то стала статистика, хоть какая-то понятная ситуация. Но говорить о том, что было тогда, когда мы формировали бюджет, это был конец 14 года, на 15 год. Ну, поверьте, ну, пойдут войной или не пойдут, где будут эти танки, до какой степени это будет.

 

МОЙСЕЄВА А.В. Ну, ми ж розуміємо, ми ж себе тихесенько

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Поэтому Президент выполнил свою задачу, я считаю, которую должен был, приостановить и остановить активные боевые действия. Теперь понятно, что нужно делать дальше.

 

МОЙСЕЄВА А.В. Олександр Юрійович, і відносно житлово-комунальних субсидій. Ви пам'ятаєте, на вашому комітеті ми розглядали це питання. І виступав представник Міністерства фінансів, який сказав, що, якщо повернути оцю пільгу на житлово-комунальні послуги, повернути, то треба, щоб в бюджеті було закладено десь 654 мільйони. Ну, може, я там десь помиляюся в другій чи в третій цифрі, але сьогодні на субсидії закладається 46 чи 48 мільярдів. Ну, ми також просимо, ми звернулися листами до всіх міністерств і попросили, що якщо є такі дані, такі розрахунки, то може цим людям, що мали пільги, оцим старим людям, їм повернути пільгу, бо з цією пільгою вони мають більше… Або ми запропонували такий підхід до вирішення цього питання, щоб людина сама вирішила або їй залишити пільги на житлово-комунальні, або їй давати субсидію. Але, на жаль, ми так і не отримали такої відповіді.

І ще про що мені хочеться сказати.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Не ставьте человека на растерзание, поверьте, потому что от денег тоже никто не откажется.

 

МОЙСЕЄВА А.В. Я розумію, Олександр. Ну, давайте спробуємо, ну хоч якийсь пілотний проект зробимо і подивимось.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. На сегодняшний момент то, что мы усилили, всего комитета сделали, это мы оставили льготы на жилищно-коммунальные услуги для инвалидов войны, участников боевых действий и семьи погибших в АТО. Сейчас при пересмотре бюджета, я думаю, что мы увеличим количество этих пунктов.

 

МОЙСЕЄВА А.В. І ще питання дітей війни. Ну, така є категорія у нас, нічого не зробиш, але ж і діти війни сьогодні є під час проведення АТО. Ми думали, що то вже останні будуть у нас діти війни, але вони є. І сьогодні пенсія найменша  ……… у цих дітей війни. Але, що вони мають з цього закону? Вони все те, що можна лишити цих пільг, воно було, я не буду перераховувати, це доплата до пенсії, оплатне медичне обслуговування. І от сьогодні за даними ООН, у нас представництво ООН, Олександр Юрійович, люди, які виходять на пенсію, здоров'я вщен  зношене, там вже хвороб більше ніж, мабуть, років цій людині. Тому ми також просимо, щоб ця категорія не була забута.

Я хочу звернутися до представника сьогодні ветеранських організацій АТО і хочу сказати вам, і просити вас, щоб ми поєднали наші засилля відносно фінансування госпіталів. Тому що в госпіталях ветеранів війни, які знаходяться в системі Міністерства охорони здоров'я, лікується, вони не учасники АТО, а вони ж інваліди, вони ж і учасники бойових дій.

І от подивіться, що сьогодні робиться в Києві, Олександр Юрійович, найгірша ситуація із фінансуванням госпіталю сьогодні ветеранів війни в місті Києві, за минулий рік цей госпіталь профінансований на 50 відсотків. Аналогічна ситуація в Полтавських госпіталях там вона також погано, в Рівненському і в Житомирському госпіталях. І це питання давайте разом поєднаємо зусилля і щоб там було таке фінансування як сказали сьогодні передбачено постановою Кабінету Міністрів. Якщо ще інваліди війни, учасники бойових дій, ви чули виступав сьогодні ветеранської організації, що ми доста… ліки допомагаємо, щоб оці інваліди, отой хлопець, щоб він не мав тих  ліків те, що йому положено мати. Те ж стосується і сьогодні, тому давайте поєднаємо зусилля.

