28 серпня 2018, 11:28 ( Секретаріат Комітету )

22 -23 серпня у Києві (Мистецький арсенал, вул. Лаврська, 10-12) відбувся міжнародний волонтерський та ветеранський Форум «Там, де ми - там Україна».

 

Форум організований благодійними фондами «Інформаційно-координаційний центр» та «Повернись живим» за підтримки Комітету Верховної Ради  України у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників АТО та людей з інвалідністю, а  також Постійної делегації України в Парламентській асамблеї НАТО.

Мета заходу – висвітлити необхідність формування коректних та ефективних державних політик у сфері соціалізації ветеранів.

У відкритті Форуму взяли участь Президент України, народні депутати України,  представники центральних органів виконавчої влади. Участь у заході взяли представники понад 120 ветеранських та волонтерських організацій з різних регіонів України та з-за кордону.

Основні спікери та модератори дискусії - представники ветеранських та волонтерських організацій: Оксана Гаврилюк, Віталій Дейнега, Олександр Терещенко, Ілля Шполянський, Леся Василенко, Івонна Костина, Андрій Козінчук, Євгеній Жуков, Кирило Недря, Ахтем Сейтаблаєв, Ігор Чернецький, Анна Гвоздяр, Юрій Гріненко, Тарас Ковалик, Віталій Гайдукевич та ін.

З інформацією про результати  роботи Комітету у сфері соціального захисту ветеранів виступила керівник секретаріату Комітету Шамбір Наталія Василівна.

Текст виступу Шамбір Н.В.


Доброго дня!

Від імені Голови Комітету Олександра Юрійовича Третьякова та всіх членів Комітету дозвольте висловити вдячність організаторам цього міжнародного форуму та його учасникам за можливість вкотре звернути увагу суспільства  до питання соціалізації ветеранів.


 

Комітет у справах ветеранів, учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції та людей з інвалідністю – це парламентський комітет, до предметів відання якого належить,  зокрема, питання правового статусу і соціального захисту ветеранів, до яких відносяться у тому числі учасники подій на Сході України.

До складу Комітету входить всього 7 народних депутатів.

Проте, незалежно від політичних поглядів, всі члени Комітету консолідовані при законодавчому врегулюванні питань ветеранів та людей з інвалідністю.

Для Комітету є нормою те, що жодне питання не розглядається без участі самих ветеранів, людей з інвалідністю, їх громадських об’єднань а також волонтерів. Це є принципова позиція голови Комітету Олександра Третьякова.


 


 

Рівень обороноздатності країни напряму залежить від того, як держава піклується про своїх захисників та їхні родини.

Для того, щоб мати сильну армію, держава має зробити так, щоб кожен український захисник  був впевнений в тому, що він та члени його сім’ї матимуть належний соціальний захист.

Члени Комітету переконані, що наше спільне завдання – побудувати чітку державну стратегію подолання короткострокових і довгострокових наслідків військової агресії проти України, зокрема - створити дієву систему соціального захисту ветеранів війни. Це має бути  справою честі для держави.

 


Станом на 01.07.2018 в Україні налічується понад 1,2 млн ветеранів війни, з яких понад 341,8 тис. учасників бойових дій з числа учасників АТО.

Необхідно відмітити, що кількість ветеранів з числа учасників АТО постійно зростає. Зокрема, станом на 1 серпня 2018 року статус учасника бойових дій надано понад 343 тис. учасників АТО.

 


У співпраці з громадськістю Комітету за 4 роки вдалося в основному адаптувати законодавство в частині соціального захисту учасників АТО та членів їхніх сімей до реалій військової агресії та її наслідків.

Так, у період VIII скликання Парламентом ухвалено 39 законодавчих актів з питань соціального захисту учасників АТО та членів сімей загиблих таких осіб, з яких 17 законодавчих актів (або 35%) –  ініційовані членами Комітету або у їх співавторстві.

 

 


За ініціативи голови  Комітету Олександра Третьякова та інших членів Комітету врегулювано, зокрема, такі питання:


 

1) надано відповідний статус учасникам подій на Сході України. Йдеться про статус УБД, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасника війни та члена сім’ї загиблого;

2) учасникам АТО з числа військовослужбовців та добровольців, які отримали статус УБД або особи з інвалідністю внаслідок війни, та членам сімей померлих (загиблих) таких осіб, надано право на пенсію зі зниженням пенсійного віку.


3) добровольцям, волонтерам, працівникам підприємств надано право на отримання одноразової грошової допомоги у зв’язку з отриманням інвалідності або смерті внаслідок участі в АТО у розмірах, передбачених для військовослужбовців;

 
4) надано право на встановлення статусу особи з інвалідністю внаслідок війни учасникам АТО, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювання, одержаного під час участі в АТО, а членам сімей померлих таких осіб – статусу члена сім’ї загиблого.

 

4.1) учасникам АТО, які втратили верхні та/або нижні кінцівки,  група інвалідності встановлюється безстроково та на ступінь вище.