І останнє, Олександр Юрійович, я хочу просити вас в цьому році 8 серпня виконується 95 років з дня народження Івана Олександровича Герасимова. Тут багато сьогодні присутніх було на засідання хто його знав, хочу сказати, що Іван Олександрович, фронтовик, танкіст, який звільняв Україну від фашистських загарбників, генерал армії, який він… він командував Київським військовим округом, багато років він командував і він же народний депутат України і працював в цьому комітеті. І ми просимо вас, і просимо представників Міністерства оборони, і державної служби нашої, якій ми дуже вдячні, які ми завжди підтримуємо, маємо підтримку і взаєморозуміння. Щоб цю людину пом'янути і розказати про цю людину, тим більше, що воно передбачено Указом Президента, або напередодні 8 серпня, або напередодні дня ветерана. І для нас сьогодні стало зовсім несподіваністю, про те, що була меморіальна дошка в Міністерстві оборони  і вже її немає. Її вже зняли, хто зняв, що зняв? В указі…

 

_______________. (Не чути)

 

МОЙСЕЄВА А.В. Ні, ні, чекайте. От в указі Президента написано, проводити інформаційну роботу щодо героїв і в першому абзаці написано, що то був подвиг. Ви розумієте, ця людина зробила подвиг? І беруть знімають цю дошку. Ми просимо, щоб відносно вшанування таких людей, фронтовиків, повернути цю дошку на те місце, де вона там була. Дякую вам за увагу і дуже вдячні за те, що ви нас запросили.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Хорошо, мы узнаем в чем там проблема с Министерством обороны. Министерство обороны, наверное, действует в рамках каких-то или законов Украины, или каких-то своих нормативных актов. Но, чтобы это не воспринималось так остро, что это ……… там конкретно там против кого-то, мы рассмотрим и я думаю, что мы вернем обратно, попробуем вернуть обратно.

Слово предоставляется Шамраю Виктору Ивановичу, первому заместителю председателя Всеукраинского союза ветеранов войны.

 

ШАМРАЙ В.І. Спасибі.

Вельмишановний Олександр Юрійович, шановні народні депутати, шановні колеги, від імені Всеукраїнської спілки ветеранів війни, яка об'єднує в Україні ветеранів Другої світової війни, локальних воєн і миротворців, я хочу висловити слова вдячності членам комітету, всім народним депутатам. Тому що стало вже доброю традицією, нас запрошують не тільки на такі слухання, але й на засідання комітету, і за ту велику роботу ви проводите щодо соціального захисту ветеранів.

Щоб не повторюватися, я хочу підтримати попередніх виступаючих, Віктора Миколайовича за те, що ми вважаємо і звертаємось з проханням до присутніх представників, і керівників державних органів виконавчої влади, до народних депутатів, якщо буде така можливість, під час доопрацювання і внесення змін в державний бюджет України на цей рік, під час опрацювання проекту і прийняття бюджету на наступний рік, врахувати деякі наші прохання і деякі наші проблеми. Перше, це те, що казали вже мої товариші, підвищення, індексація пенсій, це скасування 15-відсоткового податку на пенсії, як такий, який принижує гідність людини пенсіонера і суперечить нашій Конституції і законодавству.

Наступне, пенсії  для військових. Вони  зраз вступили в протиріччя: ті, які зараз звільняються  і ті, які звільнились  10, 20. 30 років тому – це перше.

І те, що Віктор   Миколайович Палій казав: пенсії зараз, наприклад, оклади за званням і за посадою відрізняються в рази,  ледь не на порядок -  поліція наша національна і Збройні сили.

І я хочу, щоб народні депутати знали позицію, і я і сюди їхав, і мені казали наші, а у нас більшість офіцери-пенсіонери, яким уже багато  років,   кажуть: "Передай депутатам, що Міноборони не хоче нічого робити, щоб пропонувати Кабміну збільшити нам пенсії". От я передаю  прохання наших ветеранів. Не хочуть тому  що не збільшують  ні посадової оклади,  ні оклади за звання, які б нам  перерахували пенсії.

Наступне. Однією  з най незахищених верств населення   є члени сімей загиблих.  І от мені сьогодні телефонує наш голова Організації членів сімей загиблих в Афганістані з Білої Церкви:  приїхали вони на захід якийсь  сюди до афганців, в метро заходять, посвідчення дають членів сімей загиблих, а їм кажуть: "Давайте картку киянина тому що всім іногороднім    членам сімей загиблих,  по законодавству,  не  положено їздити  в метро безкоштовно".     І люди втратили своїх  близьких, і дітей втратили,  чоловіків вже 30 років тому в Афганістані, і зараз уже й молодих скільки  батьки втратили дітей, а їх обмежує наше законодавство.  Тому прохання звернути увагу на  ці верства населення, тому що навіть телефони, які стаціонарні, уже не можуть        члени сімей безкоштовно ними користуватися.

Значить, наступне питання щодо, сьогодні вже казав і Артур   Валентинович про те, що  є тенденція певна: органи   влади  трошки забули старших ветеранів і більше уваги (і це об’єктивно) тим, хто сьогодні воює і захищає   нашу країну. Але,  шановні депутати, шановні  представники органів влади, ще дуже багато, десятки тисяч, сотні ветеранів війни. От ми зараз, перед 9 травня,  всі списки перевіряємо  своїх    хто ще живі  фронтовики Другої світової:  більшість з них   уже лежать, і  вони не можуть прийти. Раніше ми їх запрошували, а тепер, вони  лежать.

Тому і в мене прохання, що ми повинні чітко, от дивимося як депутати виступають сьогодні, кажуть про ветеранів АТО, про учасників АТО, а ми забуваємо, що у нас статус то один, ми інваліди війни, ми учасники бойових дій і комбатанти, тобто фронтовики, вони різних поколінь в Україні, в різних воїнах, в різні часи однаково виконували свій військовий долг, достойно і з гідністю, і з честю.

Тому треба, як ми зараз намагаємося у роботі робити, проводити спільні заходи, треба всім нам разом не забувати старших ветеранів, передавати досвід. Хто не пам'ятає минулого, не має майбутнього. Тому ми запрошуємо і просимо не забувати старших ветеранів, а це десятки і сотні тисяч тих, хто пройшов через Велику Вітчизняну, Другу світову, через локальні війни і через миротворчі операції вже в незалежній Україні.

Наступне питання, хоч сьогодні не казали про це. Зараз чуємо по телебаченню і в пресі про монетизацію пільг, чергова волна іде, давайте замінимо, наші ветерани всіх поколінь просять, якщо є можливість в державі хоч яка, не робити цього. Тому що ми чудово знаємо, хоч якісь мізерні пільги, вони є, як тільки буде монетизація, то зразу в центральному нашому державному бюджеті, в місцевих бюджетах коштів не буде, чи на то, чи на інше, чи на третє. І от теж телефонували, людина їздить в транспорті в районному там автобусі, кажуть: "От все, не можна. От будемо монетизація, то буде кількість 20, 30 поїздок." Це буде зменшувати обсяг пільг.

Наступне питання. Ми зараз теж чуємо і від депутатів, і від громадськості про те, що планується створення якихось центрів, ветеранських центрів, де допомоги, значить в обласних центрах, в районних центрах. І вважаємо, що на сьогодні треба підтримати і фінансово, і організаційно, і спеціалістами існуючу мережу територіальних центрів соціального обслуговування в структурі Мінсоцполітики, в областях є центри допомоги учасникам АТО, працює система центрів занятості Мінсоцполітики.

Існує система центрів бюро надання правової допомоги Мін'юсту, працює медико-соціальний центр в Циблях і госпіталі ветеранів війни. В кожній області розгорнуті представництва держслужби, розпочата робота центрів соціально-психологічної реабілітації. Тому, мабуть, не треба  нове придумувати, оце треба збільшити, підсилити і забезпечити цю роботу. А координувати цю роботу, мабуть, повинна все є таки правильно вже казали сьогодні, або міністерство, або центральний орган виконавчої влади на рівні розпорядника коштів першого рівня, який можна було створити на базі державної служби, яка працює сьогодні. Доповідь закінчив. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Я… депутаты много выступают, но не "Батькивщина" не "Самопомич" своих представителей в комитет делегировать не хочет. Зато хочет активно выступать и говорить и так далее и тому подобное. Поэтому знаете, всегда живут двумя стандартами: когда выходят на эфир говорят одно, а когда нужно приходить в комитет и работать, то уже не хочется, лучше идти в бюджетный, там же деньги. Такая ремарка.

Слово предоставляется Демидову Маркияну Дмитриевичу, председателю Украинского союза узников - жертв нацизма.