 


5) право на державну цільову підтримку для здобуття професійно-технічної та вищої освіти у державних та комунальних навчальних закладах надано усім категоріям учасників бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та їхнім дітям.

Тобто і добровольцям, і волонтерам, і учасникам локальних війн.

 

Головою Комітету Олександром Третьяковим у лютому цього року проведено нараду за участю представників Комітету ВРУ з питань нацбезпеки та оборони і Мінфіну, на якій узгоджено прийняття 14 законопроектів, направлених на вирішення питань, пов’язаних з участю в АТО.

На сьогодні, з них – 5 вже прийняті  як закони, а 3 – готуються до 2 читання. 

Це стосується, зокрема, таких питань як надання учасникам АТО з інвалідністю:

- фінансової допомоги на відкриття власної справи,

- можливості продовжувати військову службу на відповідних посадах;

- право одержувати одноразову допомогу після звільнення з військової служби.

 

Як відомо, 30 квітня 2018 року завершено антитерористичну операцію та розпочато операцію Об’єднаних сил із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії Російської федерації у Донецькій і Луганській областях.

Олександр Юрійович Третьяков, як голова Комітету, особисто провів колосальну роботу задля надання можливості учасникам Операції Об’єднаних сил користуватися тими  соціальними гарантіями, які передбачені для   учасників АТО. Як наслідок,  наш Комітет єдиний із всіх комітетів ВРУ оперативно ініціював внесення відповідних  змін до 27 законодавчих актів, які вже прийняті Верховною Радою України.

 


 

На постійному особистому контролі Голови Комітету Олександра Третьякова перебуває питання забезпечення учасників АТО та членів сімей загиблих таких осіб житлом.

1) За період 2015-2017 років з Державного бюджету України виділено понад 1,4  млрд гривень, за рахунок яких житлом забезпечено 1937 сімей.

У 2018 році для забезпечення житлом цих категорій осіб вже виділено 393,0 млн гривень.

 

 

2) Вперше у 2018 році, за ініціативи та за наполяганням Голови Комітету Олександра Третьякова, виділені кошти на забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб, які брали участь в АТО та визнані учасниками бойових дій або особами з інвалідністю внаслідок війни III групи.

Необхідність започаткування такої бюджетної програми була зумовлена тим, що учасники АТО з числа внутрішньо переміщених осіб  з об’єктивних причин не можуть повернутись у свої домівки на окупованій території і, на жаль, не мали можливості ставати на квартирний облік та отримати житло.

На сьогодні на зазначені цілі вже виділено  41,7 млн гривень.

3) Також з ініціативи Голови Комітету Олександра Третьякова у 2018 році  передбачені кошти у сумі 200,0 млн. грн. на забезпечення житлом учасників бойових дій на території інших держав, визнаних особами з інвалідністю внаслідок війни І та II груп, та членів сімей загиблих з числа таких осіб.

 


Водночас, і голова Комітету Олександр Третьяков і всі його члени  свідомі, що є ще низка питань, які потребують вирішення, у тому числі на законодавчому рівні.

Особливо важко вирішуються питання, які мають міжвідомчий характер. На сьогодні питаннями соціального захисту ветеранів та членів їхніх сімей займаються одночасно більше 20 міністерств і відомств, органи місцевого самоврядування та місцевої виконавчої влади.

Тому не дивно, що впродовж 4 років ми в Комітеті спостерігаємо як низка міністерств час від часу намагаються перекидати зобов’язання один на одного та зняти з себе відповідальність за їх виконання.

 


І голова Комітету і всі його члени  переконані, що дієвим механізмом виправлення цієї ситуації є створення Міністерства України у справах ветеранів.

Це має бути орган, кістяк якого мають складати ветерани і який має  формувати єдину політику держави щодо ветеранів та членів їхніх сімей і забезпечувати її ефективну реалізацію на місцях.

З питання створення Мінветеранів:

Комітетом проведено низку круглих столів, засідань Комітетів;

відбулися робочі поїздки голови Комітету Олександра Третьякова разом з ветеранами АТО до Сполучених Штатів Америки, під час яких було проведено  низку зустрічей в Сенаті, Конгресі і Міністерстві у справах ветеранів США;

при Комітеті створено робочу групу для напрацювання пропозицій для Кабінету Міністрів України щодо Міністерства;

Верховна Рада України ухвалила Постанову, ініційовану Комітетом, про звернення до Кабінету Міністрів України щодо створення Мінветеранів.

 


В червні цього року головою Комітету Олександром Третьяковим і президентом Національної академії державного управління при Президентові України Василем Куйбідою підписано Меморандум про співробітництво з метою  підвищення освітньо-фахового рівня ветеранів війни та членів сімей загиблих таких осіб.

В рамках цього Меморандуму вже відбувся один навчальний курс «З фронту до міністерства».

Впевнені, що це також сприятиме ветеранам їх  активній участі у суспільному житті.

Дозвольте ще раз подякувати організаторам за сьогоднішній захід.

Сподіваємося на подальшу активну співпрацю Комітету, ветеранів та  волонтерів.


З фотоматеріалами заходу можна ознайомитись за посиланням