 

ДЕМИДОВ М.Д. Уважаемый Александр Юрьевич и ваши коллеги по комитету! Спасибо за то, что вы делаете, какую работу вы сегодня провели. Я постараюсь не повторять моих коллег, которые сегодня говорили, постараюсь быть кратким. Один вопрос, который волнует жертв нацизма оставшихся в живых, это особая категория, кстати, граждан Украины, которые прошли концлагеря нацистов, трудовые лагеря, Гетто, тюрьмы СС, СД, "Гестапо" и других мест принудительного содержания. Кстати у нас в этом году исполняется нашей организации 25 лет и, конечно, мы кроме того, что пережили во время Великой Отечественной войны, сейчас это модно говорить Вторая мировая, для нас она была все-таки отечественная. Но мы же когда вернулись, кто  был чуть постарше на их плечах восстанавливали разрушенное народное хозяйство Украины – это тоже надо учитывать, а некоторые кто работал из наших собратьев по несчастью, кто работал на заводах, нацистских заводах вооруженных, которые делали вооружение, попали в лагеря НКВД за то, что они делали оружие. То есть эта такая категория которая, не хочу больше останавливаться, это можно говорить и говорить. А еще знаете, вот накипело, вот болит на душе. А ведь смотрите, а ведь вывезенные девочки 14, 16, 17 лет, когда они вернулись и они ж назывались плохими словами, хотя немцам было запрещено иметь какие-то половые отношения с недочеловеками, ……… То есть, вы знаете со всех сторон моральный этот вот вопрос. И вот мы бились, значит, при советской власти мы не смогли это сделать. Добились в конце, когда стала независимой Украина, мы добились закона о жертвах нацистских преследований, это единственный в государстве на постсоветском пространстве существовал этот закон с 2000 года по 2014 год. Понимаете. Ну, кроме, как позора это, ну, нельзя назвать, я не могу иначе. Наши люди не понимают. Простите меня за резкость, за эмоциональность, но так оно есть, потому что… Вот смотрите даже такой момент, у нас забрали эти несчастные льготы, они кстати малые, а тут раз-два и государственным чиновникам увеличили заработную плату в два раза.

Ну, я не буду уже больше повторяться. Я прошу просто вас и надеюсь тем более, Александр Юрьевич, в ваших словах обнадеживающие есть моменты которые, все-таки, я считаю, что справедливость, человечность и должна восстановить вот эту справедливость, чтобы нам вернули, жертвам нацизма, наши льготы и не облагали налогом пенсии.

Спасибо за внимание. Извините за эмоциональность.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ.  Спасибо.

Мы с вами говорили на прошлом комитете, просто сегодня не заседание комитета сегодня комитетские слушания и мы не рассматриваем повестку дня, мы не рассматриваем повестку дня которая голосуется в Верховной Раде. Это комитетские слушания по итогам комитетских слушаний дальше будем делать соответствующие выводы и    соответствующие резолюции.

Посмотрите, еще раз говорю, я абсолютно уверен, что новый Кабинет Министров будет пересматривать бюджет. Поэтому, пожалуйста, давайте обсудим, что нужно помочь, мы максимально поможем. Но хочу сказать,  что все равно основная концепция страны, как бы вы там не говорили, я не хочу говорить только  приятные слова, но основная концепция страны – это переход на монетизацию.  Вопрос льгот – это вопрос очень специфический. К сожалению, очень много есть жуликов… если там, например, возьмем чернобыльцев, да (сейчас вот годовщина будет), которые сделали удостоверения. В советское время это было не проблемой их сделать. И да не в советское время, в 90-х годах тоже. И делали себе удостоверение, и списали, и они якобы  чернобыльцы. Это тоже правда. И они ездят общественным транспортом…  знаете, эти вот… помните, Ильф и Петров, там "дети лейтенанта Шмидта" они всегда были, есть и будут.

Монетизация максимально пытается устранить вот этих вот жуликов, которые, к сожалению, есть. И все равно концепция, повторяюсь,  развития страны может быть  только одна – это монетизация.  Да, может быть какой-то переходной этап. Да, можно говорить об этом. Но другого быть не может. И, к сожалению, Украина сейчас находится в таком финансовом состоянии, что без западной помощи, без МВФ и без европейских кредитов мы просто экономически не вытянем.

Я могу обещать все, что угодно, могу и рисовать золотые горы, но я привык к тому, что если что-то мы обещаем от имени комитета, мы всегда выполняем.  Поэтому мы обязательно пересмотрим многие нормативные вещи и то, что вы говорите по семьям погибших обязательно  это будет внесено. Какие еще категории мы сможем отбить и договорится с МВФ, мы вам скажем.

Есть еще вопросы? Да, пожалуйста.

 

_______________. (Не чути)

…щоб закон діючий приймався, тобто черговий закон приймався на діючий в гіршому стані. Тобто фактично Закон базовий наш "Про статус ветеранів…", він погано працював і до того. А зараз прийнятий закон, все те, що говорили мої колеги, погіршився всьому ветеранству. Це перше.

По-друге, я хотів би поставити питання: а чому дата чорнобильців, така важлива дата ніде не була відмічена? Це фактично тоже люди жертвували своїм здоров'ям, життям. І пройшло це ніде не заміченим………..

І третє. У нас стаття………………………… ……………………. ………………. Закон "Про статус ветеранів…", що надаються безкоштовно громадським організаціям ………………….. і всі послуги. А також надається фінансова підтримка на виконання ………….. і завдань. Тобто от те, що записано в статуті, там організаціям, якщо ми …………….. статут у Міністерстві юстиції ……….. єдиний орган, який затверджує цей документ. І фактично він являється законом одним для всіх. Чомусь вважають, що нам диктує Кабінет Міністрів, ну, і всі інші …….. структури свої, свій порядок використання бюджетних коштів, які даються на підтримку, на фінансову підтримку по виконанню ……………….. Я про це особливо ……………… і……………… тільки в наказах, установам на те, що ми можемо на ці кошти купляти вінки і носити їх на могили. Ми це ……. робили і без всяких……………… ……….. у нас записано, ……….. газети, журнали. Нам це забороняють, нам диктують, що …………… запрошено від ………. Росії. Я вважаю так і наше ветеранство, що, якщо нам видали певну суму, от ми маємо право її використовувати в рамках нашого статуту так, як ми ………. за потрібне. Щоб ні вся…………. ні міліція …… захисту…………….

Ну і останнє. Я все-таки хочу наголосити на тому, що говорив Віктор Миколайович, що категорія ветеранів – це особлива категорія людей ……………. молодь повинна держава ……………, щоб вона росла здоровою і свідомою, а ветерани, які віддали життя і здоров'я на розбудову держави, повинна теж держава ними опікувалася.

Тому все-таки треба зробити орган ……….. міністерство чи комітет, орган, який би безпосередньо виходив на Кабінет Міністрів. І тоді буде і ……….. і надати йому більш широкі повноваження, для того щоб ветеранам ………….. Дякую за увагу.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я еще раз говорю, что я полностью поддерживаю создание министерства ветеранов. Это правильно, и на самом деле и американцы – они совсем не глупые люди, и понимали, что они делают, и европейцы тоже. Это правильно, и мы будем про это говорить. Потому что должен быть, действительно, орган, который в себе аккумулирует все проблемы. Те касаются и медицины, касаются там и статутних дій, и так далее, и тому подобное. Потому что на сегодняшний момент этим занимается семь министерств, и человек не понимает, куда бежать. И это начинается, как институт времени: все ходят по кругу, но никакого толку из этого не происходит. Поэтому, я и говорю, и было создано Министерство по оккупированным территориям, и сейчас будем говорить о создании министерства ветеранов. …… я точно пойду с этим говорить с Президентом, по поводу этого. Поэтому здесь полная поддержка.

Касаемо, там, финансирования и всего остального. Все-таки, ну, не забывайте, я понимаю, что мы сейчас не очень ощущаем боевые действия, которые происходят на востоке Украины, потому что это где-то далеко и вот здесь не летает, и здесь, слава Богу, не стреляют. Слава Богу, говорю. Но хочу все-таки сказать, что вот они есть, и туда идут очень большие деньги. Тем более сейчас Министерство обороны перешло к контрактникам, то есть не призывают просто 18-летних пацанов в армию, которые ничего не умеют, а уже идут те, которые умеют воевать, а это стоит денег, это реально стоит денег. Но при этом та ситуация, которая есть в бюджете, я не хочу критиковать уряд Яценюка, потому что, в принципе, и определенный профицит, который есть в бюджете, это его заслуга. И, может быть, то жесткое налогообложение, которое было в 2015 году,  было необходимо, но страна, я уверен, абсолютно сейчас пойдет на уступки, вернее, не страна, а власть пойдет на уступки по поводу налогообложения и выделения денег.

Поэтому еще раз говорю, сейчас будут приниматься изменения в бюджет, давайте предложения, давайте про это говорить.

Все? Тут, смотрите, то, что вы, Матвейчук, обратились, что вы эксперт от фракции "Батьківщина"… Честно, не дам слово, не поленились бы депутаты прийти… Вот честно вам скажу! Это не аргумент, что пришел эксперт от фракции "Батьківщина". Депутат бы пришел, не поленился! Вот как сегодня, на трибуне, раскритиковали Закон про инвалидов, не дали… не дали… А ведь закон касался, извините меня, я хоть и обеспеченный человек, олигархов. Закон-то касался, что они должны платить и не уходить, и закон касался, что на эти деньги потом будут покупаться и коляски, и помогаться будут инвалидским организациям. Но вы "мужественно" ваша фракция, раскритиковала, сказала, что это все ерунда и неправильно. И "Самопоміч".  Не дам слово.

Если нету больше выступлений от ветеранских организаций…(Шум у залі) Вы от ветеранской организации? (Шум у залі) А, семья погибшего? Пожалуйста.

 

_______________. Добрый всем день! Я хотела акцентировать внимание, вот Евгений Юрьевич указал в своем втором выступлении, что большую  роль сыграли "добробаты".

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Представьтесь полностью…

 

МІХНЮК И.В. Михнюк Ирина Владимировна, голова правління спілки... Всеукраїнської спілки сімей погиблих без вісті, пропавших, участников АТО, ветеранов и волонтеров. "Крылья восьмой сотни".

Это профильный вопрос именно к вам, Александр Юрьевич, потому что есть просьба к вам большая, упростить порядок получения статуса "семьи погибших" именно семьям "добробатов", которые у нас "зависли в воздухе". Они не являются сейчас семьями ни участников АТО, ни семьями погибших ветеранов АТО.

Дело в том, что это касаемо и "Айдара". То, что это были… 2014-й год, это были когда боьшие потери, у нас зависли семьи, нет им выплатыи нет… Это травень-червень даже, там есть такие ребята и семьи остались. Они не могут использовать свои льготы, потому что они не могут получить статус, нужен какой-то упрощенный порядок получения.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Во-первых, мы в законе предусмотрели, что именно, там же была, помните, дискуссия по поводу тех, которые пришли в регулярную армию, не перешли, но то, что касается инвалидом первой категории и погибших, мы прировняли эти категории. То есть это какой-то технический вопрос…

 

МІХНЮК И.В. Дело в том, что…

 

_______________. Олександр Юрійович, це питання технічне. Ми разом з Міністерством оборони працюємо над ним. Там………………….

(Не чути)

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Давайте так, я соберу в кабинете все службы, от которых это зависит, и быстренько в кабинете подпишем бумагу.

 

МІХНЮК И.В. Да. И по погибшим "Правого сектора" даже мы собрали документы, которые ребята погибшие работали вместе с ЗСУшниками, есть показания.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Смотрите, я вас прошу, давайте, потому что это сейчас, прейдите, пожалуйста, в комитет, дайте все соответствующие бумаги, мы это проговорим и я ускорю этот процесс.

 

МІХНЮК И.В. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я уверен, что это мы сделаем быстро. Давайте останнє питання і все.

 

_______________. Украинский союз ветеранов Афганистана, заместитель председателя ……… Василий Григорьевич.

Есть предложение такое, Александр Юрьевич, чтобы при обсуждении законодательных  актов, которые касаются социальных вопросов ветеранов, все ж таки к обсуждению привлекались общественные всеукраинские организации. Потому что во всех пояснительных записках написано осуждению не підлягає.

От такая есть просьба большая к вам, измените этот порядок. Спасибо.

 

ГОЛОВУЮЧИЙ. Я думаю, что у вас не совсем достоверная информация, потому что у нас даже трансляция идет в прямом эфире комитета и общественные организации, на сайте вывешивается, мы предупреждаем. Просто если вы там, давайте, может, мы просто возьмем ваш телефон и вам будут звонить, но нет проблем в комитете с тем, что мы слушаем общественные организации. Я вам больше скажу, я даже просил всегда общественные организации, помогите с написанием закона, потому что вы лучше знаете ситуацию внизу. Так что, я думаю, что это не совсем достоверно.

Поэтому, пожалуйста, приходите на комитет. Я не смогу написать, мы как депутаты не сможем правильно все написать, потому что, еще раз повторюсь, мы не чувствуем там определенных тонкостей. Поэтому с удовольствием примем помощь.

Спасибо. Всего доброго, до свидания.